olej/płótno, 50 x 78,5 cm sygnowany p. d.: `Z. Pronaszko`, na odwrocie pieczątka zakładu ramiarskiego: `ISKRA&KARMANSKI | KRAKÓW`
Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. Był współzałożycielem i teoretykiem grupy Ekspresjoniści Polscy (w 1917 roku), przemianowanej później na grupę Formiści, należał także do ugrupowania `Zwornik`. Od 1924 roku przebywał w Krakowie. Po wojnie został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malował akty, portrety, sceny rodzajowe, zajmował się także rzeźbą i scenografią. Oferowany obraz to scena kawiarniana, namalowana w manierze kubo- futurystycznej. Przestrzeń obrazu została rozbita na samodzielne, mozaikowo traktowane plamy barwne, z których artysta zbudował wnętrze kawiarni i postacie mężczyzny w kapeluszu i dziewczyny siedzących przy stoliku (prawdopodobnie malarz i modelka).Dzięki temu udało się zdynamizowaćkompozycję i uchwycić charakterystyczny gwar kawiarniany wypełniający pomieszczenie.
PRONASZKO Zbigniew
Urodził się w 1885 w Derebczynie k. Jampola, zmarł w 1958 r w Krakowie. Studia w SSP w Kijowie oraz w krakowskiej ASP pod kierunkiem T. Axentowicza i J. Malczewskiego. Przed I wojną światową, zainicjował wystawy Niezależnych, na wzór wystaw paryskich. W 1917 r współzałożyciel grupy Ekspresjoniści Polscy przemianowanej później na grupę Formiści. Był teoretykiem formizmu. Od 1924 r w Krakowie. Po wojnie otrzymał profesurę krakowskiej ASP. Uprawiał malarstwo; akty, portrety, sceny rodzajowe. Uprawiał także rzeźbę, scenografię. Miał dużo wystaw w Polsce i na zagranicznych wystawach sztuki polskiej. Dążył do stworzenia nowoczesnego stylu narodowego, czerpał inspiracje ze sztuki polskiego gotyku i baroku oraz podhalańskiego malarstwa naiwnego.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl