Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

TARASIN Jan (1926 Kalisz - 2009 Warszawa)

Litografia Jan Tarasin 1960

Zaloguj się i korzystaj z funkcji OBSERWUJĘ.

Wybrane pozycje umieścimy w osobnej liście.
W ten sposób zapamiętasz najciekawsze obiekty, sprawdzisz wyniki sprzedaży po aukcji.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Zaloguj się i dodaj artystę do listy POSZUKUJĘ.

Wyślemy Ci informację, jeśli artysta ponownie pojawi się na aukcjach lub w ofercie sprzedaży.

Logowanie / zakładanie konta na górze strony.
Drukuj

litografia dwubarwna na kartonie, sygnowana ołówkiem "JTarasin 60", pochodząca z teki: "Konfrontacje 1960"; zachowany cały katalog; wymiary: ca 24x24 cm; stan: bardzo dobry

Litografia dwubarwna na kartonie, sygnowana ołówkiem "JTarasin 60", pochodząca z teki: "Konfrontacje 1960"
Zachowany cały katalog
Wymiary: ca 24x24 cm
Stan: bardzo dobry

Jan Tarasin (1926 Kalisz - 2009 Warszawa) polski malarz, grafik i rysownik, studia ukończył w ASP w Krakowie w 1951 r., profesor ASP w Warszawie.

Teka Konfrontacje 1960. Malarstwo, rzeźba. Warszawa 1960.
Teka zawierała 12 katalogów polskich artystów + broszurę opisową. Wybitna teka ze słynnej wystawy w Galerii „Krzywe Koło” w Warszawie we wrześniu 1960 prezentująca prace luminarzy polskiej sztuki współczesnej (Marian Bogusz, Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Bronisław Kierzkowski, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow, Alina Ślesińska, Jan Tarasin, Jan Tchórzewski, Magdalena Więcek, Rajmund Ziemski). Każdy katalog z jedną oryginalną pracą artysty (grafika, monotypie, rysunki etc.).

cena: 1 200 zł

08-10-2014
data dodania
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TARASIN Jan

Urodził się w Kaliszu. W latach 1946-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów: Zbigniewa Radnickiego, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego, grafikę u profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Strzednickiego. Jako student zadebiutował na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948. W połowie lat 50-tych stworzył cykl litografii Nowa Huta i jej mieszkańcy, w którym przeciwstawił się oficjalnemu optymizmowi. Po 1956 r maluje obrazy niefiguratywne. Przestrzeń obrazu wypełniają wyodrębnione elementy - "przedmioty" umieszczane na płaszczyźnie lub w aluzyjnej przestrzeni. Zasadę tę utrzymuje w swojej twórczości. Zmieniają się tylko sposoby opracowania "przedmiotów". Od lat 70. "przedmioty" zmieniają się w ciemne znaki - quasi kaligrafię - na jasnym tle. W latach 90. artysta przywrócił swoim pracom kolor, dotyczy to tak znaków jak i tła.
Od 1964 roku prowadził działalność pedagogiczną, początkowo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, później (od 1974 roku) na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1987-1991 pełnił funkcję rektora. Od 1962 r. był członkiem Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska". Laureat wielu prestiżowych nagród, wyróżnień polskich i zagranicznych, m.in.: Nagrody Yomiuri na III Międzynarodowej Wystawie Młodych Plastyków w Tokio (1964); Nagrody Działu Polskiego na V Biennale di San Marino (1965); Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za najlepszą wystawę w 1975 r. (1976); Nagrody im. Jana Cybisa (1984).

Prezentowana praca została wystawiona na aukcji:
Obiekt wystawia galeria
Antykwariat POLIART Beata Kalke
Koty, ul. Ogrodowa 20
42-690 Tworóg
32 285 74 39
poliart@pro.onet.pl
antykwariat.biz
Inne obiekty na sprzedaż:
Serigrafia dwubarwna Jan Tarasin 1982
TARASIN Jan

1 400 zł

data dodania: 08-10-2014
Olej Wanda Gołkowska
GOŁKOWSKA Wanda

6 000 zł

data dodania: 17-10-2014
Serigrafia Andrzej Bereziański
BEREZIAŃSKI Andrzej

1 500 zł

data dodania: 17-10-2014
Serigrafia Jan Tarasin 1974
TARASIN Jan

1 200 zł

data dodania: 08-10-2014
Tempera Zdzisław Nitka
NITKA Zdzisław

1 000 zł

data dodania: 17-10-2014
Serigrafia Jan Tarasin
TARASIN Jan

1 200 zł

data dodania: 08-10-2014
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Dodaj do ulubionych
Dodawać aukcje do ulubionych mogą tylko zalogowani użytkownicy
zaloguj się i skorzystaj z tej opcji
Dodaj do obserwowanych
Obserwować aukcje mogą tylko zalogowani użytkownicy serwisu
zaloguj się i obserwuj wybraną akucję
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl