tusz lawowany, ołówek na kartonie, 34 x 15 cm w świetle passe-partout (na arkuszu 40 x 21 cm), sygnowany l.d. "Zpiotrowicz /1903 r.". Rysunek po konserwacji.
Pejzażysta, portrecista. Pochodził z osiadłej na Litwie rodziny ziemiańskiej. Ok. 1880 r. uczył się w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona, w l. 1884-1893 studiował w akademii petersburskiej, gdzie miał też pracownię i uczył rysunku. Po wybuchu rewolucji pa¼dziernikowej zamieszkał w Kownie. Ok. 1940 osiadł na stałe w Wilnie. Wystawiał w Zachęcie w l. 1886-1907, w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych (1896-1908), w Petersburgu w l. 1890-1905, także w Moskwie, Kijowie i Kownie (1925). "Większość prac zaginęła lub znajduje się w Rosji" (SAP).
PIOTROWICZ Zygmunt
urodził się w 1862 roku w Syrwidach na Żmudzi, zmarł w Wilnie w 1956 lub 1957 roku. Naukę rysunku rozpoczął w Warszawie m.in. w Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamińskiego. Następnie wyjechał do Petersburga gdzie kontynuował naukę jako wolny słuchacz w tamtejszej akademii Sztuk Pięknych (1881). W 1889 dzięki stypendium hrabiny Przeździeckiej wyjechał za granicę. Po powrocie do Petersburga w 1893 roku otrzymał tytuł "niekłassnyj chudożnik" za obrazy "Drobny deszczyk" "Na Drodze" "Kiermasz", "Punkt zborny". Był członkiem i jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Petersburskich. Był współzałożycielem Stowarzyszenia "Zachęty Sztuk Pięknych". Swoje prace wystawiał w Petersburgu, TPSP w Krakowie (1886-1900) i w TZSP w Warszawie (1886-1907). Malował przede wszystkim rodzinny krajobraz litewski, sceny idylliczno-rodzajowe, powstanie listopadowe, obrazy religijne i fantastyczno-symboliczne.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl