gips patynowany na desce, 36,2 x 95,9 cm, sygnowany na plecach "BEKSIŃSKI / 1963-64" Pochodzenie: właściciel zakupił dzieło od artysty w 1965 r., po wystawie w Galerii Widza i Artysty w warszawskiej Starej Pomarańczarni (V-VI 1964).
Artysta, którego niepowtarzalna twórczość zajmuje wyjątkowe i ważne miejsce we współczesnej sztuce polskiej. Z wykształcenia architekt. Początkowo zajmował się fotografią, później - w końcu lat 50 i początku lat 60. - m.in. twórczością z pogranicza malarstwa i rzeźby, a w następnych latach rysunkiem i malarstwem oraz w ostatnim okresie tworzeniem obrazów za pomocą technik elektronicznych. Niniejsza praca zalicza się do układów - reliefów z gipsu patynowanego. W tym okresie artysta wykonywał też głowy z gipsu patynowanego, obrazy fakturowe-reliefy żłobione w masie plastycznej, obrazy-reliefy formowane z blachy i drutu na podłożu z masy plastycznej, rzeźby z blach, drutów i prętów metalowych, ale także rysunki, heliografie i monotypie. Prace te były zaprezentowane na wystawie Beksińskiego w Starej Pomarańczarni (1964). Charakterystyczne jest dla nich zatarcie granicy między malarstwem a rzeźbą oraz między przedmiotowością a bezprzedmiotowością. Rzeźby, reliefy, tablice z symbolami kojarzą się z rzeźbionymi, malowanymi i pisanymi pozostałościami po dawnych wymarłych kulturach. Ze względu na pochodzenie z wczesnego okresu twórczości oraz krótki czas wykonywania tego rodzaju prac, dzieło należy uznać za rzadkie, a zarazem bardzo interesujące dla kolekcjonerów.
BEKSIŃSKI Zdzisław
Urodził się w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka następnych lat pracował w zawodzie. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego domu w Sanoku. Był artystą-samoukiem. Działalność artystyczną rozpoczynał od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zając się głownie rysunkiem. Od połowy lat 70-tych Beksiński zajmuje się prawie wyłącznie malarstwem olejnym, używając specyficznej sobie techniki. Po latach ten okres (do początku lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym". W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawiał we Francji, Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty.
W kolażach, które tworzył przed śmiercią, wykorzystywał chętnie techniki komputerowe.
Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl