Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DOWGIAŁŁO Zbigniew Maciej | Solidarność 1981

Zbigniew Maciej DOWGIAŁŁO (ur. 1961)

Solidarność 1981

olej, płótno; 137 x 160 cm;
sygn. p. d.: DOWGIAŁŁO;
sygn. i dat. na odwrocie: 1981/ Z. M. DOWGIAŁŁO.

Obraz wielokrotnie eksponowany, ostatnio: Kunst der Freith, Nowa Ekspresja lat 80tych, Walcząca, galeria Ku?hlhous, Berlin, 2017.

Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stefana Gierowskiego, Jana Tarasina oraz Ryszarda Winiarskiego. Oferowany obraz, namalowany w 1981 roku, stanowi jedno z pierwszych dzieł powstałych w nurcie Nowej Ekspresji. Płótna artysty były prezentowane na wystawach w SARPie oraz Fabryce Norblina gdzie skupiało się środowisko artystyczne lat 80. XX w. dzięki wysiłkom Andrzeja Bonarskiego. Ponadto obrazy Macieja Z. Dowgiałły zostały zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie na prezentacji „Realizm Radykalny - Abstrakcja Konkretna” oraz „Polski Szyk” w warszawskiej Zachęcie. W końcu lat 80. XX w. artysta wyjechał do Nowego Jorku gdzie kontynuował pracę twórczą i rozwijał nowy kierunek w swojej twórczości: futuro barok, wykorzystując do tego rozwiązania z zakresu grafiki komputerowej.
Maciej Z. Dowgiałło wraz z m.in. Wojciechem Tracewskim brał udział w organizowanych w latach 80 XX w. wystawach Nowej Ekspresji, o których Łukasz Gorczyca wypowiadał się następująco: „(...) Wystawy Bonarskiego zagospodarowywały swoistą ziemię niczyją oferując wydarzenia artystyczne całkowicie niezależne od oficjalnej polityki kulturalnej, a zarazem wychodząc ponad środowiskowe getto i łechtające snobistyczne odruchy elit towarzyskich i kulturalnych swoją aurą prawdziwie prywatnej inicjatywy (...) Większość wystaw miała zresztą miejsce w przestrzeniach nie związanych na co dzień ze sztuką współczesną - w pawilonie wystawowym SARPu i w pofabrycznych wnętrzach dawnych Zakładów Norblina, co tym bardziej podkreślało ich swoistą eksterytorialność, wyjątkowość i zjawiskowość. (...)
(...) Niezależność - słowo fetysz, odmieniane w latach 80. przez wszystkie przypadki i eksploatowane zarówno przez politycznie zaangażowane środowiska opozycyjne, jak i młodą scenę muzyczną czy plastyczną, było zgrabnym eufemizmem określającym postawy wolnościowe, emancypacyjne, prodemokartyczne, ale też artystyczną alternatywę wobec kulturowego mainstreamu. Działalność wystawiennicza Bonarskiego wpisywała się więc w ten szeroki społeczny ruch “niezależności” na innej jeszcze, instytucjonalnej płaszczyźnie. Jego wystawy były “niezależne” nie tylko pod względem artystycznym i nie tylko od standardów obowiązujących w środowisku artystycznym, ale przede wszystkim uwolnione od oficjalnych procedur określających zasady organizacji imprez kulturalnych czy ówczesnych przepisów regulujących działalność gospodarczą. (...)”
(Fragmenty wypowiedzi z konferencji zorganizowanej w MSN w Warszawie w dniach: 26-27 września 2011, Odrzucone dziedzictwo. O sztuce polskiej lat 80., Łukasz Gorczyca, Polski szyk i klasa średnia. Działalność wystawiennicza Andrzeja Bonarskiego 1986-1991, Warszawa 2011)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DOWGIAŁŁO Zbigniew Maciej
Urodził się w 1961 w Gdańsku, gdzie w 1980 rozpoczął studia na tamtejszej PWSSP. W 1986 otrzymał dyplom warszawskiej ASP, w pracowni Stefana Gierowskiego. W latach 80-tych wystawiał wspólnie z Wojciechem Tracewskim, definiując się, jako reprezentanci stylu Neue Wilde. Z.M. Dowgiałło wystawiał również w "Pracowni Winiarskiego", później - wspólnie z żoną, Anna Gruszczynską - prezentował koncepcje tzw. architektury ewolucyjnej.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl