Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PRONASZKO Zbigniew | Portret kobiety (Marii bar. Taube ?)

Zbigniew PRONASZKO (1885 Debreczyn -1958 Kraków)

Portret kobiety (Marii bar. Taube ?)

olej, płótno; 41 x 32 cm;
sygnowany po lewej stronie u góry: Z Pronaszko

Zbigniew Pronaszko kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1906-1911 u Axentowicza i Malczewskiego. W 1910 odbył podróż do Włoch i Francji. Był członkiem "Formistów", należał także do ugrupowania "Zwornik". Zajmował się dydaktyką, był profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po II wojnie światowej, w latach 1949-1950 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej początkowej twórczości nawiązywał do kubizmu. Po 1922 roku zwrócił się ku koloryzmowi. W poszukiwaniu nowych dróg rozwoju artystycznego kilkakrotnie jego paleta ulegała diametralnym zmianom. Okres "ciemny", kiedy w jego obrazach pojawia się bogactwo nasyconych tonacji brązu i zieleni, przypada na lata 1925-1930. Najczęściej podejmowanymi tematami w jego malarstwie były martwe natury, portrety, studia figuralne. Poza malarstwem sztalugowym tworzył również polichromie, uprawiał scenografię, wypowiadał się także artystycznie w dziedzinie rzeźby. Jednym z jego wybitnych osiągnięć rzeźbiarskich był pomnik Mickiewicza dla Wilna. Dzisiaj jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl