olej/płótno, 65 x 51 cm sygnowany p.g.: 'z.pronaszko' na odwrociu fragment nalepki wystawowej z opisaniem obrazu oraz pozostałości po trzech innych nalepkach bez zachowania tekstu, oznaczenia 4.29 i 86
Zbigniew Pronaszko, cudowne dziecko krakowskiej bohemy, wkroczył na artystyczną scenę jako niespełna dwudziestodwuletni młodzieniec. Publiczność mogła oglądać jego (jeszcze studenckie, ale już zdradzające mistrzostwo w opanowaniu realistycznego warsztatu malarskiego) prace już w 1907 roku. Wystawiał wtedy jako student drugiego roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, na którego ekspozycjach od tej pory gościł regularnie. Prezentowana w naszym katalogu praca należy do niewielkiego zespołu zachowanych prac z tego czasu. Większość z nich zaginęła w czasie drugiej wojny światowej i znana jest dziś tylko z tytułów. Tytuły niektórych niezachowanych prac z lat 1907-1912 świadczą o symbolistycznych tendencjach w sztuce Pronaszki. Pośród dzieł zaginionych znajdują się m.in. "Złoty cielec", "Pieśń odwieczna", "Ostatni kompaniament", "Brzemię", "Pan" - wszystkie sugerują związek z młodopolskim ciążeniem ku symbolizmowi. Podobnie rzecz ma się z zachowanymi wczesnymi pracami Pronaszki - głównie portretami i autoportretami. Większość z nich to obrazy oddające psychikę portretowanego, niekiedy groźnie, innym razem ironicznie. Prezentowany "Portret brata" zajmuje na ich tle miejsce szczególne.
Brat Andrzeja, także malarza. Studiował w SSP w Kijowie oraz w latach 1906 - 11 w ASP w Krakowie u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. W 1910 roku odbył podróż do Włoch i Francji. Był członkiem ugrupowań artystycznych: Formiści i Zwornik. Mieszkał w Zakopanem, w Wilnie, gdzie był profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego i w Krakowie, gdzie był profesorem ASP. Jego twórczość zarówna malarska jak i rzeźbiarska (m.in. pomnik Mickiewicza dla Wilna) ukształtowała się pod wpływem awangardowej sztuki europejskiej, zwłaszcza kubizmu, oraz sztuki podhalańskiej. W latach 30-tych dominujące w jego malarstwie stało się zainteresowanie kolorem - w dążeniu do jego syntezy wydobywał wielkie bogactwo odcieni z kilku zaledwie barw podstawowych. Malował przede wszystkim pejzaże, martwe natury i portrety.
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl