1 zł
2 600 000 zł

CHODOWIECKI Daniel Mikołaj (1726-1801)

Król pruski Fryderyk II przyjmujący Generała Ziethena

miedzioryt/papier, 27 x 32 cm (zadruk)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Konny portret dyrektora teatru, ok. 1780 r.

tusz, gwasz, papier, 13,5 x 16,5 cm
sygn. p. d.: Chodowiecki
ubytki papieru w dwóch miejscach przy krawędziach

Portret konny Fryderyka II von Hohenzollern, ok. 1776 r.

olej, płyta mosiężna, 19,5 x 13,5 cm
na odwrocie kartka z odręczną adnotacją w jęz. angielskim, datująca obraz na rok 1760

Satyr z fletnią

tusz, papier, 7,6 x 5,7 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: D. Chodowiecki

Kara

akwaforta/papier, 13,5 x 7,5 cm
sygnowany na płycie l.d.: 'D:Chodowiecki tr & fc'
opisany na odwrociu: 'E. 570 [napisy w języku rosyjskim]'

Scena rodzajowa

akwaforta/papier, 16 x 9,3 cm
sygnowany na płycie l.d.: 'D.Chodowiecki'
pod kompozycją opis w języku niemieckim

Trzech mężczyzn we wnętrzu

akwaforta/papier, 12,4 x 6,7 cm
sygnowany l.d.: 'D:Chodowiecki tr & fc'

Para przy łożu śmierci

akwaforta/papier, 12 x 6,7 cm
sygnowany na płycie l.d 'D:Chodowiecki: del & fc'
opisany l.g.: 'Clarisa (?) VIII T. S. 308', opisany p.g.: 'XXIII'

Portret I.I. Engela

akwaforta/papier, 15,3 x 9,3 cm
sygnowany l.d.: 'D:Chodowiecki ad ver des & f'

Portret I. A. Eberharda, 1778 r.

akwaforta/papier, 16,5 x 10,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'D.Chodowiecki des: & fc: 1778'

Scena rodzajowa

akwaforta/papier, 4 x 14,6 cm (zadruk) 15 x 26 cm (arkusz)
na odwrociu pieczęć: 'CHODOWIECKI ERBEN'

Rysunki i akwarele

Berlin 1885
karta tytułowa, biografia ze spisem ilustracji, 20 numerowanych tablic z faksymile 98 dzieł w formie wklejek, niektóre barwne, 49 x 34 cm, teka ozdobna wydawnicza, duża, tłoczona sygnatura artysty na licu.
Stan zachowania: przetarcia i zabrudzenia teki, brak górnego skrzydełka teki, naddarcia dwóch pozostałych, stan tablic bardzo dobry.

Niezwykle rzadki zbiór prac, urodzonego w Gdańsku Chodowieckiego nigdy wcześniej, ani później w Polsce nie wydany.

Teka 35 rycin

miedzioryt, papier, różne wymiary, niektóre prace umieszczone na jednej, wspólnej planszy;
wymiar planszy: 35 x 25 cm;
karty numerowane, strona tytułowa z komentarzem do grafik, teka płócienna, zielona ze złotym napisem: D. Chodowiecki;
teka nr 239 z 300, wyd.: Holbein=Verlag / Mu¨nchen,1915

Kobiety nad rzeką

ilustracja do opowiadania "Najważniejsza chwila w życiu Minny", 1794 r.;
rycina tytułowa do czasopisma "Leipziger Monatsschrift";
akwaforta, papier, 15,8 x 9,4 cm (odcisk płyty), sygn. p. d: D. Chodowiecki del: 86 Sc: 1794

Pracownia malarza (Cabinet d’un peintre), 1771 r.

rycina przedstawiająca rodzinę Daniela Chodowieckiego;
akwaforta, papier, 18 x 23 cm (odcisk płyty), sygn. na płycie l. d.: Gravè par D. Chodowiecki a Berlin en. 1771

Wesoła zabawa przy stole, 1788 r.

ilustracja do powieści Ch. Bretznera "Życie pewnego łajdaka";
akwaforta, papier, 13,8 x 9,2 cm (odcisk płyty), sygn. l. d: Chodowiecki del., p. d: Geyser sc.;
w oprawie

Zajęcia dam (Occupations des Dames), 1780 r.

6 rycin (brak pozostałych 6 z serii);
akwaforta, papier, wym. kompozycji 8 x 4,9 cm;
każda rycina sygn. l. d.: D Chodowiecki del. & sculps.

Tablica XXXII

miedzioryt/papier 17 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany na płycie p.d.: 'D. Chodowiecki', opisany 'Tab. XXXII' oraz 'Schulter.'

Tablica I

sygnowany na płycie l.d.: 'D. Chodowiecki del:', opisany: 'Tab I' oraz 'D. Berger Felper'

FRIEDRICH EBERHARD VON ROCHOW, 1777

Miedzioryt, papier; Miedzioryt, papier; 30 x 20 cm
Napis: Friedrich Eberhard von Rochau Erbherr auf Rekahn
Sygnowany z płyty pod ryciną: D. Chodowiecki del et Sculp: Berol 1777
Sucha pieczęć z monogramem KG
Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy

Zestaw 12 scen rodzajowych

we wspólnej oprawie
miedzioryt, papier; 9,5 x 5,5 cm (każda);
jedna z prac sygnowana: Chodowiecki

Daniel Chodowiecki. 64 reprodukcje

[tematyka polska]. Oprac. W. Zawadzki, wstęp Andrzej Ryszkiewicz. Warszawa - Wydawnictwo "Sztuka" - 1953;
offset?, papier; 31 x 23 cm (wymiar arkusza)

Scenki rodzajowe (58 sztuk)

Miedzioryt, 16,5 x 22 cm,
sygn. l.d.: D. Chodowiecki del oraz p.d.: GG Endner fc.

Von Berlin nach Danzig eine Künstlerfahrt im Jahre 1773 von Daniel Chodowiecki... Lipsk, 1937 r.

album zawierający 99 reprodukcji prac artysty, m.in. widoków Gdańska;
wym. 14 × 21 cm;
grzbiet okładki oraz dwie pierwsze strony oderwane od reszty, poza tym stan bardzo dobry

ŻEBRACZKA z TRÓJKĄ DZIECI, 1764

akwaforta, 7,5 x 6 cm w świetle passe-partout sygnowana na płycie l.g. (pismem lustrzanym): "D CHki 1764"
Literatura: Ewa Łomnicka-Żakowska, Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2010, poz. 32 i reprodukcja.

Jan Bunkel znajduje szkielet Johna Ortona,

ilustracja do powieści Życie, spostrzeżenia i poglądy
Jana Bunkela, 1778
akwaforta, 12,2 x 6,9 cm
Literatura: Ewa Łomnicka-Żakowska, Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2010, poz. 154.4 (także reprodukcja).

BITWA POD CHOCIMIEM

18 września 1769 (Action prÝs de Choczim le XVIII Sept:
MDCCLXIX), 1769
akwaforta, 18 x 23,5 cm
w świetle passe-partout

[FRYDERYK II WIELKI i stary wojak von Ziethen] Ziethen vor seinem Koenig sitzend, 1786

miedzioryt, 43 x 55 cm w świetle passe-partout. Stan: avant la lettre.

Pasterz przy Żłóbku, 1787

Miedzioryt; wym. w świetle pp.: 14 x 8,5 cm; sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki f. Poniżej kompozycji tytuł w języku niemieckim: Die Hirten bey der Krippe. Grafika do czasopisma J.C. Lavatera, "Messiade", zeszyt 4 [1787].

Scena z murzynkiem

miedzioryt/papier, 20 x 12,5 cm (odbitka) 30,2 x 21 cm (arkusz)
sygnowany na płycie p.d.: `D.Chodowiecki`

Estymacja: 600 - 900 zł

Pochód, na górze akt kobiecy

miedzioryt/papier, 13,5 x 13,5 cm (odbitka) 30,5 x 21 cm (arkusz)
sygnowany na płycie p.d.: `D.Chodowiecki Sc.Berol.1759`

Estymacja: 600 - 900 zł

Zestaw 12 scen rodzajowych we wspólnej oprawie

Zestaw 10 miedziorytów ze scenami rodzajowymi

Siedem prac z jednego kompletu,
sygn. l. d.: D. Chodowiecki del et Sculp
jedna praca datowana 1782;
trzy prace dodatkowe z różnych kompletów,
sygn. u dołu z prawej, jedna datowana 1785
miedzioryt, papier żeberkowy; format arkusza zbliżony do 15,5 x 10 cm (jedna praca większa 20 x 12,5 cm); prace numerowane.

PENZEL J. G. (1754 - 1809)

Cabinet de D. Chodowiecki. Miedzioryt, sygn. "J. G. Penzel fec.", (po 1771). Format ca. 15,3 x 20,5 cm (plansza: 22 x 28,5 cm). Stan dobry. Według Chodowieckiego, grafikę wykonał J. G. Penzel niemiecki grafik. Rycina przedstawia rodzinę Daniela Chodowieckiego.

12 scen do sztuki Szekspira Król Henryk IV.

Miedzioryty, 2 plansze (10,5 x 36 cm), po 6 miedziotytów (9,3 x 6 cm każdy). Pierwsza scena sygn.: "D.Chodowiecki inv et del. D. Berger Sculpsit Berolini". (XVIII/XIX w.) Ślady zawilg. i zabrudzenia. Dwie wspomniane plansze naklejone punktowo na karton. Grafiki o charakterze obyczajowym.

Sceny z historii Polski

6 akwafort o wymiarach 8 x 5 cm, współoprawnych (całość 25 x 33 cm w świetle ramy).
1. Śmierć Kazimierza Wielkiego na polowaniu w roku 1370;
2. Książę Konrad Mazowiecki wyzywa Jana Albrechta na pojedynek w 1495 roku;
3. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i Marcin Luter, rok 1523;
4. Zwada senatorów, rok 1574;
5. Kollokwium toruńskie, rok 1645;
6. Ucieczka Stanisława Leszczyńskiego z Gdańska do Kwidzynia w roku 1734.
Literatura: Daniel Chodowiecki. 64 reprodukcje [tematyka polska]. Oprac. W. Zawadzki, wstęp Andrzej Ryszkiewicz. Warszawa 1953 Wydawnictwo "Sztuka".
Chodowiecki interesował się żywo tematyką polską, rytował w latach 1793-1797 liczne sceny z historii Polski.

A. Langbein, Das Weingericht, 1794

Miedzioryt (pojedynczy);
wym. ok.: 87 x 50 mm każda;
sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki;

W.G. Becker, Theseus, 1794

Zestaw 6 miedziorytów (komplet);
wym. ok.: 87 x 50 mm każda;
sygn. pod każdą ilustracją: D. Chodowiecki;

A. von Kotzebue, Die Indianer in England. Szenen aus bestimmten Werken der Literatur, 1790

Zestaw 12 miedziorytów (komplet);
wym. ok.: 85 x 50 mm każda;
sygn. pod pierwszą ilustracją: D. Chodowiecki del et fc.;

I. de Montolieu, Caroline de Lichtfield, 1786

wym. ok.: 87 x 52 mm każda;

A. Iffland, Die Jäger, 1786

wym. ok.: 83 x 50 mm każda (na wspólnej planszy: 378 x 249 mm);
sygn. pod ostatnią ilustracją: D. Chodowiecki del et fec.;

W. Shakespeare, Wesołe kumoszki z Windsoru, 1786

wym. ok.: 83 x 50 mm każda;

Leben eines schlecht erzogenen Frauenzimmers, 1780

wym. ok.: 81 x 48 mm każda;

T. Amory, Leben, Bemerkungen und Meinungen Johann Bunkels, nebst den Leben verschiedener merkwurdiger Frauenzimmer, 1778

Zestaw 16 miedziorytów (komplet);
wym. ok.: 120 x 70 mm każda;
sygn.: D. Chodowiecki del et fc. pod ilustracjami: 1-6, 9, 14-16;

Ch. Gellert, Sechs Fabeln und sechs Erzahlungen von Gellert, 1775

wym. ok.: 85 x 50 mm każda;
sygn. pod pierwszą ilustracją: D. Chodowiecki del et fc

J. B. Basedow, Elementarwerk mit Kupfertafeln, ok. 1774

Zestaw 4 miedziorytów kolorowanych;
wym. każdej: 80 x 106 mm (plansza: 172 x 220 mm);
sygn. pł. l.d.: D. Chodowiecki del, p.d.: Schleuen fc;

W pracowni malarza (Cabinet d`un peintre), 1771

Akwaforta;
wym.: 180 x 230 mm;
sygn. pł. l.d.: Gravé par D. Chodowiecki a Berlin in 1771.

Zestaw trzech grafik przedstawiających

damskie stroje i nakrycia głowy;
miedzioryt, papier; 9 x 5 cm (arkusze obcięte z czterech stron);
sygnowane: Chodowiecki f.

Handlarze

akwaforta, 11,5 x 12 cm (odcisk płyty);
sygn. p. d. na płycie: D. Chodowiecki ze szkicem postaci

SCENA Z JEŹDŹCAMI I PIESZYMI TURECKIMI

Miedzioryt, papier; 6,5 x 19 cm (w świetle passe-partout)
Stan zachowania: obcięte marginesy.

Obrazek satyryczny na księgarzy przedrukowujących zastrzeżone nakłady książek, 1781

Akwaforta;
wym.: 177 x 270 mm;
sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki del & Sc 1781,
Pod kompozycją tytuł i opis w jęz. niemieckim.
W 1794 dokonano trawestacji akwaforty Chodowieckiego, przedstawiając kompozycję jako alegorię rozbioru Polski. Lit.: W. Prajer "Katalog rycin Daniela Chodowieckiego", Muzeum Narodowe w Krakowie, b.m. i d.w., poz. 287.

Zestaw 36 miedziorytów

wyciętych z różnych cyklów wydawniczych;
miedzioryty,
wymiary ok. 7 x 5 cm,
prace wklejone do jednego zeszytu, niektóre prace sygnowane na płycie

Ilustracje do współczesnej historii, 1789

Zestaw 4 miedziorytów;
śr. wym.: 92 x 55 mm;
1. Porwanie króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego 1777. 2. Obrady polskiego Sejmu 1789, 3. Gen. Laudon dziękuje żołnierzom za ciepłe przyjęcie [w obozie pod Dubicą]. 4. Potemkin zarzuca wysokiemu urzędnikowi tureckiemu spowodowanie krwawej łaźni [Oczaków]. Prace z cyklu "Dwanaście ilustracji do współczesnej historii", 1789; opisy w jęz. niem. Lit.: Łomnicka-Żakowska E., "Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie", Warszawa 2010, kat. 3505, 3506, 3509, 3510.

12 ILUSTRACJI, 1781 R.

miedzioryt/papier,
15,5 x 9,6 cm sygnowany i datowany u dołu: `D:Chodowiecki del&sculpcit 1781`

Wypadek na uczcie.

Miedzioryt, 10,5 x 6 cm [na arkuszu 14,5 x 10 cm]. Sygnowany na płycie "D. Chodowiecki fec.(it).

Zabawy wiejskie.

Miedzioryt, 12,5 x 6 cm [na arkuszu 12,5 x 9 cm]. Sygnowany na płycie "Chodowiecki
f.(ecit)".
Ilustracja do s. 339 dzieła Teodora Gottlieba von Hippel - Lebensläaufe nach Aufsteigender Linie nebst Beylagen? Meines Lebenslaufs? T. 1-3, Berlin 1778-1781. Stan bardzo dobry.

Wiódł ślepy kulawego?.

Miedzioryt, 11,2 x 6,5 cm na arkuszu 13 x 8,5 cm. Sygnowany na płycie "Chodowiecki del. (ineavit) et f.(ecit).

SCENA Z JEŹDŹCAMI I PIESZYMI TURECKIMI, 1746-1801

Miedzioryt;
6,5 x 19 cm w świetle passe-partout
Miedzioryt jest powiększoną i lustrzaną wersją miedziorytu umieszczonego w katalogu Engelmanna z roku 1857 (poz. 25).

SCENA PRZY KOMINKU, 1775

Miedzioryt;
11,6 x 6,2 cm w świetle passe-partout
Sygnowany p.d. na płycie: D. Chodowiecki: in & scul 1775
Miedzioryt był kartą tytułową do powieści F. Blankenburga Beyträge zur Geschichte deutschen Reichs und deutscher Sitten, wydanej w Legnicy.

JAŁMUŻNA, 1793

Miedzioryt;
9 x 5 cm w świetle passe-partout
Ilustracja z kalendarza wydanego w Getyndze w roku 1793 przez wydawnictwo Johanna Christiana Dietricha.

ROZPŁATANY WÓŁ, 1777

Miedzioryt;
Karta z Królewskiego Brytyjskiego oraz Książęcego Brunszwicko-Lüneburskiego Kalendarza Państwowego na miesiąc październik wydanego przez Johanna Georga Berenberga z Lauenburga. Autorem tekstu jest Johann Christian Ludwig.

Scena z widoczną na pierwszym planie młodą parą trzymającą się za ręce

- w drzwiach stoi uśmiechnięta, tęższej postury kobieta. Miedzioryt sygn. "Chodowiecki del., Geyser sc.", 17,5 x 10,5 cm (w świetle p.p.), oprawiony w biedermeierowską ramę (23,8 x 16,8 cm).

Miedzioryty, sztuk 7. (Leipzig 1795).

Format ca. 10,8 x 7,3 cm każdy (karton: 32,5 x 25 cm).
Ślady zawilg. Wszystkie miedzioryty pochodzą z : "Becker,W.G. Taschenbuch zum geselligen Vergnügen. Jg. 1795.". Wszystkie miedzioryty sygn.: "D.Chodowiecki del et. sc.". Grafiki przedstaw. fragm z mitologii greckiej o Tezeuszu, naklejone punktowo na 7 kartonów. (11).

Miedzioryty, sztuk 6. (1795).

Format ca. 9,5 x 5,5 cm każdy (karton: 32,5 x 25 cm).
Wszystkie miedzioryty pochodzą z kalenadarza: "Koenigl. Grosbritanischer Historischer Genealogischer Calender fur 1795". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki del et. sc.". Grafiki o treści historycznej, naklejone punktowo na 6 kartonów. (10).

Miedzioryty, sztuk 5. (Genewa, Paryż 1785-87).

Format ca. 16 x 11 cm każdy (karton: 32,5 x 25 cm).
Wszystkie miedzioryty pochodzą z : "Richardson - Clarisse Harlowe..." Genf. Paris 1785-87. Wszystkie miedzioryty sygn.: "D.Chodowiecki del & sc.". Grafiki o treści obyczajowej, naklejone punktowo na 5 kartonów. (12).

Miedzioryty, sztuk 5. (Dessau 1774).

Format ca. 21,5 x 27 cm każdy (karton: 24 x 30 cm).
Wszystkie miedzioryty pochodzą z: J. B. Basedows "Elementarwerk". Dessau 1774.Basedow zafascynowany pracami Chodowieckiego, polecił mu wykonanie stu rycin do swojego "Dzieła Elementarnego". Wszystkie miedzioryty sygn.: "D.Chodowiecki del." oraz niektóre; Schuster s.c". , "Schleuen s.c.", "Chodowiecki s.c.". Grafiki o treści obyczajowej, naklejone punktowo na 5 kartonów. (4).

Miedzioryty, sztuk 19. (Koniec XVIII w.).

Format ca. 6 x 6 cm do 16 x 11 cm (karton: 32,5 x 25 cm).
Ślady zawilg. Miedzioryty pochodzą z róznych wydawnictw (w tym z kalenarzy).
12 miedziorytów sygn.: "D.Chodowiecki del et. sc.". Grafiki przedstaw. sceny o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 16 kartonów. (13).

Miedzioryty, sztuk 16. (Berlin 1778).

Format ca. 16 x 9,7 cm każdy (karton: 32,5 x 25 cm).
Wszystkie miedzioryty pochodzą z: Thomas Amory - "Leben, Bemerkungen und Meinungen Johann Bunkels, nebst den Leben verschiedener merkwu¨rdiger Frauenzimmer". Berlin 1778. Wszystkie miedzioryty sygn.: "D.Chodowiecki sc.". Grafiki o treści obyczajowej, naklejone punktowo na 16 kartonów. (3).

Miedzioryty, sztuk 12. (Paryż 1779).

Format ca. 9,5 x 5,7 cm każdy (karton: 32,5 x 25 cm).
Wszystkie miedzioryty pochodzą z "Almanach genealogique de Launenbourg". Paris 1779. Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki f.". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 12 kartonów. (8).

Miedzioryty, sztuk 12. (1791).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z kalenadarza: "Koenigl. Grosbritanischer Historischer Genealogischer Calender fur 1791". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki f.". Grafiki o treści obyczajowej, naklejone punktowo na 12 kartonów. (9).

Miedzioryty, sztuk 12. (Getynga 1787).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z "Goettinger Taschen-Calender vom Jahr 1787". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki del. et sc.". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 4 kartony (7).

Miedzioryty, sztuk 12. (1775).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z "Sechs Fabeln und sechs Erzahlungen von Gellert". 1775. Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki del. et sc.". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 12 kartonów. (6).

Miedzioryty, sztuk 12. (Berlin 1780).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z "Berliner genealogischer Calender auf das Jahr 1780". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki Del. et sc.". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 12 kartonów. (5).

Miedzioryty, sztuk 12. (1793).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z kalenadarza: "Koenigl. Grosbritanischer Historischer Genealogischer Calender fur 1793". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki del. et sc.". Grafiki o treści historycznej, naklejone punktowo na 12 kartonów, jedna z nich zatyt.: ""Die Feyer der grossen Revolution Pohlens". (2).

Miedzioryty, sztuk 12. (Gotha 1788).

Wszystkie miedzioryty pochodzą z tzw. gotajskiego almanachu "Gothaischer Hof Kalender auf das Jahr 1788". Jeden miedzioryt sygn.: "D.Chodowiecki Del. et sc.". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 12 kartonów. (1).

Miedzioryty, sztuk 12. (1786).

Format ca. 8,2 x 5 cm każdy, (karton: 37,5 x 25 cm).
Stan dobry. Miedzioryty pochodzą z: "Iffland`s Jäger". Grafiki o charakterze obyczajowym, naklejone punktowo na 1 karton.

Scena walki cesarza Rudolfa z Ottokarem, królem Czech, na Polu Morawskim w 1278, 1783

Miedzioryt;
wym.: 180 x 148 mm;
sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki del et sculp 1783; stan zachowania bdb.

Studiując malarstwo

miedzioryt, papier, 18 x 23,5 cm (odcisk płyty);

Portret męski z profilu

ołówek, piórko, tusz, akwarela, papier, 13,4 x 10,8 cm (ścięta naroża)

Tablice - 26 sztuk

- z przedstawieniami dworskimi, personifikacjami zawodów, umiejętności, scenami rodzajowymi rodzajowymi, biblijnymi, pejzażami i przysłowiami etc. - plansze jedno-, trój-, czterodzielne (nry XIII, XIV, XV, XX, XXI, XXIII, XXIV, XXV (2 szt.), XXVIII, XXXI, XXXII, XXXIII, XLVII, XLIX, L, LI, LII, LXV, LXXIII, LXXVI, LXVIII, LXXXI, LXXXIII, LXXXVI, LXXXVII, LXXXIX)
miedzioryt, papier, ok. 18 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. l.d.: D. Chodowiecki del.

Scena rodzajowa we wnętrzu - Pożegnanie syna;

ołówek, papier, 18,8 x 15,2 cm (w świetle oprawy);
na oprawie nr 274

Tablica z czterema rycinami:Jabłkobranie

Zabawa dzieci, Ucieczka
miedzioryt, papier, 18 x 23 cm; (w świetle oprawy);

Tablice

11 sztuk z przedstawieniami dworskimi, papieskimi,
personifikacjami zawodów, umiejętności, scenami
rodzajowymi, biblijnymi etc. - plansze jedno-, trój-, czterodzielne (nry XIII, XXIII, XXVIII, XXXII, XXXIII, XLVII, LI, LXV, LXXIII, LXXVI,
miedzioryt, papier, ok. 18 x 23 cm; (w świetle oprawy); sygn. l.d.: D. Chodowiecki del.
Scena rodzajowa - 1 szt. miedzioryt, papier, 11,8 x 6,2 cm (odcisk płyty);
sygn. p.d.: D. Chodowiecki del & sculp

Zbiór 12 anegdot z życia Piotra Wielkiego, 1789

plansza (nie rozcięta) z 12 scenkami, z niemieckim tekstem objaśniającym, Eng. 613 II
akwaforta, papier żeberkowany ze znakiem wodnym H BLUM, wym. planszy: 27 x 42,3 cm
sygn. na płycie l.d.: D. Chodowiecki del. et sc.

14 ilustracji do Clarissy S. Richardsona, 1784/1785

ryciny nr 4, 9 - 21, do wydania francuskiego, Eng. 525, 529-541
akwaforty, papier żeberkowany ze znakiem wodnym lilią (we fragmentach),
wym.: 15,5 x 9,5 cm
sygn. na płycie p.d.: D. Chodowiecki del.et sculp. 1785

Para arkuszy czterodzielnych

z przedstawieniem rodzajów rzemiosł i pracy - tablice LV , XXI
miedzioryt, papier, 16,2 x 22 cm (odcisk płyty);
tablica XXI sygn. l.d.: D. Chodowiecki del.; p.d.: Schuster fc.

Dwie grafiki

miedzioryt/papier, a 15,5 x 9,6 cm
sygnowany u dołu: `D:Chodowiecki del&sculpcit 1781`

3 miedzioryty

o wym. 9,5 x 7 cm;
sygn. p.d.: D. Chodowiecki
del de sc 1799

Książę Konrad Mazowiecki wzywa na pojedynek króla Jana Olbrachta, 1797

Z cyklu 6 rycin "Sceny z historii Polski", zamieszczonych w "Berlińskim Kalendarzu" Historyczno-Genealogicznym na rok 1797, z niemieckim i francuskim tekstem objaniającym, Eng. 823
akwaforta, wym.: 8,5 x 5,3 cm

Sceny z pełnego przygód życia Peregryna Pickle`a, 1785

4 ryciny z cyklu "12 Rycin do Peregryna Pickle`a Tobiasa Smolletta", z niemieckim tekstem objaniającym, numery rycin: 2, 5, 6, 9, Eng. 533; Akwaforta, wym.: 9,3 x 5,8 cm
Tobias George Smollett (1721-1771) - szkocko-angielski pisarz, autor m.in. Peregryna Pickla, popularnego łotrzykowskiego romansu.

Scena alegoryczna - rzemiosło

miedzioryt,
7,2 x 14 cm (odcisk płyty);
sygn. p.d.: D. Chodowiecki sc

Ziethen sitzend vor seinem Konig / den 25 ten Januar 1785/

Der hinterlassenen Gattin des Helden/ ... gewidmet/ von D. Chodowiecki
miedzioryt, 46,5 x 57 cm (w świetle oprawy)

Spór kaznodziei

akwaforta, 14,5 x 17,8 cm (w świetle passe-partout); sygn. p.d.: D. Chodowiecki inv. et f.
u dołu napis: No 132 Streit der Prediger... Ao 1775; u góry z prawej: numer S. 246

"Scenka w ogrodzie"

akwaforta, wym.: 13,5 x 7,5 cm
sygn. na płycie: D. Chodowiecki f.179

liczba obiektów: 98