RIDINGER Johann Elias (1698 - 1767)
miedzioryt, 18,5 x 14,5 cm, sygnowany pod kompozycją J.E.R. fecit.
Dar osoby prywatnej.
cena wywoławcza: Wykup abonament
Balotada w prawo / Balottade à droite
litografia kolorowana, papier, 53,5 × 39 cm w świetle passe-partout; oprawa złocona opis. l. d.: avec P. S. C. M., sygn. p. d.: Joh. El. Ridinger inv. Des. Et excud. Aug. Vind.
Scena myśliwska (Die Vorsuche mit den Leit)
miedzioryt, papier, 32,5 x 48 cm w świetle passe-partout, sygn. na płycie l.d.: Joh. El. Ridinger
Augustus III Rex Poloniarum Elector Saxoniae etc. etc.
miedzioryt/papier, 34 x 25 cm
sygn. p.d.: Joh. El. Ridinger inv. et sculp. A.V.
sygn. pod kompozycją J.E.R. fecit., 18,5 x 14,5 cm.
Dar osoby prywatnej.
RASY i ODMIANY KONI. KOŃ NORMANDZKI, ok. 1760
akwaforta, 27 x 35 cm,
wg obrazów i rysunków Johanna Eliasa RIDINGERA.
Wybitny niemiecki animalista, malarz i grafik, autor wielu prac przedstawiających życie zwierząt i polowania.
Rytował Martin Elias RIDINGER (ok. 1730-1780), syn Johanna Eliasa, jego współpracownik i wydawca
Tytuły rycin po niemiecku, francusku i łacinie.
RASY i ODMIANY KONI. DAVINI - [bok prawy], ok. 1760
akwaforta, 27 x 35 cm,
RASY i ODMIANY KONI. KOŃ ZWYKŁY (Equus communis), ok. 1760
akwaforta, 27 x 35 cm,
Rytował Johann Gottfried SEUTER (1717-1800), pasierb i współpracownik ojczyma.
RASY i ODMIANY KONI. KOŃ ARABSKI, ok. 1760
akwaforta, 27 x 35 cm,
RASY i ODMIANY KONI. KOŃ TRANSYLWAŃSKI. ok. 1760
akwaforta, 27 x 35 cm,
miedzioryt / papier, 18 x 14,5 cm
dar osoby prywatnej
RASY i ODMIANY KONI, ok. 1760 - KOŃ NORMANDZKI
Rycina w technice akwaforty, 27 x 35 cm, wg obrazów i rysunków Johanna Eliasa RIDINGERA.
Tytuł ryciny po niemiecku, francusku i łacinie.
RASY i ODMIANY KONI, ok. 1760 - DAVINI - [bok prawy]
RASY i ODMIANY KONI, ok. 1760 - KOŃ ZWYKŁY (Equus communis)
Johann Gottfried SEUTER (1717-1800), pasierb i współpracownik ojczyma.
RASY i ODMIANY KONI, ok. 1760 - KOŃ ARABSKI
RASY i ODMIANY KONI, ok. 1760 - KOŃ TRANSYLWAŃSKI
JELEŃ UPOLOWANY przez Jego Wysokość Księcia Carla Aleksandra Wirtemberskiego w 1729 r.
akwaforta, 37 x 30 cm,
sygnowana i opisana na płycie.
JELEŃ UPOLOWANY przez Jego Majestat Fryderyka I Króla Prus, 18 września 1696 r.
akwaforta, 37 x 30 cm
Z dzieła: Vorstellungen der... Hirschen... welche von grossen Herren selbst gejagdt..., 1768.
Die Crouppe im der wand lincts
miedzioryt, papier; 47 x 37 cm (wymiar kompozycji);
53,5 x 39 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
poniżej l. d.: avec P. S. C. M.; p. d.: J. E. Ridinger inv.des.et excud Aug. Vind.
miedzioryt, papier; 48 x 37 cm (wymiar kompozycji);
54 x 39 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
Pas Trottieren an der Corda lincts
miedzioryt, papier; 47,5 x 36,5 cm (wymiar kompozycji); 54 x 38,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
w skład zestawu wchodzą prace
przestawiające dzikie zwierzęta; u dołu
napisy w języku niemieckim opisującym
każdą ze scen oraz numery plansz (N.
26, N. 35, N. 83);
miedzioryt, papier; ok. 18,5 x 14,5 cm
(wymiary nieznacznie zróżnicowany);
sygn. pod kompozycją p. d. J.E.R. fecit.
miedzioryt, papier; 26,7 x 40,5 cm (wymiar kompozycji);
poniżej krawędzi obrazu z prawej: Ioh. Elias Ridinger inven. pinxit. sculps. et excud. Aug. Vind;
niżej opis sceny po niemiecku, łacinie i francusku.
miedzioryt, papier; 27 x 40,5 cm (wymiar kompozycji);
poniżej krawędzi obrazu: I. Elias Ridinger inv. pinx. Sculps. et excud. Aug. Vindel;
Akwaforta; wym.: 380 x 303 mm (odcisk płyty), wym. arkusza: 507 x 363 mm, pod kompozycją tytuł: Anno 1718. die 20. Aprillis haben Ihro Hochfürstl: Durchl: Wilhelm Friderich Marggraff zu Anspach disen Haasen bey Windspach Gebaizet. 1740 [Roku 1718, 20 kwietnia Jego Wysokość, Najjaśniejszy Książę Wilhelm Friderich Margrabia w Anspach upolował tego zająca w trakcie polowania z sokołem]; w p.d.r.: Joh. El. Ridinger del. Sculps. et excud. Aug. Vind.; niew. naddarcie lewego marg. fachowo uzupełn. przez konserwatora; ładna, kontrastowa XIX-wieczna odbitka.
Zestaw 4 rycin z przedstawieniem je¼d¼ców
1. DIE PARADE IM SCHRIFT LINKS
miedzioryt, papier; 37,1 x 26,5 cm (wymiar odbitki), 45 x 33 cm (w świetle oprawy); sygn. p. d.: Joh. El.Ridinger inv.des. et exc. A. V. napis l. d.: avec P.S.C.M
2. DER TRAV RECHTS IN EINEM WEITEN CIRCUL
miedzioryt, papier; 37 x 26 cm (wymiar odbitki), 45 x 33 cm (w świetle oprawy); sygn. p. d.: Joh. El.Ridinger inv. des. et exc A. V. napis l. d.: avec P.S.C.M
3. DER GALOP GERAD AUS LINCTS
miedzioryt, papier; 37 x 26 cm (wymiar odbitki), 45 x 33 cm (w świetle oprawy); sygn. p. d.: Joh. El.Ridinger inv.des.et exc A. V. napis l. d.: avec P.S.C.M
4. PALOTADEN RECHTS
Liczne zaplamienia papieru, ryciny przed konserwacją
Scena myśliwska z rysiem, 1750
Miedzioryt;
wym.: 247 x 358 mm;
sygn. pł. l.d.: J.E. Ridinger inv. del. Sc. et excudit Aug. Vind.
Pod kompozycją tytuł (Schlagbaum vor einen Luchs aufgestelt) i obszerny komentarz. Grafika z dzieła "Nach der Natur entworffene Vorstellungen Wie alles Hoch- u. Niedere Wild, samt dem Feder Wildpraeth auf verschidene weise mit Vernunfft List u. Gewalt lebendig oder tod gefangen wird", Augsburg 1750.
Scena myśliwska z dzikami, 1750
Miedzioryt;
wym.: 250 x 360 mm;
sygn. pł. l.d.: J.E. Ridinger inv. del. sc. et excudit Aug. Vind. Pod komp. tytuł (Wie die wilde Sauen in einem angelegten Saugarten gefangen werden) i obszerny komentarz. Grafika z dzieła "Nach der Natur entworffene Vorstellungen Wie alles Hoch- u. Niedere Wild, samt dem Feder Wildpraeth auf verschidene weise mit Vernunfft List u. Gewalt lebendig oder tod gefangen wird", Augsburg 1750
-N. 87. [1738-1740], miedzioryt sygn.
"J.E.R. fec.", 18,7 x 15,2 cm (pl. 29,3 x 22,5 cm).
Rycina przedstawiająca tchórza skradającego się wśród traw do gniazda z jajkami, nad którym lata zaniepokojona matka. Stan bardzo dobry.
-N. 86. [1738-1740], miedzioryt sygn. "J. .R. fec.", 18,7 x 14,8 cm (pl. 29,2 x 22,5 cm).
Pierwszy plan wypełnia potężne drzewo, na którego gałęzi widać spoglądającą w dół młodą kunę leśną; pod drzewem stoi jej matka trzymająca w pysku ptaka. Stan bardzo dobry.
Den Raub suchende Fisch Otter.
-N. 83. [1738-1740], miedzioryt sygn. "J.E.R. fec.", 18,9 x 15,4 cm (pl. 28,3 x 22,9 cm).
Miedzioryt przedstawiający wydrę łapiącą w strumieniu ryby. Ślad zbrązowienia na marginesie, stan dobry.
- [1738-1740], miedzioryt sygn.
"J.E.R. fec.", 18,7 x 14,9 cm (pl. ok. 22 x 18 cm).
Miedzioryt przedstawiający podrażnionego niedźwiedzia (bez numeru, w kat. Thienemanna poz. 433, nr 68). Stan dobry.
Eine nach dem Raub eilende Löwin
-N. 29. [1738-1740], miedzioryt sygn. "J.E.R. f.", 18,8 x 15 cm (plansza).
Miedzioryt ukazujący lwa szykującego się do skoku. Rycina przycięta do płyty, stan dobry.
-No 26. [1754], miedzioryt sygn. "J.E.R. fec.", 19,2 x 14,7 cm (pl. 32,8 x 20,4 cm). Miedzioryt Johanna Eliasa Ridingera przedstawiający objuczonego muła ze swoim przewodnikiem. Mocna odbitka, stan bardzo dobry.
N. 24. [1738-1740], miedzioryt sygn. "J.E.R. f.", 18,3 x 14,8 cm (plansza).
Miedzioryt, sygn.: "J. E. R. fec." Pochodzi z dzieła: Ridinger J. E. - "Entwurf einiger Tiere, wie solche nach ihren unteschiedenen Arten, Actionen und ...". Augsburg ca. 1753.
Format: 18,5 x 14 cm (plansza: 30 x 19,6 cm).
Stan dobry. Przedstawia konia pocztowego. (Rycina nosi nr 22).
Stan dobry. Przedstawia konia w ozdobnej uprzęży. (Rycina nosi nr 10).
Stan dobry. Przedstawia konia do zaprzęgu. (Rycina nosi nr 17).
Das vordere Leit Ross am Wagen.
Stan dobry. Przedstawia konia do zaprzęgu. (Rycina nosi nr 18).
Cürassier oder Soldaten Pferd.
Stan dobry. Przedstawia konia wojskowego. (Rycina nosi nr 19).
(Der Hirsch stellt sich im Wasser, die Hunde werden
gestopfft und ihme der Fang gegeben) - z "Der Parforcejagd
vierter Teil" - odbitka pó¼niejsza
miedzioryt, papier
25,3 x 46,2 cm (odcisk płyty);
sygn. l. d.: Joh. El. Ridinger del. Sc. et execud. Aug. Vind;
Scena opisana u dołu.
Der Abend (Wieczór), koniec XVIII w.
Mezzotinta;
wym.: 420 x 570 mm;
sygn. pł.: Joh. El. Ridinger excud. Ang. Vind.; grafika po konserwacji. Bardzo dekoracyjna grafika.
miedzioryt,
wym.: 31 x 21,1 cm
sygn. pod rycina: Ein TanzBahr, mit seinem Führer, Vn ours dansant avec son conducteur; niżej z prawej: J. El. Ridinger del. Sc. Et excud. Aug. Vind.
Scena biblijna - Bóg zakazuje człowiekowi przyjmowania owoców drzewa dobra i zła
miedzioryt, papier,
39,1 x 54 cm (wymiar odbitki),
46 x 64,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Joh. Elias Ridinger inv. del. fec. et excud a.v. (na płycie);
u dołu cytat z Księgi Rodzaju 2:16-17, w języku niemieckim, francuskim i po łacinie
miedzioryt, papier, 53,3 x 74,8 cm (odciski płyty);
opisana u dołu: Wie das Wild-Schwein gehaezt und Ihm der Fang Gegeben wird / Qua Ratione Aper exagitatus tandem Prosternatur;
p. d.: Johann Elias Ridinger inven. fecit et excud. Aug. Vind (na płycie).
Jedna z największych, pełna dramaturgii, znakomicie skomponowana praca miedziorytnicza J. E. Ridingera.
miedzioryt, papier,
53,5 x 75 cm (odciski płyty);
opisana u dołu: Wie das Wildschwein gehaetzt (...)
p.d.: Johann Elias Ridinger inven. fecit et excud. Aug. Vind (na płycie)
miedzioryt, papier,
38 x 26,5 cm (w świetle oprawy);
opisany u dołu: Dieser Hirsch von 24. Enden...;
l.d.: Joh. El. Ridinger inv. et. del.
p.d.: M.E. Ridinger sculps. Aug. Vind.
miedzioryt/papier
38 x 62 (w świetle oprawy)
sygnowany u dołu
miedzioryt/papier
38 x 62 (w świetle oprawy)
sygnowany u dołu
akwaforta,
315 x 485 mm,
sygn. pł.: Joh. El. Ridinger del. fec. et exc. Ang. Vind.
Grafi ka po konserwacji.
Tzw. "mała szkoła jazdy" (Kleine Reitschule) mistrza scen myśłiwskich i hippicznych.
Książka zawiera 47 akwafort (tabl. 1-46 i k. tytułowa) o wymiarach 19 do 20 cm na 13,5 do 14,5 cm.
Tabl. 1 sygnowana na płycie: Joh. El. Ridinger inv. del. sc. et. excud. A. V." [= ułożył, rysował, sztychował i wydał w Augsburgu]. Następne tablice sygnowane monogramem "J. E. R."
Cykl wymieniony w Thieme,Becker, Allgemeines Lexikon,.., (t.28, s.309). Opr. skóra z epoki, na grzbiecie złocenia.
sygnowany na płycie l.d.(odbitka XIX w.)
akwaforta
31.4x48.5
akwaforta, papier jasnożółty, 31 x 48 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Joh. El. Ridinger del. fec. et exce. Aug. Vind, poniżej: obszerny opis sceny w języku niemieckim (odbitka późniejsza)
sygn. l.d.: Joh. El. Ridinger del. sculps. et sxcud. Aug. Vind;
poniżej: obszerny opis sceny w języku niemieckim (odbitka późniejsza)
akwaforta, papier jasnożółty, 31 x 47,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: Joh. El. Ridinger del. sculps. et sxcud. Aug. Vind
sygnowany na płycie l.d. (odbitka XIX w.)
akwaforta
31.4x48
miedzioryt
wym.: 53,5x38,5 cm
sygn. na płycie p.d.: Joh. El. Ridinger inv. des. et exc.
akwaforta
31x47.5
Tańczący niedźwiedź z treserem
miedz., af., 31 x 21,1
sygn. pod ryc.: Ein TanzBahr, mit seinem Führer, Vn ours dansant avec son conducteur; niżej p.: J. El. Ridinger del. sc. et excud. Aug. Vind.
Z serii Dzikie zwierzęta, nr 84
miedz., af., 19 x 16
sygn. p. d.: J.E.R. inv. fec et exc.; Der Biber in seiner Ruhe
Z serii Dzikie zwierzęta, nr 70
miedz., af., 19 x 16
sygn. p. d.: J.E.R. fec; Ein Wolf den Raub verzehrend
Niedźwiedź ssący łapę na legowisku, 1736
Z serii Dzikie zwierzęta, nr 41
miedz., af., 16 x 16
sygn. p. d.: J.E.R. fec; Ein Baehr im Lager an der Bratzen saugent
Tygrys pożerający zdobycz, 1736
Z serii Dzikie zwierzęta, nr 34
miedz., af., 19 x 16
sygn. p. d.: J.E.R. fec; Ein der Raub Verzehrender Tiger
miedz., af., 18,4 x 15
sygn. pod ryc. p.: J. E. Ridinger inv. fec. Et exc. A. V; Stein Marder.
wyd.: Abbildung der Jagbarten Tiere mit ihren Förten und Spuren, Augsburg, 1740
miedz., af., 18,9 x 15,2
sygn. pod ryc. p.: J. E. Ridinger inv. fec. Et exc. A. V.; Wilder Kuder
Para starych borsuków przed norą, 1740
miedz., af., 19 x 15,2
sygn. pod ryc. p.: J. E. R. Fec.; Ein paar alte Dachse vor ihrem Bau
Tropy dzika, wilka, jelenia, łani, rysia, 1740
miedz., af., 37 x 29
sygn. p. d.: J. E. Ridinger delin. sc. et. excud. Aug. Vind.
kompletna, 12-arkuszowa seria Raj
odbitki późniejsze XIX-wieczne
miedzioryty, 37 x 53,5 cm
sygnowane przez Ridingera jako rysownika, rytownika i wydawcę w Augsburgu (Joh. Elias Ridinger inv. fecit et excudit A.V) oraz wyjaśnione cytatami z Księgi Rodzaju od stworzenia Adama do wypędzenia z raju (cyt. w jęz. niemieckim, francuskim i po łacinie).
miedzioryt z akwafortą, 46,5 x 34,5 cm
sygnowany na płycie "J.E. Ridinger inv. peint grave excud. a augs" [wAugsburgu]
miedzioryt z akwafortą, 54 x 43,5 cm, sygnowany na płycie "Joh. El. Ridinger inv.pinx.sculps.et excud. Aug. Vind. [tzn. w Augsburgu]"
miedzioryt, 23,3 x 34 cm
"JEŹDZIEC POLSKI" (raczej koniuszy, kozak dworski)
miedzioryt, 27,5 x 34,3 cm, sygnowany u dołu "Joh.Elias Ridinger ad viv.del.et pinx.Martin Elias Ridinger filio meo aeri incis."
POLOWANIE NA DZIKA, Niemcy, XVIII w.
miedzioryt, 52,5 x 72,7 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany na płycie p.d. "Ridinger Sculp."
przedstawiających jeźdźców, pozycje musztry konnej
52,5 x 38,5 cm (w świetle oprawy)