Technika mieszana, karton; 29,7 x 23,7 cm Sygnowany piórkiem na środku wzdłuż dolnej krawędzi: Beksiński 2000
Ukończył studia architektoniczne na Politechnice w Krakowie. W 1955 r. osiadł w Sanoku, a od 1977 r. mieszkał w Warszawie. Jest artystą samoukiem, przyjętym w 1962 r. do ZPAP (na podstawie prac rysunkowych). Swoje prace wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą, wiele z nich trafiło do kolekcji muzealnych. Największy zbiór znajduje się w posiadaniu Muzeum w Sanoku. W kolejnych etapach swojej twórczości Beksiński posługiwał się różnymi technikami: zaczynał od fotografii, następnie tworzył abstrakcyjno - przedstawieniowe obrazy - reliefy, rysunki piórkiem, węglem, obrazy olejne, na których przedstawiał w konwencji realistycznej swoje fantastyczne wizje. W ostatnich latach posługuje się także komputerowymi technikami graficznymi.
BEKSIŃSKI Zdzisław
Urodził się w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.
W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl