Olej, płótno 76,4 x 63,5 cm Sygnowany p.d.: Menkes Na odwrociu: nalepka HIRSHHORN MUSEUM and Sculpture Garden Smithsonian Institution ( ... ) Greek Girl ( ... ) 76,5 x 63,6 ( ... ) Museum No: 1966.3542Na krośnie: nr kolekcji 66. 3542; karteczka "Menkes 652";ślady pieczątek "30 ( ... ) TREATED", ,,30 ANCO, INC TREATED; napis "JH 652"
Za opinią prof. Jerzego Malinowskiego W latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych Zygmunt Menkes często podejmował motywy portretu. Były to nie tyle konwencjonalne wizerunki, w których celem było by oddanie rysów i charakterystyki psychicznej postaci, lecz studia, wykorzystujące modela jako pretekst dla poszukiwań formalnych. Młoda Greczynka to obraz charakterystyczny dla pó¼nego okresu twórczości Menkesa. Figura ludzka malowana jest syntetycznie i płasko. Kształty określane są wyrazistym konturem; często niezależnie od konturów pojawiają się czarne linie, które dodatkowo nasycają obraz ekspresją. Twarz określana kilkoma ruchami pędzla staje się maską czy raczej znakiem. Czerwony koloryt postaci świadczy, że obraz powstał około 1960 roku. Można wskazać wiele analogii w sposobie ujmowania figuralnego motywu i kolorystyki np. z Aktem leżącym (repr. w albumie Sigmund Menkes, New York 1993, poz. 72). Obydwa obrazy z daru Josepha Hirshhorna, twórcy kolekcji Hirshhorn Museum, trafiły w 1966 roku do Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Stąd obraz Młoda Greczynka został przekazany na rynek antykwaryczny. Stwierdzam, że według mego rozeznania Młoda Greczynka jest oryginalnym dziełem Zygmunta Menkesa.
MENKES Zygmunt Józef (Sigmund, Sigmond)
Studia artystyczne rozpoczął w 1912 r. w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W l. 1919-1922 kontynuował naukę w krakowskiej ASP; w 1922 r. uczęszczał do prywatnej pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris, mieszkając z E. Zakiem i M. Chagallem. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuilleries. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1930 r. pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku. Eksponował swą twórczość także w Kanadzie i Anglii. Związany z źyciem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył gwasze, akwarele, rysunki. W 1935 r. wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Powracającym wciąż tematem były także sceny z życia Żydów. Z czasem ekspresja obrazów artysty pogłębiła się; Menkes zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Gama kolorystyczna uległa zawężeniu do nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni; mocny, zmysłowy kolor artysta rozgrywał w wielu niuansach nadając mu wewnętrzny blask. Syntetycznie traktowane postacie, ujęte w neutralnej, abstrakcyjnej przestrzeni, obrysowywał wyrazistym, miejscami zanikającym konturem.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl