KUBIAK Wojciech | Z cyklu Niezawodni, Sławek Shuty i Szymon, 2005 r.

Wojciech KUBIAK (ur. 1978)

Z cyklu Niezawodni, Sławek Shuty i Szymon, 2005 r.

olej/płótno, 130 x 130 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '© WOJCIECH KUBIAK | SŁAWOMIR SHUTY I SZYMEK | Z CYKLU NIEZAWODNI | olej/ ołówek/płótno | 130 x 130 cm. | 2005/2018 r.'

- Wojciech Kubiak, Niezawodni, Art Agenda Nova, Kraków, 8.10.-15.11.2005

Twórczość Wojtka Kubiaka jest kontynuacją eksperymentów nurtu hiperrealizmu, stylistycznie stanowiącego trawestację dokonań Luciana Freuda, brytyjskiego portrecisty, który, jak przystało na wnuka słynnego psychoanalityka, z niezwykłą skrupulatnością i precyzją warsztatową odrysowywał stany psychiczne swych modeli. Prezentowany obraz plasuje się na granicy dwóch mediów – malarstwa i rysunku, czy też anatomicznego szkicu. Prace autora powstają w oparciu o wcześniej powstałe zdjęcia, na których artyści ustawiają swoich modeli w konkretne pozy. Po wywołaniu zdjęć są one rzutowane na płótno za pomocą elektronicznych urządzeń lub przenoszone przy pomocy siatki. Tak przerysowane kształty zostają fragmentarycznie zakryte farbą, który to zabieg pozostawia widzialnym proces powstania dzieł. Widzimy sugestię ołówkowego szkicu, następnie zaznaczanie konturów przy pomocy pociągnięć pędzla, nanoszenie poszczególnych warstw farby aż do osiągnięcia pożądanego odcienia i wrażenia dosłowności. Kubiak na obrazach ukazał osoby różniące się wiekiem, ubraniem, mimiką. W przypadku pracy prezentowanej na aukcji sportretowany został Sławomir Shuty, znany prozaik, fotograf i performer, w towarzystwie małego chłopca. Mimo że postaci zestawiono ze sobą na jednym płótnie, zdają się funkcjonować jako dwie osobne indywidualności: mężczyzna ma wycofaną, niepewną pozę i poważny wyraz twarzy, a towarzyszący mu chłopiec, Szymon, jest roześmiany. Obraz funkcjonuje w roli zarówno podwójnego portretu, jak i symbolicznego studium dorastania i dojrzewania, które pociąga za sobą nie tylko zmiany fizjonomii, lecz także charakteru i stosunku do życia.

W 1999 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1999-2004 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2004 roku obronił pracę dyplomową z zakresu malarstwa przygotowywaną pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego, oraz aneksu rysunkowego wykonywanego pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. 19 maja 2004 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem, Medalem Rektora oraz Dyplomem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 roku pracuje w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w Pracowni Rysunku u prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz u adj. II° Zbigniewa Sprychy. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w roku 2005.

PODATKI I OPŁATY:

KUBIAK Wojciech

Urodzony w 1978 r. w Krakowie. W 1999 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1999-2004 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2004 roku obronił pracę dyplomową z zakresu malarstwa przygotowywaną pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego, oraz aneksu rysunkowego wykonywanego pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. 19 maja 2004 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem, Medalem Rektora oraz Dyplomem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2003 roku pracuje w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w Pracowni Rysunku u prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej oraz u adj. II° Zbigniewa Sprychy. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w roku 2005. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Pracuje, jako asystent, na Wydziale Malarstwa na ASP w Krakowie.