olej, tektura, 36,5 × 46,5 cm sygn. p. d.: Z. KAROLAK i dat. l. d.: OFLAG II E/27 IX 1941
4 000 - 6 000 zł
W latach 1925-1930 studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem W. Weissa, W. Jarockiego, J. Wojnarskiego i X. Dunikowskiego. Po studiach osiadł w Kaliszu, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku w tamtejszych gimnazjach. Od 1952 roku wykładał w gdańskiej PWSSP. Był malarzem, rysownikiem i grafikiem. Malował portrety bliskich i znajomych, sceny rodzajowe (m.in. z życia Cyganów), zwierzęta, pejzaże (widoki Sopotu, kaszubskich wsi czy rodzinnego Kalisza). Interesującym tematem w jego twórczości są również martwe natury o syntetycznej kompozycji i subtelnej kolorystyce. Niemal szkicowe prace zachwycają prostotą i doborem barw.
Malarz, rysownik i grafik. W latach 1925-1930 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa, W. Jarockiego, J. Wojnarowskiego oraz X. Dunikowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Kalisza i do 1939 roku pracował jako nauczyciel rysunku w kaliskich gimnazjach. Znaczną część okupacji spędził w obozach jenieckich: Prenzlau, Neubrandenburg, Gross Born i Sandbostel. Rysunki, które stworzył w obozach przysyłał do Kalisza swej siostrze. Powrócił do kraju w 1947 roku, a trzy lata później podjął pracę w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, którą kontynuował do 1975 roku. W 1977 miała miejsce wystawa jego prac w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Pomorskiego. Malował portrety bliskich i znajomych, zwierzęta, sceny rodzajowe, pejzaże (widoki Sopotu, ale także okolic Kalisza, nostalgiczne scenerie kaszubskich wsi), martwe natury. „Metoda twórcza Karolaka polegała na przygotowaniu kompozycji przy pomocy wstępnych szkiców rysunkowych i malarskich. Obrazy inspirowane pejzażem i otoczeniem ludzkim powstawały z reguły w oparciu o studia z natury (...) - pisze we wstępie do katalogu jednej z wystaw Karolaka K. Fabiańska-Przybyłko. Jego dzieła znajdują się w Muzeach Narodowych w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie. Muzeum Miasta Gdyni. Uczestniczył w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie, Wystawie 'piętnastolecie' w Warszawie - wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawie 'Egeria’98' IX Salon Plastyki w Ostrowie Wielkopolskim.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl