Akwarela, papier; 24 x 29,3 cm Sygnowany l.d.: Zyg Karolak 1933 Na passe-partout napis ołówkiem wykonany przez artystę p.d.: Zyg Karolak, l.d.: Poznań 1934
Zygmunt Karolak - malarz, rysownik i grafik. W latach 1925-1930 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa, W. Jarockiego, J. Wojnarowskiego oraz X. Dunikowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Kalisza i do 1939 roku pracował jako nauczyciel rysunku w kaliskich gimnazjach. Znaczną część okupacji spędził w obozach jenieckich: Prenzlau, Neubrandenburg, Gross Born i Sandbostel. Rysunki, które stworzył w obozach przysyłał do Kalisza swej siostrze. Powrócił do kraju w 1947 roku, a trzy lata później podjął pracę w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, którą kontynuował do 1975 roku. W 1977 miała miejsce wystawa jego prac w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Pomorskiego. Malował portrety bliskich i znajomych, zwierzęta, sceny rodzajowe, pejzaże (widoki Sopotu, ale także okolic Kalisza, nostalgiczne scenerie kaszubskich wsi), martwe natury. Metoda twórcza Karolaka polegała na przygotowaniu kompozycji przy pomocy wstępnych szkiców rysunkowych i malarskich. Obrazy inspirowane pejzażem i otoczeniem ludzkim powstawały z reguły w oparciu o studia z natury - pisze we wstępie do katalogu jednej z wystaw Karolaka K. Fabiańska-Przybyłko. Jego dzieła znajdują się w Muzeach Narodowych w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni.
Malarz, rysownik i grafik. W latach 1925-1930 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Weissa, W. Jarockiego, J. Wojnarowskiego oraz X. Dunikowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Kalisza i do 1939 roku pracował jako nauczyciel rysunku w kaliskich gimnazjach. Znaczną część okupacji spędził w obozach jenieckich: Prenzlau, Neubrandenburg, Gross Born i Sandbostel. Rysunki, które stworzył w obozach przysyłał do Kalisza swej siostrze. Powrócił do kraju w 1947 roku, a trzy lata później podjął pracę w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, którą kontynuował do 1975 roku. W 1977 miała miejsce wystawa jego prac w Dziale Sztuki Współczesnej Muzeum Pomorskiego. Malował portrety bliskich i znajomych, zwierzęta, sceny rodzajowe, pejzaże (widoki Sopotu, ale także okolic Kalisza, nostalgiczne scenerie kaszubskich wsi), martwe natury. „Metoda twórcza Karolaka polegała na przygotowaniu kompozycji przy pomocy wstępnych szkiców rysunkowych i malarskich. Obrazy inspirowane pejzażem i otoczeniem ludzkim powstawały z reguły w oparciu o studia z natury (...) - pisze we wstępie do katalogu jednej z wystaw Karolaka K. Fabiańska-Przybyłko. Jego dzieła znajdują się w Muzeach Narodowych w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie. Muzeum Miasta Gdyni. Uczestniczył w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie, Wystawie 'piętnastolecie' w Warszawie - wystawie malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawie 'Egeria’98' IX Salon Plastyki w Ostrowie Wielkopolskim.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl