olej, płótno, 79 x 143 cm; sygn. p. d.: Wojciech Kossak / 1924
Obraz reprodukowany w: Kazimierz Olszański, Wojciech Kossak, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź, Zakład Narodowy imienia Ossolińskich 1982, nr kat. 159
Dzieło Wojciecha Kossaka z 1924 roku obrazuje bitwę, która rozegrała się 14 lutego 1831 roku pomiędzy jazdą dowodzoną przez Józefa Dwernickiego a dywizją rosyjską generała Fiodora Gejsmara pod Stoczkiem. Była to pierwsza zwycięska bitwa w powstaniu listopadowym. Choć nie miała większego znaczenia startegicznego w znacznym stopniu podniosła ducha Polaków. Romantyczności wydarzeniu dodaje fakt, że generał Dwernicki, jako jeden z nielicznych dowódców bardzo silnie wierzył w zwycięstwo z Rosją. Przedstawiona przez malarza scena dotyczy momentu, kiedy zwyciętwo Polaków było już jasne. W tumanie wzbitej od końskich kopyt ziemi widać polskich ułanów atakujących żolnierzy rosyjskich, którzy w ostatniej chwili chcieli ratować działa Wojciech Kossak był przedstawicielem nurtu historycznego i batalistycznego. Stworzył szereg prac nawiązujacych do okresu powtania listopadowego, m.in. Noc listopadowa (1898, olej, płótno, 66 x 128 cm, własność prywatna), Sowiński na szańcach Woli, (1922, olej, płótno, 200 x 376 cm, Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa), Artyleria w ogniu, (ok. 1909, olej, płótno, 81 x 130 cm, własność prywatna). Pamięć o bitwie pod Stoczkiem jest żywa w kulturze polskiej. m.in. w wierszach Grzmią pod Stoczkiem armaty Wincentego Pola.
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl