1 zł
2 600 000 zł

CHODOWIECKI Daniel Mikołaj (1726-1801)

FRIEDRICH EBERHARD VON ROCHOW, 1777

Miedzioryt, papier; Miedzioryt, papier; 30 x 20 cm
Napis: Friedrich Eberhard von Rochau Erbherr auf Rekahn
Sygnowany z płyty pod ryciną: D. Chodowiecki del et Sculp: Berol 1777
Sucha pieczęć z monogramem KG
Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy

cena wywoławcza: Wykup abonament

Zestaw 12 scen rodzajowych

we wspólnej oprawie
miedzioryt, papier; 9,5 x 5,5 cm (każda);
jedna z prac sygnowana: Chodowiecki

Daniel Chodowiecki. 64 reprodukcje

[tematyka polska]. Oprac. W. Zawadzki, wstęp Andrzej Ryszkiewicz. Warszawa - Wydawnictwo "Sztuka" - 1953;
offset?, papier; 31 x 23 cm (wymiar arkusza)

Scenki rodzajowe (58 sztuk)

Miedzioryt, 16,5 x 22 cm,
sygn. l.d.: D. Chodowiecki del oraz p.d.: GG Endner fc.

Von Berlin nach Danzig eine Künstlerfahrt im Jahre 1773 von Daniel Chodowiecki... Lipsk, 1937 r.

album zawierający 99 reprodukcji prac artysty, m.in. widoków Gdańska;
wym. 14 × 21 cm;
grzbiet okładki oraz dwie pierwsze strony oderwane od reszty, poza tym stan bardzo dobry

ŻEBRACZKA z TRÓJKĄ DZIECI, 1764

akwaforta, 7,5 x 6 cm w świetle passe-partout sygnowana na płycie l.g. (pismem lustrzanym): "D CHki 1764"
Literatura: Ewa Łomnicka-Żakowska, Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2010, poz. 32 i reprodukcja.

Jan Bunkel znajduje szkielet Johna Ortona,

ilustracja do powieści Życie, spostrzeżenia i poglądy
Jana Bunkela, 1778
akwaforta, 12,2 x 6,9 cm
Literatura: Ewa Łomnicka-Żakowska, Ryciny Daniela Chodowieckiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Warszawa 2010, poz. 154.4 (także reprodukcja).

BITWA POD CHOCIMIEM

18 września 1769 (Action prÝs de Choczim le XVIII Sept:
MDCCLXIX), 1769
akwaforta, 18 x 23,5 cm
w świetle passe-partout

[FRYDERYK II WIELKI i stary wojak von Ziethen] Ziethen vor seinem Koenig sitzend, 1786

miedzioryt, 43 x 55 cm w świetle passe-partout. Stan: avant la lettre.

Pasterz przy Żłóbku, 1787

Miedzioryt; wym. w świetle pp.: 14 x 8,5 cm; sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki f. Poniżej kompozycji tytuł w języku niemieckim: Die Hirten bey der Krippe. Grafika do czasopisma J.C. Lavatera, "Messiade", zeszyt 4 [1787].

Scena z murzynkiem

miedzioryt/papier, 20 x 12,5 cm (odbitka) 30,2 x 21 cm (arkusz)
sygnowany na płycie p.d.: `D.Chodowiecki`

Estymacja: 600 - 900 zł

Pochód, na górze akt kobiecy

miedzioryt/papier, 13,5 x 13,5 cm (odbitka) 30,5 x 21 cm (arkusz)
sygnowany na płycie p.d.: `D.Chodowiecki Sc.Berol.1759`

Estymacja: 600 - 900 zł

Zestaw 12 scen rodzajowych we wspólnej oprawie

Zestaw 10 miedziorytów ze scenami rodzajowymi

Siedem prac z jednego kompletu,
sygn. l. d.: D. Chodowiecki del et Sculp
jedna praca datowana 1782;
trzy prace dodatkowe z różnych kompletów,
sygn. u dołu z prawej, jedna datowana 1785
miedzioryt, papier żeberkowy; format arkusza zbliżony do 15,5 x 10 cm (jedna praca większa 20 x 12,5 cm); prace numerowane.

PENZEL J. G. (1754 - 1809)

Cabinet de D. Chodowiecki. Miedzioryt, sygn. "J. G. Penzel fec.", (po 1771). Format ca. 15,3 x 20,5 cm (plansza: 22 x 28,5 cm). Stan dobry. Według Chodowieckiego, grafikę wykonał J. G. Penzel niemiecki grafik. Rycina przedstawia rodzinę Daniela Chodowieckiego.

12 scen do sztuki Szekspira Król Henryk IV.

Miedzioryty, 2 plansze (10,5 x 36 cm), po 6 miedziotytów (9,3 x 6 cm każdy). Pierwsza scena sygn.: "D.Chodowiecki inv et del. D. Berger Sculpsit Berolini". (XVIII/XIX w.) Ślady zawilg. i zabrudzenia. Dwie wspomniane plansze naklejone punktowo na karton. Grafiki o charakterze obyczajowym.

Sceny z historii Polski

6 akwafort o wymiarach 8 x 5 cm, współoprawnych (całość 25 x 33 cm w świetle ramy).
1. Śmierć Kazimierza Wielkiego na polowaniu w roku 1370;
2. Książę Konrad Mazowiecki wyzywa Jana Albrechta na pojedynek w 1495 roku;
3. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i Marcin Luter, rok 1523;
4. Zwada senatorów, rok 1574;
5. Kollokwium toruńskie, rok 1645;
6. Ucieczka Stanisława Leszczyńskiego z Gdańska do Kwidzynia w roku 1734.
Literatura: Daniel Chodowiecki. 64 reprodukcje [tematyka polska]. Oprac. W. Zawadzki, wstęp Andrzej Ryszkiewicz. Warszawa 1953 Wydawnictwo "Sztuka".
Chodowiecki interesował się żywo tematyką polską, rytował w latach 1793-1797 liczne sceny z historii Polski.

A. Langbein, Das Weingericht, 1794

Miedzioryt (pojedynczy);
wym. ok.: 87 x 50 mm każda;
sygn. pł. p.d.: D. Chodowiecki;

W.G. Becker, Theseus, 1794

Zestaw 6 miedziorytów (komplet);
wym. ok.: 87 x 50 mm każda;
sygn. pod każdą ilustracją: D. Chodowiecki;

A. von Kotzebue, Die Indianer in England. Szenen aus bestimmten Werken der Literatur, 1790

Zestaw 12 miedziorytów (komplet);
wym. ok.: 85 x 50 mm każda;
sygn. pod pierwszą ilustracją: D. Chodowiecki del et fc.;

liczba obiektów: 98