olej, płótno, 100 x 69,5 cm; sygn. p.d.: Wojciech Kossak / 1930. Na odwrocie autorski napis: Moja robota / Wojciech Kossak.
Malarz, wybitny twórca obrazów batalistycznych. Urodził się w Paryżu. Początkowo kształcił się u swojego ojca Juliusza. W latach 1871-1873 studiował w krakowskiej SSP, od 1873 naukę kontynuował w akademii monachijskiej, a w 1877 studia uzupełniał w Paryżu w pracowni L. Bonnata. Kolejne dziesięć lat spędził w Krakowie. W latach 1895-1902 pracował w Berlinie, gdzie cesarz Wilhelm II wysoko ceniąc twórczość Kossaka przydzielił mu pracownię w swoim zameczku Monbijou. W 1902 wrócił do Krakowa, ale nadal często wyjeżdżał z kraju. W 1915 został powołany na profesora malarstwa batalistycznego w warszawskiej SSP. Jest autorem scen batalistycznych, historycznych, rodzajowych, uprawiał malarstwo portretowe. W swej twórczości inspirował się malarstwem swojego ojca i Józefa Brandta, od których przejął zamiłowanie do tematyki historyczno-patriotycznej i batalistycznej. Jest współautorem panoram: „Racławice”, „Berezyna”, „Grochów”, „Bitwa pod Piramidami”. Artysta zawsze cieszył się dużym uznaniem, liczne nagrody i wyróżnienia świadczą o sukcesach odniesionych nie tylko w kraju, ale także za granicą, w 1901 został odznaczony francuską Legią Honorową.
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - doliczona będzie opłata droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl