pastel na papierze, 44,2 x 36 cm, sygnowany l.g. "Z. Pronaszko / Monachyum". Na odwrocie (na papierze i krośnie) trzykrotnie pieczątka: "Fritz Müller / Mal-& Zeichnunge - Utensilien / MöNCHEN / [...]" oraz odręczne zapiski na krośnie.
Na tekturowym zaplecku: 1) nalepka TPSP w Krakowie z 1909 r. z danymi ("Autor Pronaszko Zbigniew / Adres Rachny leśne p. Derebczyn / Dzieło Portret poety J. / Rodzaj pastel wł. p. Japołł") oraz nr 189; 2) uszkodzona nalepka "KA[RL SCH]NEIDER / RAHMENFABRIK / MöNCHEN 23 / Leopoldstr. 41. Filiale: Nordendstr [...]"; 3) odręczny napis kredką z danymi obrazu; 4) odręcznie farbą nr "632"; 5) pieczątka c.k. urzędu celnego w Krakowie Dzieciństwo spędził w Derebczynie k. Jampola na Podolu, gdzie jego ojciec, Franciszek, był dyrektorem cukrowni. Studiował w latach 1906-11 u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. W czasie studiów często wyjeżdżał do Paryża, zatrzymując się po drodze w Wiedniu i Monachium, podróżował też do Włoch. Początkowo tworzył kompozycje realistyczne, np. olejne portrety: matki (ok. 1910), ojca (1909) i brata Andrzeja (1909). Niniejszy portret artysta namalował w czasie jednego z pobytów w Monachium, później przywiózł do Krakowa (pieczątka urzędu celnego) i wystawił w TPSP (nalepka wystawowa). Portret przedstawia dwudziesto-paroletniego mężczyznę ujętego w profilu. Zadziwiające jest podobieństwo portretowanego do wizerunku Pronaszki pokazanego na jego dwóch autoportretach z 1909 r. (ol., pł., 37,5 x 45 cm) i z ok. 1910 r. (ol., tekt., 47 x 67 cm) - oba w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Na obu autoportretach artysta ma ok. 25 lat. Czyżby tajemniczym poetą był sam Pronaszko?
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl