olej na płótnie, 100 x 69,5 cm sygnowany l.d.: "Z. Pronaszko"
Zbigniew Pronaszko studiował malarstwo w krakowskiej ASP w pracowni T. Axentowicza i J. Malczewskiego w latach 1906 - 1910. Należał do grupy "Ekspresjoniści Polscy". Estetyce formizmu pozostał wierny do 1922 r.. Potem zaczął się w jego sztuce odwrót od założeń formistycznych na korzyść form klasycyzujących, monumentalnych, a następnie rozbudowanych zainteresowań kolorystycznych. Pronaszko brał udział we wszystkich oficjalnych wystawach sztuki polskiej za granicą; m. in. na Biennale w Wenecji, a także na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Paryżu (otrzymał tam złoty medal). W 1945 r. mianowany został profesorem krakowskiej ASP. Po krótkim okresie fascynacji formizmem Pronaszko zwrócił się w kierunku malarstwa o rodowodzie klasycznym, charakteryzującym się płynnym, ale wyraźnym konturem i dyskretnym modelunkiem. Stopniowo dochodził w ten sposób do sztuki, dla której środkiem i celem malowania był kolor. W fazie kulminacyjnej tych przemian, a więc około roku 1930 "Pronaszko, nie rezygnując z finezji kompozycyjnej z pełną już determinacją kolorysty kontrastuje barwy gorące, o silnej jaskrawości z chłodnymi, a motyw obrazu staje się jedynie pretekstem dla rozwiązań czysto pikturalnych.: (S. K. Stopczyk, Malarstwo polskie, Warszawa 1988, s. 72)
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl