Na odwrocie napis: n 123. Poniżej kartka z pismem na maszynie wypełniona długopisem: Tytuł: Rzeczka w Olszynie ( Olszanka, 1912 r.) Autor Zdzisław Jasiński /1863-9132/ | za autorstwo ręczy: Aleksandra Jasińska-Nowicka | Aleksandra Jasińska-Nowicka leg. ZPAP 1614 | inw. 168
Obraz wystawiany: Zdzisław Jasiński (1863-1932). Malarstwo, rysunki, akwarele, Muzeum Łazienki Królewskie, Stara Kordegarda, Warszawa, wrzesień 1995, nr kat. 43.
Zdzisław Jasiński - malarz; pochodził z rodziny o artystycznych uzdolnieniach - ojciec prowadził firmę dekoratorską, jeden z braci był malarzem i konserwatorem, drugi rze¼biarzem. Naukę malarstwa rozpoczął u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Studia kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leopolda Loefflera, Feliksa Szynalewskiego i Floriana Cynka. W Krakowie odwiedzał też atelier Jana Matejki. Po otrzy-maniu stypendium TZSP wyjechał do Monachium, gdzie w latach 1885-89 kształcił się w Akademii u Otto Seitza i Antona Wagnera. W roku 1893 artysta zamieszkał w Warszawie i czynnie włączył się w życie artystyczne miasta: był członkiem komitetu TZSP, współudziałowcem Spółki Zjednoczonych Artystów, Malarzy, Rze¼biarzy i Architektów, członkiem i współzałożycielem "Pro Arte". Z Warszawy wyjeżdżał do Petersburga i Moskwy (1896, 1897) i w 1897 do Włoch (w Rzymie wykonał wówczas kilka malowideł plafonowych). W 1904 zamieszkał w majątku Przyłęk koło Garwolina, a w 1910 roku powrócił do Warszawy.
JASIŃSKI Zdzisław
Pochodził z rodziny o artystycznych skłonnościach i uzdolnieniach; ojciec prowadził firmę dekoratorską, brat był rzeźbiarzem. Naukę malarstwa rozpoczął pod okiem Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Następnie studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u profesorów Leopolda Loefflera, Feliksa Szynalewskiego i Floriana Cynka, odwiedzając też pracownię Jana Matejki. Od 1885 kształcił się w Monachium pod kierunkiem Otto Seitza i Aleksandra Wagnera. Po powrocie do kraju w roku 1893 artysta zamieszkał w Warszawie, włączając się w nurt polskiego życia artystycznego. Zajmował się wówczas także monumentalnym malarstwem dekoracyjnym (m.in. malowidła dla Filharmonii Warszawskiej, polichromie w katedrze we Włocławku i kolegiacie w Kaliszu, plafony w pałacach Petersburga i in.). Malował obrazy o tematyce rodzajowej, symbolicznrj i alegorycznej oraz portrety i pejzaże. W 1897 podróżował do Włoch, w 1904 zamieszkał w swoim majątku Przyłęku k. Garwolina, by w 1910 powrócić do Warszawy.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl