Wymiary: 54 x 65 cm, Technika: olej/płótno, Sposób sygnowania: Jan Wołek, Oprawa: rama dobrana przez Autora (73 x 84 cm), Certyfikat autentyczności
Już sam tytuł obrazu budzi skojarzenie z najsłynniejszym powszechnie obrazem van Gogh’a. Mamy więc swoje polskie, a nawet mazowiecko-podlaskie „Słoneczniki”. Czy Wołek wybrał je celowo, by podialogować z van Gogh’iem i przedstawić swoją wizję słonecznych kwiatów ? – nie dla porównania, ale pokazania tematu na swój sposób, prosto z polskiej prowincji, prosto z pleneru (Stok Wiśniewski, woj. mazowieckie 08.2012). A może – jak to w twórczości, był to impuls w wyniku zarejestrowanego wzrokiem „obrazka”? A może zostały celowo wyszukane wśród zagonów, pól, łąk?
Przeniesione na płótno dominują swoją żółcią nad całym obrazem. Czujemy jak chwieją się na swoich cienkich łodygach, gotowe już chyba na to, żeby zapomnieć, że są kwiatami i potraktować je zwyczajnie – wydłubać i zjeść. Czy na taki koniec czekają, czy to ich ostatnia chwila? A może tak już pozostaną jak na obrazie? Są przypomnieniem mijającego lata i zapowiedzią nowego – bo my mieszkańcy zimnych stref zawsze wspominamy lato i czekamy na to, które przed nami. Słoneczniki sprawią, że lato będzie bliżej.
WOŁEK Jan
Urodził się w 1954 roku w Warszawie. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii UW. Równolegle uprawia różne dziedziny sztuki. Już w czasach studenckich stał się znany jako artysta estradowy, jeden z luminarzy gatunku zwanego „poezją śpiewaną”. Brał udział w około 3000 koncertów. Zdobył wiele nagród w festiwalach. Jako autor napisał około 800 piosenek, z których wiele stało się przebojami wykonywanymi przez czołowych artystów polskiej estrady. Ma za sobą liczne nagrania, programy telewizyjne i radiowe. Autor kilku książek. Wielokrotny stypendysta i laureat nagród i odznaczeń (Stypendium „Japan Foundation”, MkiSz, Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, Nagroda im. Aleksandra Bardiniego, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki).
W dziedzinie działalności plastycznej debiutował jako autor rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, jednocześnie uprawiał malarstwo sztalugowe, które od dwudziestu lat dominuje w jego twórczości. Uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych i zagranicznych, wielu wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne: w Warszawie (11), Poznaniu (2), Olsztynie (2), Kazimierzu (2), Lublinie (1), Bielsku Białej (1), Stuttgarcie (1), Hamburgu (1), Berlinie (1), Irkucku (1), Tokio (1), Chicago (1), Toronto (6), Montrealu (1).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl