tempera na papierze, 46,8 x 59 cm w świetle passe-partout sygnowana p. d. "Z. Stryjeńska"
Malarka znana przede wszystkim z wielu dekoracyjnych panneau, serii tańców polskich i polichromii fasad kamienic na warszawskim Rynku Starego Miasta. Studiowała w Akademii monachijskiej. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu 1925. Współzałożycielka stowarzyszenia "Rytm". Od 1939 roku na emigracji. Przedstawia obrzęd ludowy podczas obchodów nocy świętojańskiej. Jak zawsze u artystki niezmiernie dekoracyjne, stylizowane, roześmiane postacie w odświętnych strojach ludowych.
Studiowała w monachijskiej ASP. Debiutowała w 1912 roku cyklem kartonów „Polskie bajdy” - odnosząc wielki sukces. Dzięki małżeństwu z Karolem Stryjeńskim znalazła się w centrum życia artystycznego. Malowała głównie temperą, gwaszem i akwarelą. Brała udział w licznych wystawach TPSP. Ogromną popularnością cieszyła się praca artystki - panneaux z przedstawieniami miesięcy - na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, gdzie została nagrodzona Grand Prix. Stryjeńska projektowała również scenografię i kostiumy teatralne oraz zajmowała się wzornictwem przemysłowym. Niesłychanie popularna w okresie dwudziestolecia międzywojennego, cieszyła się uznaniem zarówno krytyki, jak i publiczności. Twórczość jej charakteryzuje zamiłowanie do rodzimego folkloru, historii i muzyki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl