1 zł
2 600 000 zł

JASIŃSKI Stanisław Feliks (Ząbkowo na Podlasiu 1862 - Pateaux we Francji 1901)

CHORA MATKA wg Zdzisława Jasińskiego, 1890

Akwaforta, papier; 44,5 x 63 cm (wymiar kompozycji)
Sygn. na płycie l. d.: ZDZISŁAW JASIŃSKI PINX; p. d.: FELIKS JASIŃSKI AQUAF.; poniżej napis: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓLESTWIE POLSKIM / CZŁONKOM SWOIM W R. 1890. , u góry powtórzenie po rosyjsku; niżej l: Imp. A .Clement a Paris

cena wywoławcza: Wykup abonament

Qu'importe le sujet pourvu que l'on creuse, 1900

Drzeworyt langowy, papier brunatnobrązowy; wym. 304 x 174 mm; nie sygn., podobnie jak odbitki w zbiorach MNW. Data odnosi się powstania matrycy; odbitki wykonano ok. 1908 na polecenie L. Wellisza. W obrębie kompozycji napis cięty w klocku: Qu'importe le sutej pouvru quad l'on creuse. Lit.: Katalog wystawy prac F.S. Jasińskiego w Zachęcie, Warszawa 1934, poz. 51.

Góry nad jeziorem, po 1893

Drzeworyt langowy; wym.: 408 x 143 mm; nie sygn., podobnie jak odbitki w zbiorach MNW. Data odnosi się powstania matrycy; odbitki wykonano ok. 1908 na polecenie L. Wellisza. Praca wykonana w Ballancourt pod Paryżem. W latach 90. XIX w. pierwsze próby w zakresie grafiki oryginalnej. Artysta poszukiwał odpowiadającej mu stylistyki podążając szlakiem wytyczonym już przez innych, np. Camilla Pissarro.

Nagie kobiety w wodzie, 1900-1901

Drzeworyt langowy; wym.: 155 x 110 mm; nie sygn., podobnie jak odbitki w zbiorach MNW. Data odnosi się powstania matrycy; odbitki wykonano ok. 1908 na polecenie L. Wellisza. W rycinach Jasińskiego, o radykalne uproszczonych formach i falistym dukcie linii, czytelne są reminiscencje prymitywizującej stylistyki E. Bernarda.

Kobieta i mężczyzna w stawie, 1900-1901

Drzeworyt langowy; wym.: 170 x 300 mm; nie sygn., podobnie jak odbitki w zbiorach MNW. Data odnosi się powstania ma­trycy; odbitki wykonano ok. 1908 na polecenie L. Wellisza. Praca wykonana we francuskim Ballancourt. Lit.: Katalog wystawy prac F.S. Jasińskiego w Zachęcie, Warszawa 1934, poz. 61.

Ogród w zimie, 1897

Drzeworyt langowy; wym.: 165 x 300 mm; nie sygn., podobnie jak odbitki w zbiorach MNW. Data odnosi się powstania matrycy; odbitki wykonano ok. 1908 na polecenie L. Wellisza. Obracając się w kręgu nabistów Jasiński wzorował się na deko­racyjnym linearyzmie ich prac; zapożyczył też niektóre motywy z typowego dla nich repertuaru tematów. Lit.: Katalog wystawy prac F.S. Jasińskiego w Zachęcie, Warszawa 1934, poz. 51.

L’Escalier d’or (Złote Schody), 1894

(według Edwarda Burne-Jonesa)
Miedzioryt, papier; wym. komp.: 750 x 360 mm; sygn. oł. p.d.: a Madame Paul Katzowa / F. Jasiński. Grafika wykonana na podstawie obrazu "The Golden Stairs" Edwarda Burne-Jonesa. Wydawca: Salmon & Ardail, A. Porcaboeuf & Succeseurs (Paryż). Odbitki zostały zaaprobowane przez "Printsellers Association" i opatrzone suchymi pieczęciami gwarantującymi wysoką jakość i określoną wielkość nakładu (350 egz.) ryciny. Matryca została zniszczona. Praca nad ryciną trwała długo, a przygotowanie płyty do druku wymagało ścisłej współpracy artysty i drukarza. Leopold Wellisz wymienia odbitkę z dedykacją dla Adolpha Ardaila, specjalisty druku technik. W 1912 Marcel Duchamp zainspirowany ryciną Jasińskiego namalował kubistyczny Akt schodzący po schodach nr 2 (Nu descendant un escalier No. 2). Lit.: L Wellisz, Tadeusz Cieślewski syn, Feliks-Stanisław Jasiński rytownik…, Warszawa 1934, s. 43, kat. 10. Grafika przednakładowa (bez not typograficznych), odbita i sygnowana przez artystę.
Bardzo rzadkie.

Primavera (Wiosna), 1892

(według Sandro Botticellego)
Miedzioryt, papier; wym.: 335 x 520 mm; sygn. oł. p.d.: F. Jasiński.
Grafika wykonana na podstawie kompozycji "Primavera" Sandro Botticellego. Poniżej kompozycji remark. Rycinę zamówił paryski wydawca Jules Hautecoeur do swojej serii "Musées et Salons". Seria, wydawana w zeszytach, zawierała reprodukcje dzieł z zasobów muzealnych i pokazywanych na wystawach. Prócz rycin sprzedawanych w zeszytach wydawnictwo oferowało ograniczoną ilość luźnych egzemplarzy odbijanych na rozmaitych papierach. L. Welisz pisał do wydawcy:"[...] jestem gotów nabyć za cenę 400 franków następujące ryciny Jasińskiego: Primavera, stan z lutego 1892, Primavera, stan z czerwca 1892 i Narodziny Wenus avant la lettre sygnowana. Jeśli zaakceptujecie, Panowie, moją ofertę gotów jestem natychmiast wysłać należność". Lit.: L Wellisz, Tadeusz Cieślewski syn, Feliks-Stanisław Jasiński rytownik…, Warszawa 1934, s. 106-107. Grafika przednakładowa (bez not typograficznych), odbita i sygnowana przez artystę.
Bardzo rzadkie.

Chora Matka

akwaforta, papier; 44,5 x 63 cm (wymiar kompozycji);
sygn. na płycie l. d.: ZDZISŁAW JASIŃSKI PINX;
p. d.: FELIKS JASIŃSKI AQUAF.
poniżej napis: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓLESTWIE POLSKIM / CZŁONKOM SWOIM W R. 1890.

Boża krówka

akwaforta, akwatinta, papier,
kompozycja: 24 × 17,5 cm,
arkusz: 35,5 × 28 cm
sygn. na płycie p. d.: Félix Jasiński
Grafika wg obrazu autorstwa Alfreda Stevens`a (1828-1906) La Bête à bon Dieu.

Chora matka

heliograwiura, papier; 44 x 64 cm (odcisk płyty);
54,5 x 70 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy) - silnie pożółkły papier;
sygn. na płycie l. d.: ZDZISŁAW JASIŃSKI PINX; p. d.: FELIKS JASIŃSKI AQUAF.; poniżej napis: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KROLESTWIE POLSKIM/ CZŁONKOM SWOIM W R. 1890
[u góry napis powtórzony w języku rosyjskim].

Chora matka

heliograwiura, papier, 44 x 64 cm (odcisk płyty);
sygn. na płycie l. d.: ZDZISŁAW JASIŃSKI PINX; p. d.: FELIKS JASIŃSKI AQUAF.;
poniżej napis: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓLESTWIE POLSKIM/ CZŁONKOM SWOIM W R. 1890 [u góry napis powtórzony w języku rosyjskim].

Portret Ludwika XV

Akwaforta;
wym.: 247 x 213 mm;
sygn. pł. p.d.: Jasinski sc. Pod kompozycją opisy typograficzne i tytuł w języku francuskim. Grafika wykonana dla czasopisma "L`Art".

Czapla bąk, po 1891

Akwaforta;
wym. komp.: 197 x 283 mm;
sygn. pł. p.d.: F. Jasieński sct., l.d.: Jos. Chełmoński pxt. Grafika była premią dla członków krakowskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w roku 1893.

Przed kąpielą, 1900

akwarela, gwasz, papier,
19 x 11 cm;
sygn. z prawej: J. 26/4 900

Panorama miasteczka, 1896

Ołówek, papier;
wym.: 17 x 21,7 cm;
dat.: 27 Juillet 1896. Karta ze szkicownika artysty.

Miasteczko, 1896

Ołówek, papier;
wym.: 21,5 x 16,7 cm;
sygn. oł. p.d. JSN, dat.: 3 Aout 1896. Karta ze szkicownika artysty.

Pejzaż z domami, 1892

Ołówek, papier;
wym.: 11,7 x 19,3 cm;
datowany: [18]92. Karta ze szkicownika artysty.

Pejzaż, 1890

Akwarela, papier;
wym.: 12,3 x 20,5 cm;
nie sygn. Karta ze szkicownika artysty.

Młyn wodny, 1890

Akwarela, papier;
wym.: 12,3 x 20,5 cm;

Ogród, 1890

Akwarela, papier;
wym.: 12,5 x 20,3 cm;

Primavera wg Sandro Botticellego, 1892

akwaforta i miedzioryt, papier, 39,2 x 55 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: GRAVÉ PAR JASIŃKI; l. d.: PEINT PAR BOTTICELLI;
poniżej: Publie par Jules Hautecoeur. Paris Imp. Ch. Wittmann

BOŻA KRÓWKA, 1884

wg obrazu Alfreda STEVENSA, (1828-1906)
akwaforta z akwatintą,
31 x 23 cm,
sygnowana na płycie "Félix Jasinski"

Chora Matka

poniżej napis: TOWARZYSTWO ZACHĘTY SZTUK PIĘKNYCH W KRÓLESTWIE POLSKIM / CZŁONKOM SWOIM W R. 1890. U góry napis powtórzony w języku rosyjskim.
akwaforta, 54,5 x 65,5 cm;
sygn. na płycie l.d.: ZDZISŁAW JASIŃSKI PINX; p.d.: FELIKS JASIŃSKI AQUAF.

Karty ze szkicownika - studia pejzażowe

ołówek (3 szt.), akwarela na podrysowaniu ołówkiem (3 szt.),
papier, format różny, ok. 12 x 19 cm;
rysunki datowane m.in.: 1892, 1896,

Wnętrze flamandzkie według G. Coqvesa, 1885

akwaforta, wym.: 213 x 275 mm, sygn. pł. p.d.: Felix Jasiński sc. Lit. L. Wellisz. Wspomnienia i refleksje o moich zbiorach grafiki polskiej, Warszawa 1970, s. 26, poz. 9.

Boża krówka, 1884

akwaforta wg Alfreda Stevensa (1823-1906),
wym.: 26 x 17 cm,
sygn. na płycie p.d.: Feliks Jasiński

Rozlewisko

wg Józefa Chełmońskiego(1849-1914)
sygnowany na płycie p.d.
akwaforta 24.3x32.3

DAMA Z BIEDRONKĄ

Miedzioryt na papierze 27 x 18 cm
Sygnowany p.g. - "A. Stevens 1881" oraz p.d. ołówkiem - "Feliks Jasiński"

PORTRET MĘŻCZYZNY W ZAWOJU, 1901, wg Jana van Eycka

akwaforta i miedzioryt, 24,5 x 18,5 cm
sygnowane u dołu: "F. Jasiński"

KARDYNAŁ ALBIN DUNAJEWSKI, 1886

akwaforta, 13,5 x 9 cm,
sygnowana u dołu: "Félix Jasiński sc. 1886"

LUDWIK XV wg Gustava Jacquet (1846-1909), 1888

akwaforta, 24,5 x 21 cm,
sygnowana u dołu: "Félix Jasiński sc."

BIEDRONKA (LA BETE A BON DIEU), 1884, wg Alfreda Stevensa

akwaforta, 24,5 x 17 cm,
sygnowana u dołu: "Félix Jasiński"

PRIMAVERA wg Sandra Botticellego

akwaforta i miedzioryt, 33,5 x 52,5 cm
wyd.: "Publié par Jules Hautecoeur"

Ludwik XV (wg Germain Jacqueta)

akwaforta, 25 x 21,5 cm
sygnowana p.d.: "Felix Jasiński sc"

Boża krówka, 1884 (wg Alfreda Stevensa)

akwaforta, 24,5 x 17 cm
sygnowana p.d.: "F. Jasiński"
Wydana w Paryżu przez L. Gaucherela.

Primavera, 1892

(wg Sandro Botticellego)
miedzioryt z akwafortą,
43,5 x 60,5 cm
sygnowany p.d.: "Grave Par Jasiński"
Wydana w Paryżu przez J. Hautecoeura

Mężczyzna w turbanie, 1901

(wg Jana van Eycka)
miedzioryt z akwafortą,
25 x 19 cm
sygnowany p.d.: "F. Jasiński"
wydany w Paryżu przez J. Hautecoeura

liczba obiektów: 38