Akwaforta, sucha igła, mezzotinta, papier, 22 x 27,3 cm, sygn. l.d.: "Zofia Stankiewicz", p.d.: "Park w Końskich"
* droit de suite
Grafika przedstawia jedną z dwóch niezachowanych bram parku w Końskich. To założenie parkowo-pałacowe zostało wzniesione w poł. XVIII w. przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Małachowskiego i jego żonę Izabelę z Hunieckich, która wzbogaciła je o ogród w stylu bancuskim. Sprowadzony przez ich syna, Stanisława Małachowskiego Franciszek Maria Lanci przekształcił ogród w duchu angielskim i zaprojektował m.in. "Domek Wnuczętów", Oranżerię egipską, świątynię grecką, neogotycką kapliczkę, gloriedę i mur z basztami. Wygląd bramy jest znany z archiwalnych fotografii. Inskrypcja, zgodnie z przeznaczeniem bramy ogrodowej, głosi: Per Me SI DOVe / SOGGIOrne FLO[ (przeze mnie [wiedzie] droga do miejsca, gdzie przebywa Flora). Dostępu bronią bliźniacze termy, naśladujące antyczne posągi/słupy graniczne ku czci boga Terminusa.
Zofia Stankiewicz była malarką i graficzką. Studia malarskie rozpoczęła w Charkowie u pejzażysty J. Schreidera, kontynuowała w warszawskiej Szkole rysunkowej W. Gersona, a następnie w Paryżu w Académie Julian, gdzie zajmowała się głównie studiami pejzażu. Po powrocie do Warszawy kształciła się w tamtejszej SSP, m.in. u Konrada Krzyżanowskiego. W 1905 za swą działalność patriotyczną była więziona na Pawiaku. Wystawiała w warszawskiej Zachęcie, w TPSP we Lwowie, współpracowała z redakcją "Kłosów" i "Tygodnika Ilustrowanego". W 1929 na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu uzyskała wielki srebrny medal. Znaczna część dorobku malarskiego artystki przepadła w 1939. Tematyka jej prac malarskich to głównie pejzaż, najczęściej z rodzinnej Ukrainy, widoki Pomorza, architektura miejska, z technik graficznych uprawiała akwafortę i akwatintę. Zofia STANKIEWICZ (1862-1955) Malarka i graficzka. Studia malarskie rozpoczęła w Charkowie u pejzażysty J.J Schreidera, kontynuowała w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, a następnie w Paryżu w Académie Julian, gdzie zajmowała się głównie studiami pejzażu. Po powrocie do Warszawy kształciła się w tamtejszej SSP, m.in. u Konrada Krzyżanowskiego. W 1905 za swą działalność patriotyczną była więziona na Pawiaku. Wystawiała w warszawskiej Zachęcie, w TPSP we Lwowie, współpracowała z redakcją "Kłosów" i "Tygodnika Ilustrowanego". W 1929 na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu uzyskała wielki srebrny medal. Znaczna część dorobku malarskiego artystki przepadła w 1939. Tematyka jej prac malarskich to głównie pejzaż, najczęściej z rodzinnej Ukrainy, widoki Pomorza, architektura miejska, z technik graficznych uprawiała akwafortę i akwatintę.
STANKIEWICZ Zofia
Malarka i graficzka. Studia malarskie podjęła w Charkowie, kontynuowała w warszawskiej Szkole Rysunkowej W. Gersona, a następnie w Paryżu w Academie Julian, po powrocie do Warszawy w tamtejszej SSP. Malowała martwe natury i pejzaże, z technik graficznych uprawiała akwafortę i akwatintę. Najchętniej podejmowała tematykę pejzażu miejskiego, jej prace prezentują zabytkową architekturę Wilna, Warszawy, Krakowa i Pomorza.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną w wysokości 15% oraz - w przypadku wybranych obiektów oznaczonych w katalogu * - opłatę do 5% z tytułu droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl