Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Wojciech | NA PRZEJAŻDŻCE (Wojciech Kossak i Maria Kisielnicka), 1883

Wojciech KOSSAK (Paryż 1856 - Kraków 1942)

NA PRZEJAŻDŻCE (Wojciech Kossak i Maria Kisielnicka), 1883

olej na desce, 37, 3 x 30 cm,
sygnowany l. d. "A. v. Kossak/1883".
na desce wytłoczony napis: "KOLLER & Co IN WIEN" oraz dwie drukowane kartki "A. BIASION, OPTYK / ZAŁOŻ. 1801/ MAGAZYNW KRAKOWIE" z ręcznymi dopiskami (m. in. wymiary obrazu w cm i calach)

Reprodukowany: na okładce reprintu "Malarstwa polskiego XIX i XX wieku" E. Niewiadomskiego, Warszawa b. r. [wczesne lata 90-te] Wydawnictwo "Chimera".

Wojciech Kossak wrócił w r. 1883 do Krakowa zakochany. Jak pisze Kazimierz Olszański, "była to pierwsza miłość do 20-letniej Maniusi Kisielnickiej, córki ziemianina w Łomżyńskiem. Zakochany po uszy Wojciech słał do narzeczonej do Stawisk długie i czułe listy, niektóre pięknie ilustrowane akwarelkami. Zwierzał się jej i tłumaczył ze swych malarskich poczynań: "Dziś skończyłem mały obrazek przedstawiający mniej więcej to samo co ten duży zaczęty […] posyłam go do Wiednia Kunst-händlerowi, który o niego prosił…". Zapewne ta "wiedeńska potrzeba" tłumaczy formę imienia użytąw sygnaturze: "A [dalbert] v [on] Kossak". W tym samym 1883 roku wystawiany w Wiedniu obraz Artyleria w ogniu został kupiony do muzeum cesarskiego. Ślub Wojciecha Kossaka z Marią Kisielnicką, "matką geniuszów", odbył się 16 lipca 1884 r.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl