1 zł
2 600 000 zł

MATEJKO Jan (1838 Kraków - 1893 Kraków)

KRÓLOWA KORONY POLSKIEJ

szkic do obrazu, 1886 r.
Ołówek na papierze 26 x 18 cm
Sygnowany p.d. - "JM / 1886 / 23/12"

cena wywoławcza: Wykup abonament

Motyw architektury miejskiej

ołówek, papier, 16,5 x 20 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: JM oraz napis: z Frauenburga

Schody

ołówek, papier, 23,5 x 17 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d.: JM/ 1865
u dołu: napis autorski Schody w Kamienicy Bonerowskiej w rynku Krak.

Święty Florian, 1889

akwarela, papier naklejony na płótno
144,5 x 110 cm

Plac Mariacki w Krakowie - szkic

ołówek, papier, 13,5 x 10 cm (w świetle oprawy). Na odwrocie dedykacja
Edwarda Łepkowskiego z potwierdzeniem autentyczności rysunku Matejki.

Szkic księdza z monstrancją

ołówek, papier, 13,5 x 9,5 cm (w świetle oprawy); sygn. p.d. - JM / 1873 rp.
Z prawej autorski napis: ksiądz i monstran / cja ciemne / na jaśniejszym / tle. Z tyłu / oświecenie w / świec. Odbi / cia w kolum / nach ołtarza / czerwono żółt / a od góry nie / bieskawe mdłe / światło

Szkic architektoniczne: detale drewniane, hełmy wież

ołówek, papier, 17,5 x 12 cm; sygn. p.d. - JM
Dwie kartki ze szkicownika we wspólnej oprawie.

SZKICE POSTACI MADONNY

rysunek ołówkiem, 28 x 21,5 cm
w świetle passe-partout, sygnowany p.d. monogramem "JM"

Szkic postaci młodzieńca do Dziewica Orleańska

ołówek, papier,
25.6 x 18.5 cm
oznaczony monogramem wiązanym p.d.: JM

Studia głów:

Krzysztof biskup Lubeński
Piotr Gamrat biskup krakowski

ołówek, papier, 11,5 x 9,5 cm (w świetle wspólnej oprawy);
sygn. p.d. - JM (monogram wiązany), u dołu autorskie opisy postaci.

Studium Ladislausa Wezmana

ołówek, papier, 18 x 11,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d. - JM (monogram wiązany), u góry autorski opis postaci.

Studium postaci siedzącej - Zygmunt Stary (?)

ołówek, papier, 18 x 14 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d. - JM (monogram wiązany)

Leszek Biały z bratem (szkic do kompozycji Sejm w Gąsawie), 1866

ołówek na papierze, 13,1 x 19,4 cm
sygnowany podwójnie monogramem p.d.: "JM", śr.d: "Leszek Biały z bratem", l.d.: "Gąsawa"

Studium postaci (szkic do obrazu Zygmunt August w ogrodzie wileńskim)

ołówek na papierze, 13 x 8,5 cm
(w świetle p-p)
sygnowany p.d.: "JM"

Dama w stroju renesansowym - kopia z Giulio Romano

tusz, papier,
15,4 x 12,9 cm (w świetle oprawy);
sygn. p.d.: JM.
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności dr. Kazimierza Buczkowskiego z maja 1944

Las

ołówek, papier,
28,5 x 21,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. u dołu: JM /1875 rp.

ZAMEK W WIŚNICZU, 1855 r.

Ołówek, akwarela, papier 20,5 x 29,5 cm
Sygn. po prawej u dołu....: JM r p 1855

SZKIC POSTACI MĘŻCZYZNY Z RĘKOMA SPLECIONYMI NA PIERSIACH

Ołówek, papier naklejony całą powierzchnią na karton, 18,5 x 13 cm (w świetle nowego passe- partout)
Sygnowany ołówkiem ponad dolną krawędzią pośrodku monogramem wiązanym: JM.

WIEŚNIAK (SYN ARTYSTY JERZY ?) NA KONIU - RYSUNEK HUMORYSTYCZNY, 1881

Papier żeberkowy, ołówek, 12,5 x 19,5 cm (w świetle dawnego passe- partout)
Sygnowany ołówkiem po prawej u dołu monogramem wiązanym: JM.; ponad dolną krawędzią pośrodku piórem i atramentem obcą ręką: Dnia 26 / 8. 1881 / (ołówkiem) Krzesławice

liczba obiektów: 265