olej/sklejka, 58 x 52,5 cm sygnowany i datowany p.d.: 'WOJCIECH KOSSAK | 1940'
Bitwa Grochowska, która rozegrała się na przedpolach Warszawy 25 lutego 1831 roku, przeszła do historii jako największa batalia powstania listopadowego. Najbardziej zaciekłe walki toczyły się w rejonie olszyny nieopodal wsi Grochów. Wojskiem polskim dowodził generał Józef Chłopicki, a po stronie rosyjskiej rozkazy wydawał feldmarszałek Iwan Dybicz. Lasek parokrotnie przechodził z rąk do rąk, a "Czwartacy", żołnierze 4 Pułku Piechoty Liniowej, tracąc największą liczbę ludzi, zapisali się na kartach dziejów, ofiarnie broniąc stanowiska. Pod Grochowem starło się ponad czterdzieści tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 60 tysięcy Rosjan. Wojciech Kossak wielokrotnie w swojej twórczości nawiązywał do historii "Czwartaków". Obraz na ten temat stał się jego pierwszym wielkim sukcesem. Potężnych rozmiarów kompozycja (170 x 250 cm) została odznaczona pierwszym medalem na wystawie sztuki polskiej w Krakowie w 1887 roku. Dzieło nieszczęśliwie spłonęło w 1915 roku podczas pożaru pałacu Mycielskich w Boryniczach. W dwudziestoleciu Kossak tworzył repliki i obrazy nawiązujące do młodzieńczego "dzieła mistrzowskiego". Najbardziej znane pochodzą z 1920 i 1928 roku (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). Prezentowany obraz "Bój o Olszynkę Grochowską" pochodzi z końcowego okresu twórczości Kossaka i stanowi wariację na temat batalii grochowskiej. Na pierwszym planie sytuowany jest dobosz bijący w bęben. Dalej konia dosiada jeden z "Czwartaków". Wyciąga szablę, jakby wskazywał kierunek postępowania akcji bojowej. Zajadłość walki podkreśla ekspresja końskiego łba. Zwierzę parska, a z jego nozdrzy unosi się para wodna. W oddali majaczy spowity mgłą lasek olchowy, z którego wyłaniają się powstańcy.
Był synem i uczniem Juliusza Kossaka, ojcem Jerzego, także malarza oraz poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i pisarki Magdaleny Samozwaniec. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej oraz w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, gdzie pracował dla cesarza Wilhelma II; malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, realizował zamówienia portretowe. W 1913 roku był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-94), Berezyna (1895-96), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900) Był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl