1 zł
2 600 000 zł

PIRANESI Giovanni Battista (Giambattista) (1720-1778)

Veduta della Basilica e Piazza di S. Pietro in Vaticano, 1748

akwaforta/papier, 51,5 x 71,5 cm (odcisk płyty: 40,5 x 54,5 cm)
sygn. na płycie p.d.: Piranesi del. scol.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Veduta dell’interno dell’Anfiteatro Flavio detto il Colosseo, 1766

akwaforta/papier, 58 x 86 (85,5) cm (odcisk płyty: 45,5 x 70 cm)
sygn. na płycie p.d.: Cav. r. Piranesi fece.

Veduta dell'avanzo del Castello...dell'Acqua Giulia

akwaforta, 57 x 80,5 cm (odcisk płyty: 40,5 x 61 cm)
sygn. na płycie p.d.: Piranesi Architetto fec.

Veduta del Porto di Ripetta, 1753 r.

miedzioryt/papier, 40,5 x 60,5 cm
sygnowany na płycie p.d.: 'Piranesi Archittecto fec.'
opisany u dołu: 'Presso l'Autore a Strada Felice nel Palazzo Tomati vicino all Trinità de' monti. A paoli due e mezzo'

Veduta della Dogana di Terra a Piazza di Pietra, 1753 r.

sygnowany na płycie p.d.: 'Piranesi Architetto fec.'

Veduta degli avanzi del Foro di Nerva

akwaforta, akwatinta/papier, 70 x 90 cm (zadruk)
sygnowany na płycie p.d.: 'C. Piranesi f.'
opisany w kartuszu na płycie l.d.: 'Veduta degli avanzi | del Foro di Nerva'
Praca pochi z cyklu Vedute di Roma

Veduta Interna Della Basilica Di S. Maria Maggiore, 1768

Miedzioryt; wym.: 429 x 677 mm; tytułowany i sygnowany w kartuszu: Caval. Piranesi inc. XIX-wieczna odbitka grafiki przeznaczonej do edycji "Vedute di Roma", Paris 1800-1807; odbite przez Regia Calcografia di Roma; praca po konserwacji. Lit.: : Hind 87/ II, Focillon 728, Ficacci 958.

Veduta del tempio della Sibilla in Tivoli, 1761

Miedzioryt; wym.: 428 x 678 mm; tytułowany w kartuszu, p.d.:
Piranesi fec. XIX-wieczna odbitka grafiki przeznaczonej do edycji "Vedute di Roma", Paris 1800-1807; odbite przez Ed. Firmin-Di- dot, Paris. Lit.: Hind 61/V.

Avanzi degli Acquedotti Neroniani, 1775

Miedzioryt; wym.: 430 x 675 mm; tytułowany w kartuszu, l.d.: Cavalier Piranesi fec. XIX-wieczna odbitka grafiki przeznaczonej do edycji "Vedute di Roma", Paris 1800-1807; odbite przez Ed. Firmin-Didot, Paris. Lit.: Hind 118/IV.

Veduta interna del Sepolcro di S. Constanza, 1756

Miedzioryt; wym.: 429 x 677 mm; tytułowany: Tempio di Bacco, l.d.: Piranesi fec. XIX-wieczna odbitka grafiki (wnętrze grobowca św. Konstancji) przeznaczonej do edycji "Vedute di Roma", Paris 1800-1807; odbite przez Ed. Firmin-Didot, Paris. Lit.: Hind 37/III.

Ruiny świątyni antycznej w Rzymie

miedzioryt/papier, 13,3 x 19,5 cm
sygnowany p.d.: `Piranesi Archit. dis. inc.`, u dołu opis: `Avanzo del Tempio della Vecchia Speranza`, l.g.: `Tav. XVIII.`, p.g.: `Fig I`
odbitka późniejsza

Tempio antico volgarmente detto della salute

miedzioryt, papier; 41,3 x 56 cm (w świetle oprawy);
sygn. pod kompozycją l. d.: Piranesi F (ecit).
Przedstawienie rzymskiej ruiny w okolicach Rzymu. Oryginalna praca jednego z najwybitniejszych grafików XVIII w. Piranesi studiował w Wenecji, skąd podróżował w celach naukowych do Neapolu, Herkulanum i Pompei. Europy.
Praca oprawiona w złoconą ramę

Powiększenie fragmentu oznaczonego na tablicy IX [poz. 236] literą A

(Dimistrazione in grande di quella parte di sustrutioni che nella Tav. IX si accenna con lettera A)
Tav. X, 16 x 18,5 cm

Powiększenie fragmentu oznaczonego na tablicy IX [poz. 236] literą B

(Dimostrazione in grande... con la lettera B).
Tav. IX, 16 x 18,5 cm

Powiększenie fragmentu oznaczonego na tablicy IX [poz. 236] literą C

(Dimostratione un grande...
con la lettera C)
Tav. XII, 19 x 28,5 cm

Ruiny amfiteatru Domicjana

(Rovine dell`Amfiteatro detto di Dominiziano...).
Tav. X, 40 x 65 cm

Opis sposobu układania bruku w zbiornikach wodnych

(Dimonstrazione del Lastricato della piscina delle conserve...)
Tav. XVIII, 35,5 x 22,5 cm

60 x 91,5 cm
Największy z wykonanych przez Piranesiego sztychów, imponujący precyzją szczegółów i mistrzowskim światłocieniem.

Veduta degli avanzi superiori delle Terme di Diocleziano, 1774

Akwaforta; wym.: 450 x 700 mm; sygn. pł. l.d.: Caval Piranesi Ex. Pod kompozycją opis ważniejszych budowli. Późna odbitka (2. połowa XIX wieku) wykonana w Regia Calcografia in Rome. Lit.: L. Ficacci, Piranesi. The complete Etchings, 2000, poz. 189.

A Veduta del Sepolcro di Pisone Liciniano su l`antica via Appia… [Widok grobowców Pisona Licynianusa i rodziny Korneliuszy na an

Akwaforta z miedziorytem; wym.: 414 x 610 mm (odcisk płyty), wym. arkusza: 545 x 770 mm; pod kompozycją tytuł: A Veduta del Sepolcro di Pisone Liciniano su l`antica via Appia, oltre gli acquidotti / di Torre di mezza via d` Albano: il cui lavoro e tutto di terra cotta. B Sepolcro della / famiglia Cornelia, spogliato de` suoi ornamenti. C Rovine di altri antichi Sepolcri., w l.d.r.: Piranesi F.; ślad zgięcia środkowego, minim. zamięcia margin.; bardzo dobra, niekonserwowana odbitka pierwszego stanu (z trzech), na grubym, prążkowanym papierze. Wczesna, rzymska odbitka z pełnymi szerokimi marginesami z najsłynnejszego cyklu "Vedute di Roma". Lit.: H72, I/III; Focillon 777; Wilton-Ely 205; Taschen 943.

Willa Mecenasa w Tivoli, połowa XVIII w.

Akwaforta na grubym papierze; wym.: 420 x 600 mm; sygn. pł. w kartuszu: Cavalier Piranesi inc. Plansza z cyklu "Vedute di Roma". Dekoracyjna grafika; odbitka z początku XX w., ale z oryginalnej płyty.

Portyk

miedzioryt/papier, 47 x 37 cm, 58 x 84 cm (w świetle passe-partout)

Ruiny rzymskie

miedzioryt/papier, 63,5 x 85 cm (świetle passe-partout)
sygnatura na płycie l.d.: `Gio. Batta Piranesi`

Tempio antico volgarmente detto della Salute, 1778

akwaforta, papier, 40,5 x 55,5 cm (odcisk płyty);
sygn. l. d.: Piranesi F
opisany u dołu: Tempio antico volgarmente detto della Salute... z cyklu: "Vedute di Roma disegnate Ed incise da Giambattista Piranesi architeto Veneziano"
(arkusz obcięty przy krawędziach).

Pomnik wzniesiony z okazjizwycięstwa pod Akcjum i podboju Egiptu - z cykluTrofei di Ottaviano Augusto

akwaforta/papier, 82 x 59 cm (foliał)
sygnowany p. d. na płycie: `Piranesi Architetto dis. ed inc.`

Estymacja: 5 000 - 7 000 zł

Widok ruin Świ ątyni Zgody w Rzymie - z cykluTrofei di Ottaviano Augusto

akwaforta/papier, 50 x 73 cm
(w świetle passe-partout), I stan
sygnowany l. d. na płycie: ``Cavalier Piranesi F`

Estymacja: 22 000 - 30 000 zł

Veduta del Sito, ov`era l`antico Foro Romano

grafika, papier,
37,7 x 59,2 cm (w świetle oprawy);
p. d.: Piranesi Architetto fec.
Kompozycja opisana u dołu

Rzym. Wnętrze świątyni Bachusa, obecnie kościoła Św. Urbana, 1767

Akwaforta, papier żeberkowy;
wym.: 405 x 600 mm; opisana i
sygnowana u dołu na płycie: Veduta interna dell`antico Tempio di Bacco in oggi Chiesa di S. Urbano due miglia distante da Roma fuori di porta S. Sebastiano. Grafika z cyklu Vedute di Roma, 1748-1778. Lit.: L. Ficacci, "Piranesi. The Complete Etchings", Taschen 2000, poz. 952, po konserwacji.

Veduta del Sito,

ov`era l`antico Foro Romano
grafika, papier,
Kompozycja opisana u dołu

ŚWIĄTYNIA ANTYCZNA

ZWANA POSPOLICIE SALUTE na drodze do Albano" (Tempio antico volgarmente detto della Salute su la via d`Albano...). Akwaforta, 41 x 56 cm, sygnowana na płycie l.d. "Piranesi F." Odbitka z epoki. Stan dobry, jedynie lewy dolny róg z drobnymi, reperowanymi uszkodzeniami. Katalog Hindta 71/III.

Rovine delle Terme Antoniniane

45 x 69,6 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.- Cavalier Piranesi F.;
opis kompozycji u dołu;

Wnętrze bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie;

miedzioryt, papier;
42, x 67,5 cm;
opisany na płycie u dołu: Veduta interna della Basilica di S. Maria Maggiore;
sygn. na płycie po środku u dołu: Caval. Piranesi inc.

Rzym. Widok wnętrza świątyni Tempio della Tosse [w Tivoli], 1764

Akwaforta, papier żeberkowy;
wym.: 628 x 461 mm;
sygn. pł. p.d.: Piranesi f.[ecit], l.d.: In Roma presso l`Autore a paoli due e mezzo; w skromnym kartusz, o obrębie kompozycji opis: Veduta interna del Tempio della Tosse construito di mattoni e di tussi. A Muri co` quali erano state riturate le finestre ne` tempi bassi; grafika z cyklu Vedute di Roma, 1748-1778.

Rzym. Widok wnętrza świątyni Bachusa, obecnie kościoła Św. Urbana, 1767

Akwaforta, papier żeberkowy;
wym.: 405 x 600 mm;
opisana i sygnowana u dołu na płycie: Veduta interna dell`antico Tempio di Bacco in oggi Chiesa di S. Urbano due miglia distante da Roma fuori di porta S. Sebastiano. Grafika z cyklu Vedute di Roma, 1748-1778. Lit.: L. Ficacci, ?Piranesi. The Complete Etchings", Taschen 2000, poz. 952, po konserwacji.

sygn. l. d.- Cavalier Piranesi F.; opis kompozycji u dołu;

Veduta del Campidoglio di fianco

miedzioryt, papier,
42,5 x 71 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Piranesi F: (na płycie) odbitka XIX w.

miedzioryt, papier;
42, x 67,5 cm;

miedzioryt, papier, 42,5 x 71 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Piranesi F: (na płycie)
odbitka XIX w.

Piramida Gajusza Cestiusza w Rzymie;

z cyklu: Le Antichita Romane;
akwaforta, papier, 53 x 74 cm (arkusz);
sygn. p. d.: Piranesi Archit. dis. ed inc.(na pyłcie)
u doł napis: Veduta della Piramide di Cajo Cestio... (Le Antichita Romane);

Veduta del Palazzo Odescalchi

z cyklu "Vedute di Roma" z 1753 r.
akwaforta, papier, 40,3 x 61,4 cm; sygn. p. d.: Gio. Batt.
Piranesi Arch. F. (na płycie)
u dołu opis kompozycji

Veduta sul Monte Quirinale del Palazzo dell Eccellentissima Casa Barberini

Architettura del Cavr Bernino;
akwaforta, papier, 40,5 x 61,7 cm, (odcisk płyty);
sygn. l. d.: Piranesi fece

Veduta del Palazzo Odescalchi

akwaforta, papier
40,3 x 61,4 cm;
sygn. p. d.: Gio. Batt.
Piranesi Arch. F. (na płycie) u dołu opis kompozycji

ŚWIźTYNIA ANTYCZNA

ZWANA POSPOLICIE SALUTE na drodze do Albano" (Tempio antico volgarmrnte detto della Salute su la via d`Albano...) akwaforta 41 x 56 cm sygnowana na płycie l.d. "Piranesi F." Odbitka z epoki. Stan dobry, jedynie lewy dolny róg z drobnymi, reperowanymi uszkodzeniami. Katalog Hindta 71/III

Veduta di Villa Lodovisi, 1741-1748

Akwaforta
wym.: 123 x 195 mm (plansza 265 x 380 mm);
sygn. pł. l.d.: Piranesi F.
Grafika z Variae Veduta di Roma Antica a Moderna, Roma 1741-1748.
Lit.: J. Wilton-Ely, GB Piranesi. The Complete Etchings, vol. I, San Francisco 1994, poz. 87.

Arco di Nerone Druso con gl`Aquedotti di Caracalla, 1741-1748

Akwaforta
wym.: 113 x 190 mm (plansza 270 x 380 mm)
sygn. pł. l.d.: Piranesi incise
Grafika z Variae Veduta di Roma Antica a Moderna, Roma 1741-1748
Lit.: J. Wilton-Ely, GB Piranesi. The Complete Etchings, vol. I, San Francisco 1994, poz. 65.

Circo di Caracalla, 1741-1748

Akwaforta
wym.: 112 x 188 mm (plansza 265 x 380 mm)
sygn. pł. l.d.: Piranesi F.
Lit.: J. Wilton-Ely, GB Piranesi. The Complete Etchings, vol. I, San Francisco 1994, poz. 64.

Świątynia starożytna w Rzymie

(Tempio antico volgarmente detto della Salute / sul la via d`Albano, cingue miglia lontan da Roma.) katalog Hinda 71, II akwaforta, wym.: 41,5 x 56,5 cm

Veduta Della Basilica di S. Paolo fuor delle Mura, 2. połowa XVIII wieku

akwaforta;
wym.: 415 x 615 mm;
sygn. p.d.: Piranesi F.; poniżej kompozycji opis tytułowy.

Ruiny świątyni antycznej

sygnowany p. d.: `Piranesi Archit. dis. inc.`

Widok Piazza Navona

miedzioryt/papier, 40,5 x 55 cm
sygnowany p. d.: `Piranesi del. sc.`

Ruiny świątyni Hery - Pejzaż z ruinami

Veduta laterale del Tempio di Giunone (Vuë laterale du Temple de Junon)
miedzioryt, papier, 46,3 x 66 cm (odcisk płyty), 51 x 58 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Franciscus Piranesi fecit (na płycie), p.g. Planche XIX.

Veduta del Tempio di Giove Tonante

akwaforta z Editions Paris (1800-1837), nr 763, 38,5 x 61,5 cm
sygn. na płycie p.d.: Piranesi Archit. dis. ed inc.
praca po konserwacji
Lit.: Luigi Ficacci "Giovanni Battista Piranesi. The Complete Etchings", Taschen Verlag, Kolonia, 2000, poz. 920 ( Focillon 819 ).

Avanzi di una sala appartenente al.

Castro Pretorio nella villa Adriana in Tivoli - z cyklu Vedute di Roma; 1774
miedzioryt, papier, 44,5 x 57,8 (odcisk płyty);
opisana l. d.: Cavalier Piranesi F.

praca z vol. 3 LE ANTICHITA ROMANE GLI AVANZI DEI MONUMENTI SEPOLCRALI DI ROMA E DELL AGRO ROMANO, plansza XLII
akwaforta, papier, 57,2 x 39,8 cm;
sygn. p.d.: Piranesi Archit. dis. ed. Inc (na płycie)

Muro interno della Stanza della Piramide di Cajo Cestio

praca z vol. 3 LE ANTICHITA ROMANE GLI AVANZI DEI MONUMENTI SEPOLCRALI DI ROMA E DELL#AGRO ROMANO, plansza XLV
akwaforta, papier, 50,9 x 38,5 cm;
sygn. p.d.: Piranesi Archit dif. ed. Inc (na płycie)

Veduta della Basilica di S. Maria Maggiore

akwaforta, wym.: 375 x 535 mm, sygn. pł. p.d.: Piranesi del scul. Grafika z Vedute di Roma, Roma 1740-1760. Lit. J. Wilton-Ely, G. B. Piranesi. The Complete Etchings, San Francisco 1994, poz. 140.

Vedutta della Facciata della Basilica di S. Giovanni Laterano

miedzioryt, 49,5 x 71cm;
sygn. u dołu na płycie
z lewej: Cav. Gio. Batta Piranesi F.
(po konserwacji)

WIDOK WNĘTRZA ANTYCZNEJ ŚWIĄTYNI BACHUSA, OBECNIE KOŚCIOŁA ŚW. URBANA (z cyklu Vedute di Roma), 1748-1778

akwaforta, papier żeberkowy,
42,5 x 60,5 cm,
opisana i sygnowana u dołu na płycie " Veduta interna dell`antico Tempio di Bacco in oggi Chiesa di S. Urbano due miglia distante da Roma fuori di porta S. Sebastiano. (.) Cavalier Piranesi diseg. ed incise"

Widok wnętrza Bazyliki św. Pawła za murami

miedzioryt,
sygn. na płycie p.d. "Piranesi sculp."
Odbitka XIX wieczna.

Veduta della Piazza della Rotonda

akwaforta, wym.: 408 x 547 mm,
sygn.pł. p.d.: Piranesi del. sc., edycja rzymska, stan bardzo dobry.

Krater antyczny (A Sua Eccellenza Miledi Maria Fox)

akwaforta, papier, 53,5 x 38,5 cm (odcisk płyty); z cyklu: Vasi, cadelabri, cippi I, Roma 1774-75

Veduta sul Monte Quirinale del Palazzo dell` Eccell. Casa Barberini

akwaforta,
wymiary: 405 x 600 mm,
sygn. pł.: Piranesi fece. Grafika z: Vedute di Roma, (odb. XIXw.)

Veduta della Basilica di S. Sebastiano fuori delle mura,

akwaforta,
wymiary: 420 x670 mm,
sygn. pł.: Piranesi F. Grafika z: Vedute di Roma, tzw. edycja paryska XVIII/XIXw.

WIDOK BAZYLIKI SANTA MARIA MAGGIORE

akwaforta, 40 x 55 cm
sygnowana u dołu po prawej
"Piranesi del. scol."

akwaforta, 40 x 60,5 cm,
sygnowana na płycie po prawej "Piranesi Architetto fec."

FORUM ROMANUM (Veduta del

Sito, ovŐera antico Foro Romano)
akwaforta, 37 x 59, cm

WIDOK BAZYLIKI ŚW. PAWŁA ZA MURAMI

akwaforta, 40 x 61 cm, sygnowana u dołu po prawej "Piranesi", odbitka bardzo intensywna, być może późniejsza, papier ze znakiem wodnym (VGZ i lilie burbońskie)

AVANZI DELLA VILLA DI MECENATE A TIVOLI

akwaforta, 45,3 x 67,3 cm, sygnowany u dołu po lewej "Piranesi"

WIDOK BAZYLIKI ŚW. PIOTRA W RZYMIE

akwaforta, 47,2 x 71,4 cm, sygnowana u dołu po prawej "Cavaliere Piranesi delin. et. incis."

akwaforta, 40 x 55 cm, sygnowany u dołu po prawej "Piranesi"

Grób błędnie zwany grobem Horacjuszy i Kuriacjuszy

[ Sepolcro detto falsamente degli Orazi, e Curiazi ]
akwaforta, papier, 39 x 55 cm; Tablica z Antichita d`Albano e di Castel
Gandolfo, wyd. w Rzymie w 1764, Focillon 513; odbitka późna.

Ruiny antyczne w Willi Barberini

[ Rovine d`antico edifizio nella Villa Barberina presso Castel Gandolfo]
akwaforta, papier, 38,5 x 54 cm. Tablica z Antichita d`Albano e di Castel
Gandolfo, wyd. w Rzymie w 1764, Focillon 533; odbitka późna.

Widok na bazylikę Św. Piotra - z cyklu Widoki Rzymu

akwaforta, 45 x 70 cm; sygn. p.d. (na płycie): Cavaliere Piranesi delin. ed inc.
napis u dołu: Veduta dell` insigne Basilico Vaticana coll`ampio Portico, e Piazza adjacente
w prawym górnym rogu: nr planszy 686

WIDOK ŚWIĄTYNI SYBILLI W TIVOLI

akwaforta, 62 x 43,5 cm, sygnowana l.d. "Piranesi f."

"VEDUTA DELLA CASCATA DI TIVOLI", 1766

akwaforta, 48 x 71,5 cm, sygnowana na płycie: "Eques Piranesius del Sculp.", t. III tabl. VI

"MOST (PONS AELIUS) I ZAMEK ŚW. ANIOŁA" w Rzymie

akwaforta, 22 x 40,5 cm, sygnowana na płycie: "Piranesi F.(ecit)"; u góry oznaczenie: "Tab. XLIIII" (z "Ruin Rzymu"); na odwrocie pieczęć kolekcjonerska Stanisława Dawskiego

PŁASKORZEŹBA Z RZYMSKIEGO KOŚCIOŁA ŚW. APOSTOŁÓW

miedzioryt i akwaforta, 47 x 70 cm w świetle passe-partout
karta tytułowa t. II dedykowana gen. Szuwałowowi i ks. Golicynowi.
sygnowany: "Cavalier. Piranesi del. et inc.", "G. B. Piranesi" oraz "Gio Batta Piranesi Architette"

Veduta della Cascata di Tivoli, 1766

Veduta degli Avanzi Sopra...

akwaforta, 40 x 60 cm, sygnowana na płycie: "Piranesi Archit. del. et inc.", t. III tabl. VI

Łuk z dekoracją muszlową, XVIII w.

akwaforta, 40 x 54,5 cm, sygnowana na płycie: "Piranesi F", tabl. XI
z cyklu "Więzienia"

diMostrazioni dell`Emissario del`lago Albano, XVIII w.

akwaforta, 40,5 x 62,5 cm, sygnowana na płycie "Piranesi F", tabl. VII

akwaforta, 34 x 24 cm, sygnowana na płycie p.d.: "Piranesi F.", p.g.: "Tav. XXV"

Dimostrazioni dell`Emisario del Lago Albano

akwaforta, 42 x 89 cm, sygnowana p.d.: "Piranesi F."

liczba obiektów: 90