olej/płótno naklejone na tekturę, 64,5 x 70 cm sygnowany p.d.: `ZD. JASIŃSKI`
Zainteresowanie polską wsią i rodzimym pejzażem Jasiński wyniósł jeszcze z pracowni Wojciecha Gersona. Przedstawiony obraz w sugestywny sposób pokazuje jednak, że dla artysty ważniejsze niż odebrane w Warszawie lekcje rysunku okazało się bezpośrednie obcowanie z naturą i kontakt ze współczesną mu sztuką europejską. "Pasterka na łące" reprezentuje impresjonistyczny sposób myślenia o malarskich wartościach obrazu. Artysta z niezwykłą wrażliwością przełożył na płótno walory światła dziennego. Paleta Jasińskiego jest jasna, niemal pastelowa. Rysunek lekki i zamaszysty. Malarska nonszalancja i pewność siebie, która daje się zauważyć właściwie od początku kariery artysty, wynika być może z jego wychowania i tradycji domowych. Jasieński wywodził się bowiem z rodziny o artystycznych skłonnościach i uzdolnieniach; ojciec prowadził firmę dekoratorską, brat był rzeźbiarzem. Jasiński bardzo wcześnie zaczął odnosić sukcesy jako wyjątkowy artysta. W 1889 na wystawie w Monachium otrzymał wyróżnienie za "Chorą matkę"; obraz w 1891 roku ponownie nagrodzono na międzynarodowej wystawie w Berlinie. Potem przyszły medale z Zachęty, Chicago, San Francisco, Los Angeles i Paryża. Po powrocie do kraju z Monachium Jasiński był artystą uznanym i powszechnie cenionym, mógł więc sobie pozwolić na nowoczesną, impresjonistyczną stylistykę. Ewolucję w tym kierunku widać szczególnie po roku 1900, kiedy tonacja jego obrazów ulega rozjaśnieniu, w pełni ujawniając wielką wrażliwość artysty na kolor i naturalne światło.
JASIŃSKI Zdzisław
Pochodził z rodziny o artystycznych skłonnościach i uzdolnieniach; ojciec prowadził firmę dekoratorską, brat był rzeźbiarzem. Naukę malarstwa rozpoczął pod okiem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Następnie studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Leopolda Loefflera, Feliksa Szynalewskiego i Floriana Cynka, odwiedzając też pracownię Jana Matejki. Od 1885 kształcił się w Monachium pod kierunkiem Otto Seitza i Aleksandra Wagnera. Po powrocie do kraju w roku 1893 artysta zamieszkał w Warszawie, włączając się w nurt polskiego życia artystycznego. Zajmował się wówczas także monumentalnym malarstwem dekoracyjnym (m.in. malowidła dla Filharmonii Warszawskiej, polichromie w katedrze we Włocławku i kolegiacie w Kaliszu, plafony w pałacach Petersburga i in.). Malował obrazy o tematyce rodzajowej, symbolicznrj i alegorycznej oraz portrety i pejzaże. W 1897 podróżował do Włoch, w 1904 zamieszkał w swoim majątku Przyłęku k. Garwolina, by w 1910 powrócić do Warszawy.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl