1 zł
2 600 000 zł

CZAJKOWSKI Stanisław (1878-1954)

Para w strojach ludowych

akwarela, papier; 30 x 22,5 cm (w świetle oprawy);
na odwrocie nr inw. St. Cz. / inw. 441
na oprawie ołówkiem - u góry Godło: "Ziemia", u dołu N 1

cena wywoławcza: Wykup abonament

olej, płótno; 50 x 85 cm;
sygn. l. d.: ST. CZAJKOWSKI

Z Ziemi Lubelskiej I, 1947

olej, tektura; 21,5 x 23,5 cm;
sygn. l. d.: STANISŁAW CZAJKOWSKI 1947;
na odwrocie napis: "Z ziemi lubelskiej" I / 1947; oraz nr inw. z prawej u góry: St.Cz. / inw. 229.
Bibl.: Stanisław Czajkowski. 1878-1954; Katalog wystawy monograficznej CBWA Zachęta, Warszawa 1981, kat. poz. 583; Stanisław Czajkowski. Katalog wystawy podróżnej, z cyklu: "Spotkania ze sztuką", Łaziska Górne 2001, kat. poz. 12

Łódki i żaglówki, 1916 r.

ołówek, papier, 25 × 35 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: MO 29.V.1916 S.C.

Bronowice, 1902 r.

ołówek, papier, 23,5 × 33,5 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: S.C., dat. p. d.: 26/03/1902 Bronowice

Nabrzeże rybackie w Monnikendam, 1916 r.

ołówek, papier, 25 × 34 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. l. d.: Monnikendam 1916

Para w strojach ludowych

akwarela, papier czerpany, 20 × 30 cm
na odwrocie: nr inw. St.Cz. / inw. 441

Notre Dame w Paryżu, 1912

olej, tektura, 25,5 x 33 cm
sygn. l. d.: PARYŻ, 1912 / ST.CZAJKOWSKI
Publikowany:
Stanisław Czajkowski 1878 - 1954, Galeria Zachęta, Warszawa 1954, nr kat. 95
Kolekcja Pakoska. Wokół krakowskiej "Sztuki",
katalog wystawy MOT, oprac. A. Kroplewska - Gajewska , Toruń 2000, s. 40-41.
Proweniencja: Kolekcja Pakoska

OSTY

olej, deska
23,6 x 15,5 cm
sygn. l.d.: ST. CZAJKOWSKI
Na odwrocie napisy i nalepki.
Napisy: 15; "Osty" | ok. 1902; St. CZ. | inw. 6.; 3 (w kółku); TR (monogram wiązany)
Nalepki: - 1. z napisami ołówkiem: M (w kółku), 30, 8;
- 2. z drukowanym numerem 30; - 3. nalepka wystawowa (wydruk komputerowy) o treści: "Wystawa OBRAZ ŚWIATA, KTÓRY PRZEMIJA. INSPIRACJE SZTUKĄ JAPONII W MALARSTWIE JANA STANISŁAWSKIEGO I JEGO UCZNIÓW" Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha maj-wrzesień 2007; - 4. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli "Obraz świata, który przemija. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Jana Stanisławskiego i jego uczniów" wrzesień - październik 2007

Obraz wymieniony w:
- Stanisław Czajkowski (1878-1954), [katalog], MKiS, CBWA, Warszawa "Zachęta", Warszawa 1980, s. nlb., nr kat. 15 (wystawiony jako własność żony artysty p. Anny Laudańskiej-Czajkowskiej oraz p. Ireny Kościałkowskiej).
- A. Król, Obraz świata, który przemija. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Jana Stanisławskiego i jego uczniów / Image of a floating world: Japanese art inspirations in the paintings of Jan Stanisławski and his students, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie, Kraków 2007, s. 116, nr kat. 198, il.

ŻNIWA, 1903

olej, płótno
40,5 x 52,5 cm
sygn. l.d.: JANKOWI ST. CZAJKOWSKI | 19[03]

Obraz wymieniony w:
- Stanisław Czajkowski (1878-1954), [katalog], MKiS, CBWA, Warszawa "Zachęta", Warszawa 1980, s. nlb., nr kat. 21 (wystawiony jako własność p. Krystyny Głowackiej).

Dworek administratora w Nakryszkach (Nowogródzkie), lata 30. XX w.

olej, płótno; 74,5 x 101,5 cm;
na odwrocie, na krośnie malarskim napis: Dworek administratora / w Nakryszkach; oraz nr inwentarzowy: St. Cz. inw. 383
Lit.: Stanisław Czajkowski 1878-1954 [Katalog wystawy monograficznej], "Zachęta" grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1980, kat. poz. 495; Stanisław Czajkowski. Katalog Wystawy Podróżnej, z cyklu: Spotkania ze sztuką, Łaziska Górne 2001, kat. poz. 51.

KAPLICZKA w GÓRACH, ZIMĄ

gwasz, akwarela na tekturze,
30 x 40 cm, sygnowany p.d. "STANISŁAW CZAJKOWSKI"

PRZED ZAGRODĄ, 1928

olej na tekturze, 25 x 35,5 cm, sygnowany i datowany p.d. "St. Czajkowski 28", Na odwrocie naklejona kartka maszynopisu z "Orzeczeniem" Leszka Ludwikowskiego z dnia 22 VII 1983 r., potwierdzającym autorstwo obrazu.

JANOWIEC, 1948

olej na tekturze, 21,5 x 27 cm, sygnowany i datowany l.d. "STANISŁAW CZAJKOWSKI 1948".
Na odwrocie, ołówkiem tytuł i data: "wrzesień 1948 r.". Poniżej, atramentem dedykacja malarza: "Pani Karolinie Beylin z serdecznymi słowami", dat. "Warszawa 18 czerwca 1949".

Brzoza jesienią, ok. 1900

olej, deska; 23,3 x 14,2 cm;
na odwrocie nr inwentarzowy dwukrotnie powtórzony: St.Cz. / inw. 4, opis: "Brzoza jesienią"/ ok. 1900; numery 11 i 13 (powtórzony) w kółeczkach; nalepka z numerem 17; nalepki z wystaw: "Obraz świata, który przemija. Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie Jana Stanisławskiego i jego uczniów" z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (maj - wrzesień 2007) oraz z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (wrzesień - październik 2007).

Lit.: Stanisław Czajkowski 1878-1954 [Katalog wystawy monograficznej], "Zachęta" grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1980, kat. poz. 5.

Park

olej, płótno; 47 x 65,5 cm

olej/tektura, 34,5 x 48,5 cm
sygnowany l.d.: `St. Czajkowski`

Drzewo

ołówek, papier;
23 x 16,5 cm (w świetle oprawy);
Literatura: Stanisław Czajkowski. [Katalog Wystawy Podróżnej], z cyklu: Spotkania ze sztuką, Łaziska Górne 2001, kat. 49.

Drzewa w Kaliszanach, 1953

olej, tektura; 21,3 x 26,6 cm;
sygn. p. d.: ST. CZAJKOWSKI / 1953
na odwrocie napis: St. Cz. / inw. 239 / "Drzewa w Kaliszanach" I / 1953.

Literatura: Stanisław Czajkowski 1878-1954 [Katalog wystawy monograficznej], "Zachęta" grudzień 1980 - styczeń 1981, Warszawa 1980, kat. poz. 691;
Stanisław Czajkowski. [Katalog Wystawy Podróżnej], z cyklu: "Spotkania ze sztuką", Łaziska Górne 2001, kat. 17.

olej, tektura; 22 x 35 cm;
sygnowany po lewej stronie u dołu: ST. CZAJKOWSKI 1910

liczba obiektów: 418