Olej, płótno; 99 x 81,6 cm Sygnowany p. d. czarnym olejem: Wojciech Kossak | 1923 na odwrocie dublażu napis przeniesiony z płótna oryginalnego: Trębacz
Przedstawiony na obrazie żołnierz opatrujący nogę rannego czy też skaleczonego konia to trębacz 12 pułku ułanów podolskich. Ukazany jest w mundurze stanowiącym mieszaninę munduru polowego i garnizonowego z lat 1920-1922. Jak można wnioskować z amarantowej barwy otoku na miękkiej rogatywce wprowadzonej w 1922 roku, oraz amarantowo-granatowego proporczyka z białym paskiem przez środek, umieszczonego na kołnierzu kurtki. Granatowe spodnie z amarantowym, podwójnym lampasem, w których Wojciech Kossak lubił przedstawiać żołnierzy pułków ułańskich, w rzeczywistości były elementami umundurowania nieregulaminowego, spotykanego raczej u oficerów, niekiedy starszych podoficerów i to we wczesnym, okresie lat 1918-19, jako pozostałość z okresu służby w armii rosyjskiej lub formacjach polskich przy niej tworzonych. Swobodny, szybki sposób malowania i biegłość w oddaniu szczegółów ekwipunku żołnierskiego, niewymuszony, bez wysiłku, niemal rutynowo położony rysunek konia to charakterystyczne cechy malarstwa Kossaków. W latach 1922-24 niemłody już Wojciech Kossak odniósł szereg sukcesów, zwrócono się do niego z zamówieniem na cykl obrazów ilustrujących historyczne bitwy z dziejów Polski, do Muzeum Narodowego w Warszawie, w 1923 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polski Odrodzonej. Namalowane w Paryżu portrety francuskich wojskowych, marszałka F. Focha, konny gen. M. Weyganda oraz gen. Carton-de Wiarta, przyniosły mu ogromny sukces, wystawione na tamtejszych salonach 1924 trzy inne wizerunki "spotkały się z bardzo pozytywnymi ocenami francuskiej krytyki artystycznej" (K. Olszański, Wojciech Kossak, Wr. W. Kr. Gd. Ł. 1982, s. 37)
KOSSAK Wojciech
Syn i uczeń Juliusza Kossaka kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i w Paryżu. W latach 1895-1902 przebywał głównie w Berlinie, pracując dla cesarza Wilhelma II. Malował też dla dworu Franciszka Józefa II. Wiele podróżował, m.in. do Hiszpanii i Egiptu, gdzie wykonywał szkice do zamierzonych panoram. W późniejszych latach kilkakrotnie wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych wykonując zamówienia portretowe. W 1913 r. był mianowany profesorem warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Był współautorem panoram: Racławice (1893-1894), Berezyna (1895-1896), Bitwa pod piramidami (1901) oraz szkiców do niezrealizowanej Samosierry (1900). Niezrównany malarz scen batalistycznychi historycznych.Gloryfikował w nich wojsko polskie: ułanów, szwoleżerów, legionistów. Doskonale opanował sztukę malowania koni. W późniejszym okresie twórczości malował masowo sceny rodzajowe, batalistyczne, portety z koniem w roli głównej. W jego spóciźnie wyraźnie należy oddzielić dzieła wielkiej klasy od tworzonych w pośpiechu na dorażne zamówienia.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl