olej, płótno, 61,3 x 50,5 cm sygnowany po prawej: Menkes Na krosnach częściowo uszkodzona nalepka z napisem tuszem: 8 | NAT. MORTE | FRUIT - BOUTEIL
Zygmunt Menkes studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie od 1912, jednocześnie podejmując się prac konserwatorskich w okolicznych kościołach. Kontynuował naukę w ASP w Krakowie w la-tach 1919-1922. W 1922 uczył się w pracowni Aleksandra Archipenki w Berlinie. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w środowisko międzynarodowej École de Paris. Mieszkał i przyjaźnił się m.in. z Eugeniuszem Zakiem i Chagallem. Od ok. 1925 osiadł na stałe we Francji, utrzymując stałe kontakty z krajem, gdzie często przyjeżdżał. Od 1931 był członkiem krakowskiego Zwornika, ugrupo-wania o orientacji kolorystycznej, a także lwowskiej grupy Nowa Generacja. Wiele podróżował, m.in. w 1928 był w Berlinie, a w 1935 w Hiszpanii (razem z Arturem Nachtem-Samborskim). W tymże ro-ku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w 1936 miał wystawę indywidualną. Osiadł tam na stałe, zwią-zany był z miejscowymi galeriami i organizacjami, przez wiele lat wykładał w Art Students League. Jest jednym z wysoko cenionych reprezentantów École de Paris lat międzywojennych. Jego malar-stwo ulegało rozlicznym zmianom stylistyki, od ekspresjonizmu o zacięciu nieco groteskowym po wpływy fowizmu i Soutine`a. Malował portrety, postaci, wnętrza, pejzaże, od lat 30. również symbo-liczne przedstawienia o tematyce żydowskiej, po 1940 często nawiązujące do Holocaustu i wojny. W okresie powojennym zmieniła się również stylistyka jego prac. Ostro i wyraźnie znaczył kształty konturem, ograniczył kolorystykę tak, iż obrazy nabrały wyrazu "plakatowego", co współgrało z ich wymową, częstokroć symboliczną czy interwencyjną (np. antywojenną).
MENKES Zygmunt Józef (Sigmund, Sigmond)
Studia artystyczne rozpoczął w 1912 r. w Szkole Przemysłowej we Lwowie. W l. 1919-1922 kontynuował naukę w krakowskiej ASP; w 1922 r. uczęszczał do prywatnej pracowni A. Archipenki w Berlinie. W 1923 r. wyjechał do Paryża, gdzie związał się z kręgiem École de Paris, mieszkając z E. Zakiem i M. Chagallem. Dwa lata później osiadł we Francji na stałe. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuilleries. Uczestniczył w paryskich Salonach, wystawiał w wielu galeriach Paryża m.in.: Bernheim, de France, Le Portique. W 1930 r. pokazywał swe prace w Stanach Zjednoczonych: w Cleveland i Nowym Jorku. Eksponował swą twórczość także w Kanadzie i Anglii. Związany z źyciem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania Nowa Generacja, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył gwasze, akwarele, rysunki. W 1935 r. wyjechał do Nowego Jorku. Współpracował z Associated American Artists Gallery i French Art Gallery; przez wiele lat wykładał w Art Students League. W początkowej fazie sztuka Menkesa bliska była estetyce fowizmu. Powracającym wciąż tematem były także sceny z życia Żydów. Z czasem ekspresja obrazów artysty pogłębiła się; Menkes zaczął budować formy wyłącznie plamą barwną, nakładając farbę szybko i spontanicznie. Gama kolorystyczna uległa zawężeniu do nasyconych brązów, żółcieni, czerwieni, zieleni i aksamitnej czerni; mocny, zmysłowy kolor artysta rozgrywał w wielu niuansach nadając mu wewnętrzny blask. Syntetycznie traktowane postacie, ujęte w neutralnej, abstrakcyjnej przestrzeni, obrysowywał wyrazistym, miejscami zanikającym konturem.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl