Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DUNIKOWSKI Xawery | STUDIUM DO RZEŹBY ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU

Xawery DUNIKOWSKI (1875 Kraków - 1964 Warszawa)

STUDIUM DO RZEŹBY ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU

Pastel, papier; 36,6 x 27 cm Na odwrocie p. d. napis długopisem: Basiuni Sadowskiej - vertum na pamiątkę | Warszawa 1977 | przyjaźni z naszym domem (Flukowskich) ten szkic | X. Dunikowskiego ofiarowuję [... ] oraz zakle rog z opisem 12 cm | 47

Rysunek z adnotacją p. Stefana Flukowskiego (1902-1972) poety, dramaturga, prozaika, tłumacza i eseisty, bliskiego przyjaciela Ksawerego Dunikowskiego, został dedykowany siostrze p. Barbarze Sadowskiej. Zrealizowana rzeźba św. Franciszka z Asyżu znajduje się w kościele parafialnym p. w. NMP Królowej Polski w Marysinie Wawerskim.
Ksawery Dunikowski, rzeźbiarz. Początkowo uczęszczał do Szkoły Technicznej w Warszawie. Około 1895 rozpoczął naukę modelowania w pracowni B. Syrewicza na Zamku w Warszawie, by następnie przenieść się do pracowni L. Wasilkowskiego, gdzie zajmował się pracami pomocniczymi przy panoramie J. Styki Golgota. W 1896 powrócił do Krakowa i odbył studia w SSP u A. Dauna, K. Laszczki, J. Sanisławskiego. W 1898 uzyskał medal za portret H. Szczyglińskiego. W 1904 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1910 pracował jako wykładowca rzeźby w SSP. W 1910 porzucił uczelnie i przeniósł się do Krakowa, następnie w 1914 wyjechał do Londynu a w 1918 na niemal 10 lat osiadł w Paryżu. W 1922 objął katedrę rzeźby w krakowskiej akademii. Po wojnie zaś katedrę Wydziału Rzeźby i Architektury PWSSP we Wrocławiu. Dunikowski zadebiutował w 1895 w warszawskim TZSP. W okresie międzywojennym zajął się malarstwem. Nie wiązał się z żadnym z aktualnych kierunków w malarstwie polskim tych lat, tworząc raczej dzieła osobiste, głównie portrety. Miał wiele wystaw indywidualnych w IPS w Warszawie, TPSP w Krakowie, Sopocie, Moskwie. Wystawiał ponadto w Salonie A. Krywulta w Warszawie, na Wystawie Sztuki Polskiej we Lwowie, na XII Biennale Sztuki w Wenecji, Wystawie Sztuki Polskiej w Paryżu, Wystawie Rzeźby Polskiej w TZSP, w Wiedniu, Hagenbundzie, Budapeszcie, Berlinie, Antwerpii, Rzymie, Wenecji, Paryżu, Nowym Jorku. Od 1928 uczestniczył w ważniejszych pokazach sztuki polskiej urządzanych przez TOSSPO. Większość jego prac znajduje się w MNW Oddziale Królikarnia. Ponadto prace posiadają Muzea Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Tarnowie, Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie, Lwowska Galeria Obrazów, Muzeum im. A. S. Puszkina w Moskwie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DUNIKOWSKI Xawery

W 1894 roku rozpoczął naukę rzeźby w warszawskich pracowniach: Bolesława Syrewicza, a następnie Leopolda Wasilkowskiego. Zadebiutował Popiersiem Mefista w Warszawskim Towarzystwie Sztuk Pięknych w 1895 roku. W latach 1896-1898 studiował rzeźbę pod kierunkiem Alfreda Dauna w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Praca dyplomowa Portret Henryka Szczyglińskiego, została nagrodzona złotym medalem. Do 1903 roku kontynuował naukę w krakowskiej uczelni pod kierunkiem Konstantego Laszczki. W 1902 roku w TPSP w Krakowie odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty. W następnym roku otrzymał list pochwalny i nagrodę na wystawie konkursowej TZSP w Warszawie. W latach 1904-1910 pełnił funkcję profesora rzeźby w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Około 1906 roku wyruszył w podróż na Bliski Wschód (Syria, Palestyna) i do Włoch. W roku 1908 przystąpił do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, z którym wystawiał od 1903 roku. W latach 1910-1912 pracował nad zleceniem wykonania portalu do kościoła Jezuitów w Krakowie. W 1911 otrzymał nagrodę za rzeźbę Madonna na Wystawie Sztuki Kościelnej. W 1914 roku wyjechał zagranicę i tam zastał go wybuch wojny. Zwolniony z Legii Cudzoziemskiej mieszkał w Paryżu od 1915 do 1921 roku. W 1920 roku otrzymał nominację na profesora rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Funkcję tą pełnił do wybuchu II wojny światowej. Aresztowany w 1940 do wyzwolenia przebywał w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Od roku 1946 wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1954 roku przeniósł się do Warszawy i podjął pracę dydaktyczną na Akademii Sztuk Pięknych. Od kwietnia 1959 prowadził również katedrę rzeźby w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl