Linoryt; 15 x 11,8 cm w świetle passe-partout Sygnowany ołówkiem p.d.: Zdz. Pągowski 73, l.d.: linoryt Na odwrocie nalepka papierowa z pieczątką: F. MACHATE GLASERMEISTE [...] | BRESLAU 2 BOHRAUER 38. Przy dolnej krawędzi napis czarnym flamastrem: własność Stefana Pągowskiego Obraz pochodzi od rodziny artysty.
Malarz, rysownik, grafik, zasłużony działacz kultury związany z Łowiczem. Początkowo kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona w pracowniach profesorów F. S. Kowarskiego i L. Pękalskiego (1930-1933), naukę kontynuował w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa u prof. Szulca oraz w ASP, którą ukończył w roku 1934. W rodzinnym mieście był członkiem wielu stowarzyszeń kulturalnych i społecznych (był np. kierownikiem artystycznym Spółdzielni "Sztuka Łowicka"), zajmował też stanowiska urzędnicze (np. był kierownikiem Wydziału Kultury Urzędu Powiatowego w Łowiczu, Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej). Oprócz malarstwa i grafiki zajmował się również projektowaniem pomników, tablic pamiątkowych oraz różnych form użytkowych. Twórczość Pągowskiego związana jest z Łowiczem oraz regionem: przedstawiał architekturę, mieszkańców miasta (również postacie historyczne), artysta malował również pejzaże. Jego paleta odznacza się jasną, świetlistą kolorystyką. Prace Zdzisława Pągowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum w Łowiczu.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl