1 zł
2 600 000 zł

AXENTOWICZ Teodor (1859 - 1938)

DZIEWCZYNA HUCULSKA

pastel, kredka, akwarela, tektura, 50 x 35 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie, przy dolnej krawędzi fragment owalnego stempla krakowskiej firmy R. Aleksandrowicz oferującej materiały malarskie.

cena wywoławcza: Wykup abonament

DZIEWCZYNA I LIRNIK, ok. 1900

olej, tektura
45 x 34,5 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz
Na odwrocie niebieską kredką napis: 4860

Jesień

gwasz, pastel, tektura; 99,7 x 70,5 cm;
sygn. u dołu: Axentowicz

Kobieta z żółtą różą, ok. 1937

pastel, akwarela, tektura, 64 x 49,5 cm,
sygn. śr.d.: T. Axentowicz; na odwrocie atramentem: T. Axentowicz / Kraków 1937.
Na odwrocie pieczęć Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicz Kraków ul. Basztowa 11.

Menuet. Wiek XVIII

olej, płótno (dublowane), 75 x 68 cm,
sygn. p.d.: T. Axentowicz.
Na odwrocie dwie naklejki: nieznanej galerii drukowana, wypełniona atramentem: "Axentowicz Teodor / Wiek XVIII / Rodzaj olej / Data nadesłania 21 V 1912(?)",
oraz drukowana wypełniona atramentem: "Związek Powsz. Artystów Polskich / w Krakowie / Data przyjęcia 1922 /Autor Teodor Axentowicz / Tytuł Menuet / Nr 3898".
Praca reprodukowana w: "Placówka kultury i sztuki", dwutygodnik, zeszyt XV, rok X, Warszawa, 15 sierpnia 1921.
(Lit.: "Teodor Axentowicz 1859-1938" katalog wystawy, Muzeum Narodowe, Kraków, 1998, s. 47).
Obraz zakupiony 23 grudnia 1974 w salonie nr 1 Desy w Krakowie.

ŚWIĘTO JORDANU

olej, płótno; 48 x 62 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz
na odwrocie nalepka z odręcznym napisem: Rektor Akademii Szt. P. / Prof. T. / Axentowicz / Fragment z Jordanu / nr. kat. 2.

Z RÓŻĄ WE WŁOSACH, ok. 1910

pastel, karton; 59x45 cm
sygn. p. śr.: T. Axentowicz
Na odwrocie owalny stempel: MAGAZYN PRZYBORÓW MALARSKICH | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, UL. BASZTOWA 12.

PORTRET GÓRALKI, 1913 [?]

pastel na papierze naklejonym na tekturę, 50 x 34,8 cm,
sygnowany l.d. "T. Axentowicz"; na odwrocie, na tekturze piórem - ręką artysty: "T. Axentowicz/Kraków 25V913 [?] T.Axentowicz"; poniżej, inną ręką:
"Karol Kantorowicz".
Na prawej krawędzi fragment owalnej pieczątki zakladu ramiarskiego Róży Aleksandrowicz w Krakowie.

Z ekspertyzy dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej (z 29.05.2015):

Starość i młodość

pastel, papier, 64 × 47 cm w świetle ramy
sygn. p. śr.: Axentowicz

Portret starca

pastel, papier, 49 × 35 cm
sygn. p. śr.: T.Axentowicz

Portret młodej dziewczyny

pastel, tektura, 62,5 × 46,5 cm
na odwrocie dedykacja w p. g.: Najukochańszej (...) ? w dniu 19/II 191(9)?"/O. ślad po nalepce oraz pieczęć materiałów malarskich Aleksandrowicza

Akt na tle kasztanów

akwarela, pastel, karton, 94x68 cm
sygn. p. d.: Axentowicz

Dziewczyna z niebieskim wazonem,

[data powstania oryg. 1903]
reprodukcja [oryg. glinoryt], papier; 54 x 44,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie l. g.: Axent
[przebarwienia błękitno zielone]

PORTRET MŁODEJ KOBIETY, 1896

litografia w tonacji sepii, papier
23,5 x 18,77 cm (w świetle passe-partout)
sygn. na kamieniu p.d.: Axentowicz | 96

SAMOTNA W MIEŚCIE. PARYŻANKA. SCENA ULICZNA, 1887

olej, płótno
55,3 x 46 cm
sygn. u dołu pośrodku: T. Axentowicz | Paris 1887

CHWILA ODPOCZYNKIU

pastel, papier
68 x 50 cm
sygn. p.d.: T. Axentowicz

Z HUCULSZCZYZNY. POWRÓT Z CERKWI

olej, płótno naklejone na tekturę
35 x 45 cm
sygn. u dołu pośrodku: T. Axentowicz

STAROŚĆ I MŁODOŚĆ

pastel, akwarela, tektura
61,8 x 48 cm
sygn. l.d.: T. Axentowicz

Dziewczyna z dzbanem

pastel, akwarela, papier, 96,5 × 65,5 cm w świetle ramy ;
sygn. p. d.: T. Axentowicz

Portret kobiety (1937)

sygn. l.śr.
pastel,akwarela, tektura
50x33.5 cm

liczba obiektów: 563