Profesor Filutek, ilustracja do wydania książkowego, lata 60. XX w.
akwarela, tusz/papier, 24,5 x 32,2 cm sygnowany p.d.: 'LENGREN'
"Ledwo brodą sięgałam ponad stół u babci na ulicy Woronicza, a już wyciągałam ze stosu świeżych gazet tę ulubioną z pewnym profesorem i jego pieskiem na ostatniej stronie. Ilu pokoleniom towarzyszył niezmiennie profesor Filutek z 'Przekroju'? Przez 50 lat jego czytelnicy starzeli się, grzybieli, robili się nudni, a Filutek nietknięty czasem miał ciągle ochotę płatać figle. Choć nosił staromodny melonik i laseczkę, miał kompleks łysiny i non stop ulegał urokom rozmaitych pań, to tak naprawdę zachował dziecięcą radość i marzył o puszczaniu statków w wannie. I nie zestarzał się ani trochę, aż do dziś. Filutek samotny (nie licząc pieska) dziwak w typie Chaplina zawsze odstawał od reszty ludzkości. I dzięki temu stał się absolutnie ponadczasowy. Jak widać odtrutka na peerelowsko ujednolicany świat okazuje się skuteczna też w innych okolicznościach". JUSTYNA SOBOLEWSKA
Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu czytelnikami komiksów nie były i nie są przede wszystkim dzieci lub młodzież. Komiks bowiem nie był nigdy formą opowiadania dla dzieci, pierwsze z nich ukazywały się w dziennikach, a więc były przeznaczone dla dorosłych, stanowiły dodatek humorystyczny, a dopiero w latach późniejszych pojawił się komiks przeznaczony dla młodszego grona odbiorców. "Filutek" to jeden z najdłużej ukazujących się komiksów paskowych w Polsce, od 1948 do 2003 roku bawił czytelników czasopisma "Przekrój". Każdy, kto sięgał po stary 'Przekrój' zaczynał od Profesora Filutka na ostatniej stronie. Twórcą postaci był Zbigniew Lengren (1919-2003), karykaturzysta, rysownik, scenograf, felietonista, plakacista, autor książek dla dzieci i dla dorosłych, jeden z najwybitniejszych polskich satyryków. Mieszkał w Toruniu, gdzie ukończył liceum i Wydział Sztuk Pięknych UMK. Debiutował w 1944 roku w piśmie satyrycznym "Stańczyk". W 1945 roku rozpoczął współpracę z "Przekrojem", "Szpilkami", "Tygodnikiem Świat", a także teatrami satyrycznymi, m.in. Buffo i Komedią. W okresie późniejszym związał się z telewizją. Stworzył znakomite ilustracje do niezliczonej ilości książek. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, wśród nich najcenniejsze: Order Uśmiechu. W 1988 roku został uhonorowany Złotą Szpilką z Wawrzynem. Jego historyjka zapisana w trzech obrazkach co tydzień prezentowała kolejne przygody "Niemego" Profesora. Zbigniew Lengren celowo zrezygnował z tekstu w swym komiksie, posługiwał się elegancką kreską i humorem. Paski z przygodami Filutka publikowane były także za granicą - w NRD, Czechosłowacji, Francji, ZSRR i Chinach. Po publikacji prasowej ukazywały się także w książeczkach. W sumie powstało siedem książeczek, z których trzy zostały opublikowane wyłącznie w NRD. W latach 1955-1962 Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku wyprodukowało cykl pięciu krótkometrażowych filmów animowanych. Postać sympatycznego emeryta była wykorzystywana w programach estradowych, pojawiła się także na świątecznych i noworocznych pocztówkach. W roku 2012 Yoram Gross stworzył serię niemych miniatur filmowych z Filutkiem.
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Rysownik, ilustrator, twórca plakatów i scenografii, autor tekstów literackich, wierszy dla dzieci, telewizyjnych programów rozrywkowych, współpracownik teatrów satyrycznych (recytacje i konferansjerka). Jako karykaturzysta debiutował w 1944 roku w piśmie "Stańczyk". Współpracował ze "Szpilkami", "Światem", "Trybuną Robotniczą", "Przekrojem" (seria rysunkowa Profesor Filutek publikowana od 1946 roku) i "Playboyem".
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
LENGREN Zbigniew
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Rysownik, ilustrator, twórca plakatów i scenografii, autor tekstów literackich, wierszy dla dzieci, telewizyjnych programów rozrywkowych, współpracownik teatrów satyrycznych. Jako karykaturzysta debiutował w 1944 roku w piśmie "Stańczyk". Współpracował ze "Szpilkami", "Światem", "Trybuną Robotniczą", Playboyem", "Przekrojem", gdzie stworzył serię rysunkową Profesor Filutek publikowaną od 1946 r. Odznaczony Orderem Uśmiechu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl