Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MATUSZCZYK-CYGAŃSKA Zofia | Tkanina malowana Żółta, lata 60. XX w.

Zofia MATUSZCZYK-CYGAŃSKA (1915 Włocławek - 2011 Warszawa)

Tkanina malowana Żółta, lata 60. XX w.

gwasz/bawełna, 284 x 105 cm
na odwrociu u dołu wszywka z płótna: ‘Zofia Matuszczyk-Cygańska | Warszawa ul. Genewska 39 | ZPAP 541’

Twórczość Zofii Matuszczyk-Cygańskiej od samego początku, jeszcze w przedwojennym okresie studiów, zapowiadała się dwutorowo. Artystka wykształcenie zdobyła w pracowniach malarskich Edwarda Kokoszki, Mieczysława Kotarbińskiego, oraz Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego. Akademię ukończyła w 1939 roku, jednak jeszcze przed uzyskaniem dyplomu zajęła się tkactwem. Oba wątki jej twórczości biegły niejako równolegle, często przeplatając się wzajemnie i doprowadzając do zespolenia tych dwóch dziedzin w jedno niepowtarzalne doświadczenie artystyczne i estetyczne. Cenne nauki wyniesione z pracowni malarskich, Matuszczyk-Cygańska stosowała w projektowaniu tkanin dekoracyjnych. Najważniejszą lekcją widoczną w jej twórczości z lat 50. i 60. wydaje się kolor, poddany reżimowi rytmu figur geometrycznych rozmieszczonych równomiernie na artystycznej tkaninie. Matuszczyk-Cygańska, na studiach, jako jedna z najzdolniejszych uczennic, została zaproszona do pracy w Spółdzielni Artystów "ŁAD", z którą związała się na długo. W latach 1950-54 pełniła w niej funkcję kierownika Zakładu Tkaniny Żakardowej. Do 1972 roku do produkcji w warsztatach spółdzielni wdrożone zostały 52 projekty żakardów jej autorstwa. Wiele z nich przeznaczonych było do dekoracji wnętrz gmachów użyteczności publicznej. "Girlandy" (1952-55), projektowała do Sali Malinowej Hotelu Bristol "Wazony" (1957), dla Domu Kultury na Targówku, "Kolumny" (1956) dla Kina Stolica, "Kotwice" (1955) do kina Rzeszów. Jej tkaniny charakteryzowała mocna, nasycona kolorystyka. Chętnie sięgała po zdecydowane, barwy i kontrastowe zestawienia.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MATUSZCZYK-CYGAŃSKA Zofia

Studia: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. M. Kotarbińskiego. Dyplom z malarstwa w 1956, promotor prof. F. Kowarski. Absolutorium z architektury wnętrz u prof. W. Jastrzębowskiego. Twórczość w zakresie tkaniny artystycznej, malarstwa i rysunku. Praca pedagogiczna. Udział w 275 wystawach polskich i zagranicznych, 19 wystaw indywidualnych. Liczne nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Puszkina w Moskwie, Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum w Sztokholmie, Muzeum w Pradze Czeskiej. Praca społeczna: przewodnicząca Sekcji Architektury Wnętrz OW ZPAP w czasie dwóch kadencji
Wystawy indywidualne; m.in.: Zachęta, Warszawa, 1957; BWA, Wrocław, 1960; Sofia, Bułgaria, 1970; Galeria "La Cupola", Padwa, 1977; Galeria "San Vidal", Wenecja, 1979; DAP, Warszawa, 1981; BWA, Suwałki, 1981; ZPAP, Warszawa, 1997; Dom Erskinów, Toruń, 1989. Nagrody i wyróżnienia: wyróżnienie MkiS za żakard, 1953; II nagroda "Biegacze", Sport w sztuce, 1958; II nagroda za dywan, ŁAD, 1966; II nagroda za żakard, 1988; III nagroda, XXV lat Pracowni Doświadczalnej, 1976; II nagroda, "Tkanina w naszym otoczeniu", Łodź, 1980; nagroda II stopnia Ministerstwa Obrony Narodowej, 1985

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl