Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Wojciech | Kościuszko prowadzi kosynierów do ataku - Kościuszko pod Racławicami, 1924

Wojciech KOSSAK (Paryż 1856 - Kraków 1942)

Kościuszko prowadzi kosynierów do ataku - Kościuszko pod Racławicami, 1924

olej, płótno; 116,5 x 130 cm;
sygn. p. d.: Wojciech Kossak/ 1924

Lit. (wybór): K. Olszański, Wojciech Kossak, Ossolineum 1990, il. 46 (wersja z Muzeum Wojska Polskiego).

Prezentowany obraz jest jedną z trzech wersji dzieła Wojciecha Kossaka z 1924 roku; jak pisze Kazimierz Olszański w monografii Wojciecha Kossaka: " Z roku 1924 pochodzą jeszcze płótna: Kościuszko pod Racławicami (trzy wersje) (...)". Obraz "Kościuszko prowadzi kosynierów do ataku" (olej, płótno;115 x 130 cm) jest eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Tematem pracy jest zwycięska Bitwa pod Racławicami, która odbyła się 4 kwietnia 1794, była to zarazem pierwsza bitwa powstania kościuszkowskiego. Oddziały Tadeusza Kościuszki w drodze z Krakowa do Warszawy napotkały oddziały rosyjskie generała Aleksandra Tormasowa oraz podpułkownika Pustałowa. Decydującym momentem starcia okazało się uderzenie kosynierów na rosyjską artylerię, ten chwalebny moment w historii polskiego oręża zaprezentował Wojciech Kossak w omawianej pracy. Artysta poprzez ekspresję, rozmach, umiejętność obserwacji, znajomość końskiej anatomii, energicznie prowadzoną linię, dbałość o detale oraz śmiałe pociągnięcia pędzla, wydobył heroiczną postawę żołnierzy, zaangażowanych w sprawę polską. Obraz, oprócz geniuszu w oddaniu batalistycznej sceny, posiada walory historyczne i patriotyczne. Artysta był doskonałym obserwatorem typów ludzkich i końskich. Postać Naczelnika powstania - Tadeusza Kościuszki w zwycięskim geście została ukazana na pierwszym planie w jaśniejszej tonacji barwnej, aby w sposób walorowy podkreślić jego zasługi w tej bitwie. Prace tego typu rzadko pojawiają się rynku sztuki, polecamy Państwa uwadze tę pozycję.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl