Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PRONASZKO Zbigniew | RODZINNE OGNISKO w LESIE

Zbigniew PRONASZKO (1885 Debreczyn -1958 Kraków)

RODZINNE OGNISKO w LESIE

olej na tekturze, 47,5 x 70 cm,
sygnowany p.d. "Z.Pronaszko".

"Okres dwudziestolecia międzywojennego wykształcił w Polsce dwie drogi malarstwa: awangardę i kolorystów. Awangarda łączyła wiele wpływów, prądów, kierunków artystycznych i ugrupowań, gdzie forma przewyższała kolor. Koloryści z kolei odwoływali się do tradycyjnego malarstwa europejskiego, główny nacisk kładąc dla odmiany na kolor. Dwie te postawy artystyczne połączył Zbigniew Pronaszko, dzieląc je między okresy swej twórczości" (Światosław Lenartowicz).

Malarz, rzeźbiarz i scenograf związany ze środowiskiem krakowskim i warszawskim; czołowy reprezentant formistycznej awangardy w latach 1917-1922 oraz nurtu kolorystycznego w latach 30. i 40. XX w. Studiował w SSP w Kijowie, a w latach 1906-1911 w ASP w Krakowie u T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Był członkiem ugrupowań artystycznych Formiści i Zwornik. Mieszkał w Zakopanem, w Wilnie, gdzie był profesorem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego i w Krakowie, gdzie był profesorem ASP. Jego twórczość zarówno malarska jak i rzeźbiarska (m.in. pomnik Mickiewicza dla Wilna) ukształtowała się pod wpływem awangardowej sztuki europejskiej, zwłaszcza kubizmu oraz sztuki podhalańskiej. W swojej początkowej twórczości nawiązywał do kubizmu. Po 1922 roku zwrócił się ku koloryzmowi. W poszukiwaniu nowych dróg rozwoju artystycznego kilkakrotnie jego paleta ulegała diametralnym zmianom. Okres "ciemny", kiedy w jego obrazach pojawia się bogactwo nasyconych tonacji brązu i zieleni, przypada na lata 1925-1930. Wysiłki te uczyniły go jednym z najwybitniejszych polskich kolorystów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl