1 zł
2 600 000 zł

BRZESKI Janusz Maria (1907 - 1957)

Odpoczywający Amor

gwasz, papier, 47 x 33,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Janusz . Maria / Brzeski . 1933

cena wywoławcza: Wykup abonament

Szaman, 1935

technika mieszana, papier,
29,5 x 24 cm (w świetle w passe-partout),
sygnowany p.d.: "JMB/35"

* Droit de suite

Irmina, 1946

olej, płótno, 52 x 41 cm, sygn. l.g.: M. Brzeski '46

Apollinaire-wspomnienie (Cmentarz), 1929

drzeworyt/papier, 15 x 15 cm (w świetle passe-partout)
opisany l.d.: „No 3”, sygnowany p.d.: „Juliusz Maria Brzeski/Paris/1929”

IRMINA

Olej, płótno; 54,5 x 43 cm
Sygnowany l.g.: JMBrzeski

Portier z pewnego hotelu, 1931

tusz, papier; 22 x 16 cm (w świetle oprawy);
sygn., dat i opisany p. d.: monogramem: i MB. [Kraków, 1931].

Przegląd prasy (Kurierek), 1935

tusz na podrysowaniu ołówkiem, pędzel, papier; 22 x 16 cm; (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: JMBrzeski / 35.

Heluta, 1946

olej, tektura; 23 x 18 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: JMBrzeski / 46.

Kobieta w saloniku

olej/płótno, 37,5 x 45 cm
na odwrociu nalepka domu aukcyjnego Rempex

Odaliska, 1938 r.

olej/płótno, 35,3 x 47,5 cm
sygnowany i datowany l.g.: 'JMBrzeski | 38'

Ponad miastem (1929)

sygn. p.d.dat. l.d.
drzeworyt
12.2x12.3 cm

La bourdelle (1929)

sygn. p.d.dat. l.d.
drzeworyt
12.2x12.1 cm

Portret Żyda (1930)

sygn. p.d.dat. l.d.
drzeworyt
12.2x12.2 cm

25 lat Cracovii, 1932

kolaż, akwarela, gwasz, fotografia, papier; 23 x 16 cm
sygnowany l.d.: "JMB. 32"

akcja, akcja , 1935 r.

tusz lawowany/papier, 23 x 19 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'jmb 35'

PORTRET KOBIETY, 1942

Gwasz, karton; 16,5 x 15 cm (w świetle p-p)
Sygnowany l.d.: JMBrzeski | 42

*opłata droit de suite

Projekt Pawilonu Śląskiego i Poznańskiego na Powszechną Wystawę Krajową w 1928 r.

gwasz, pastel, technika własna/papier, 40,5 x 53,5 cm (w świetle passe-partout)

Miasto

akwarela, ołówek/papier, 14,5 x 13,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany u dołu: 'J. B.'

Akt, 1946

gwasz, papier; 19,5 x 24,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. l. d.: J.M. Brzeski 46

Para ze zwierzątkiem

drzeworyt/papier, 13 x 16,8 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'J.Brzeski'

W tramwaju, około 1950 r.

olej/płótno, 64,3 x 81 cm

akcja, akcja , 1935 r.

tusz, tusz lawowany/papier, 23 x 19 cm

Projekt okładki na jubileusz KS Cracovia, 1934 r.

akwarela, gwasz/papier, 23 x 17 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany l.d.: 'JMB | 34.'

Start balonów - projekt plakatu, 1933 r.

gwasz, tusz/papier, 49 x 33,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany śr.d.: 'JANVSZ MARJA | BRZESKI 1933'

na odwrociu nalepka z opisem obrazu

Portret dziewczyny, 1946 r.

akwarela/papier, 23,4 x 18 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'JM Brzeski | 1946'

Kuter, z serii helskiej, 1949 r.

olej, tektura, 29 × 34 cm
sygn. i dat. p. d.: J. M. Brzeski/ 49
na odwrocie autorska nalepka z tytułem pracy

Miasto

gwasz/papier, 32 x 22 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany l.d.: 'jmbrzeski'

Fabryka

sygnowany l.d.: 'jmbrzeski'

Nowy Jork - Wall Street

cyanotypia, papier; 17,3 x 13 cm;
sygn. p. d.: Janusz Marja Brzeski (ołówkiem)

olej, tektura, 29 × 34 cm

Metropolis II (Paryż), 1929 r.

tusz/papier, 25 x 19,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p.d.: `Janusz Maria Brzeski | Paris 1929`

Pejzaż z roślinnością, 1953 r.

olej/tektura, 30,5 x 30 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: `jmbrzeski | 53` oraz dedykacja l.d.: `Za buziak - rysunek | w dniu imienin (...)`

Metropolis II, 1929

Tusz, karton; wym.: 25 x 20 cm;
sygn. p.d.: Janusz Maria Brzeski, Paris 1929. Na odwrocie nieaktualne naklejki kolekcjonerski i galeryjne z opisem. Grafika naklejona (górny brzegiem) na karton z pieczątką świadczącą o pochodzeniu ze spuścizny autora. Praca oprawiona.

Kwiaty polne, 1944

gwasz, papier; 30,5 x 33 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat.: JMBrzeski / 44

Portret kobiety, 1931

olej, płótno; 40,5 x 49,5 cm
sygn.p.d. JANUSZ . MARJA/ BRZESKI 1931

Estymacja: 12000 - 15000 PLN

Zestaw trzech drzeworytów

1. Ponad miastem, 1929
drzeworyt, papier; 12,2 x 12,2 (wymiar odbitki), 15 x 14,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: janusz Marja Brzeski; napis l. d.: Paris 1929
2. La bourdelle, 1929
3. Apolinaire - wspomnienie,1929
sygn.i dat. p. d.: janusz Marja Brzeski/ Paris 1929; napis l. d.: No 3

Akt, 1946

gwasz, papier;
19,5 x 24,5 cm;

Frasobliwy, 1926 r.

tusz, ołówek/papier, 26 x 20 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany w środku przedstawienia ołówkiem: `IM 1926`

Estymacja: 1 600 - 2 600 zł

Architektura, 1933 r.

tusz, ołówek/papier, 24,5 x 18,5 cm
(w świetle passe-partout)
sygnowany i datowany p. d.: `JM Brzeski 33`

Estymacja: 1 600 - 3 000 zł

W BARZE, Paryż, ok. 1930

rysunek ołówkiem,
47 x 29,5 cm w świetle passe-partout,
na odwrocie kartka kolekcjonerska.
ze zbiorów Andrzeja Wierzchowskiego, znanego kolekcjonera krakowskiego.

Florencja - Palazzo Vecchio, 1932

tusz, papier; 26 x 18 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: JMB 32

GDYNIA - HOLOWNIK W PORCIE, 1949

Olej, tektura;
30 x 34 cm
Sygnowany p.d.: J.M. Brzeski 49
Na odwrocie napis ołówkiem: Gdynia - holownik w porcie

KAPITAN, 1930 R.

drzeworyt/papier,
15 x 14 cm
opisany u dołu: 'No6 (1-100) janusz Marja Brzeski | Pars 1930'

Portret kobiety

olej, płótno;
40,5 x 49,5 cm

NIKE [projekt plakatu ?], lata 40.

akwarela, gwasz, pastel, oł., pap. na pł. pilś.,
97.5 x 88.8 cm

Odpoczywający Amor

Kobieta w saloniku

olej, płótno, 37,5 x 45,5 cm;

Odpoczywający Amor

Kobieta w saloniku

olej, płótno, 37,5 x 45,5 cm;

Projekt Pawilonu Śląskiego

i Poznańskiego na Powszechną wystawę
Krajową w Poznaniu w 1928 r.;
technika mieszana, papier
41 x 56 cm

Martwa natura z rękawiczką

olej, tektura, 56 x 38 cm;
sygn. l. g.: jMBrzeski / 940

Ilustracja do tygodnika Tajny Detektyw

technika mieszana, papier,
25 x 20 cm;
sygn. l. g.: JMBzeski
ok 1934 r.

Kobieta w saloniku

olej, płótno, 37,5 x 45,5 cm;

Nike

gwasz, ołówek, papier naklejony na płytę pilśniową, 95,5 x 87 cm

PORTERET DZIEWCZYNY NA CZERWONYM TLE, 1946

olej, karton
24.4 x 19.5 cm
sygnowany p.d.: jmBrzeski | 46

DZIEWCZYNY, 1946

olej, karton,
24 x 19 cm
sygnowany p.d.: MBrzeski | 46

Postacie - projekty scenograficzne

3 plansze
ołówek, papier, 28 x 22 cm;
każda plansza sygn. z prawej u dołu: jMBrzeski (ołówkiem)

Dolnopłat

piórko, tusz, tusz lawowany, papier, 21 x 17,5 cm;
sygn.p. d.: JMB/35 (ołówkiem)

W garderobie

ołówek, tusz, akwarela, papier,
32 x 28,8 cm (w świetle oprawy)

Motyw miejski

tusz, papier, 26 x 19 cm (w świetle oprawy)
Szkic do pracy olejnej pod tym samym tytułem

Projekt plakatu dla Czytelnika

technika mieszana, karton, 77 x 57 cm;

Czarna rękawiczka, ok. 1930

olej, deska, 25 x 28 cm;
na odwrocie napisy: JMBrzeski / "Czarna rękawiczka"
oraz stempel paryskiego składu materiałów malarskich Sadron, 52 rue Vavin, PARIS - VI

Ponad miastem (Au dessus de la ville)

drzeworyt barwny; wym.: 123 x 123 mm; sygn. p.d. Janusz Marja Brzeski, po lewej: No 1 (1-100).

Music Hall, 1929

drzeworyt; wym.: 125 x 125 mm; sygn. piórkiem p.d.: Janusz Marja Brzeski, Paris 1929, po lewej: No 1(1-100).

L`Eglise, 1929

Głowa Żyda, 1930

drzeworyt; wym.: 120 x 110 mm; sygn. tuszem p.d.: Janusz Marja Brzeski. Paris 1930, odbitka numerowana l.d.: No 7 (1-100).

PEJZAZ Z PCIMIA, 1956

olej, plótno,
64.5 x 80.5 cm
sygnowany l.d.: jMBrzeski | 56
na odwr., na blejtramie nalepka Domu Aukcyjnego "Rempex".

Odpoczywający Amor

Mężczyzna w cylindrze, 1927

sucha igła, wym.: 100 x 77 mm, sygn. oł. p.d.: J.M. Brzeski 1927, l.d.: N. 1.

La bourdele, 1929

drzeworyt, wym.: 122 x 122 mm, sygn. p.d.: Janusz Marja Brzeski, Paris 1929, l.d.: No 15 (1-100).

ULICA Z GÓRY, ok. 1929

olej, tektura,
31.5 x 22 cm

SEN O PLAŻY, 1934

olej, płótno,
37.5 x 45.5 cm
na odwr., na papierze oklejającym blejtram potwierdzenie autentyczności wystawione przez Bożenę Gałkowską, oraz nalepka informacyjna o artyście, obrazie, z adnotacją, że praca pochodzi ze zbiorów Andrzeja Wierzchowskiego.

Kobieta na ulicy, 1930

gwasz, akwarela, tusz pióro, pędzel, papier,
42 x 27 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany tuszem p.d.: janusz Marja Brzeski | Paris 1930

Akt w czerwonej draperii

gwasz, tusz/papier, 33 x 24,5 cm
sygnowany l. d.: `imb`

Drzewa, 1946

olej, karton,
wym.: 25 x 20 cm
sygn. p.d.: JMBrzeski /46

Dziewczyna na czerwonym tle

olej, karton,
24 x 19 cm (w świetle passe - partout);
sygn. p.d.: jMBrzeski / 46

Kobietki

olej, karton, 24 x 19 cm (w świetle passe -partout);
sygn. p.d.: jMBrzeski / 46

?wi?ty z ptakami

drzeworyt trójbarwny,
wym.: 23 x 20 cm
sygn. o?. d.: N.3. Brzeski

Karykatury pozna?skie

drzeworyt barwny,
wym.: 23 x 17 cm
sygn. na klocku

Frasobliwy

tusz, papier,
wym.: 26 x 20 cm
sygn. d.: 1928
Praca prezentowana na Wystawie w Zw. Artystów w Poznaniu 1929 r.

Cafe Monte

tusz/papier,
25 x 17 cm (w świetle passe partout)
sygnowany p. d. monogram wiązany: `JMB`

Kobiety, 1932 r.

tusz/papier, 35 x 24,5 cm
sygnowany p. d.: `j.m.Brzeski | 1932`

Odpoczywający Amor

PORTRET LO

Przed 1928 r.
Olej na płótnie 49 x 37 cm
Sygnowany p.d. - "MBrzeski"

akwarela, gwasz, ołówek, papier,
95.5 x 87 cm
akwarela, gwasz, pastel, ołówek, papier nakl. na płytę pilśniową, 95,5 x 87 cm (w św. Ramy)

Ogród

olej, płótno, 53 x 44 cm (w świetle oprawy);
sygn. wzdłuż lewego boku: JANUSZ. MARJA / BRZESKI - 1932
na odwrocie nalepka z informacją, m. in.: obraz z salonu TPSP w Krakowie w 1932 r.

Martwa natura z rękawiczką

olej, tektura, 58 x 39 cm; sygn. l.g.: jMBrzeski / 940

Głowa Żyda

drzeworyt/bibułka
15 x 15 cm w świetle p.p.,
odbitka wtórna opisany na dole: "Paris 1930 Janusz Maria Brzeski"

Anioł stróż

drzeworyt/bibułka
15 x 15 cm w świetle p.p., odbitka wtórna
opisany na dole: "N 3-(I-100) Janusz Maria Brzeski/Paris 1929"

Cmentarz

drzeworyt/bibułka
15 x 16 cm w świetle p.p., odbitka wtórna
opisany p. d. Janusz Maria Brzeski/Paris 1929

La bourdelle

drzeworyt/bibułka
14,5 x 14 cm w świetle p.p., odbitka wtórna
opisany na dole: "Paris 1929 Janusz Maria Brzeski"

Portret podwójny

olej, płótno, 72 x 56 cm;
sygn. l.g.: jM Brzeski / 56

FRUWAJĄCA, 1930

akwarela, gwasz, tusz,
42 x 27 cm w świetle passe-partout,
sygnowana p.d. Janusz Marja Brzeski / Paris 1930"

Akt z gitarą, 1945 r.

olej/tektura, 47,5 x 37,5 cm
sygnowany p. d.: "imbrzeski45"

Przed zamknięciem baru, 1931 r.

tusz, czarna kredka/papier, 18 x 12 cm
sygnowany p. d.: monogram wiązany "imb31"

Pejzaż podgórski

olej, płótno, 64 x 81 cm;
sygn. l.d.: JMBrzeski / 56

Akt we wnętrzu, lata 30-te.

olej na tekturze,
72 x 56 cm,
sygn. p.d.: J.M. Brzeski

Kawaler, 1929

olej na płótnie,
16 x 23 cm,
n/s.
Wystawy: Janusz Marja Brzeski, rysunki, oleje, grafi ki, collage, maj - wrzesień 2003, Gdynia, repr. na okładce.

JONA Ok. 1933 r.

Technika mieszana na papierze
33 x 15 cm (w świetle passe-partout)
Literatura - "As", tygodnik ilustrowany, XI. 1935 r. (reprodukcja z podpisem autora).

ROMANS 1935 r.

Tusz, ołówek na papierze
22 x 17,5 cm (w świetle passe-partout
Sygnowany p.d. - "JMB / 35"

Goryl w klatce

rysunek ołówkiem podmalowany tuszem, 21,5 x 17,5 cm
sygn. l.d.: "jmb 35"

Wnętrze pokoju

sygn. l.d.: "jmb 35"

Widok na Al. Jerozolomskie od strony mostu Poniatowskiego

tusz, 14,5 x 17,5 cm
Rysunek do reportażu Brzeskiego zamieszczony w Kurierze Literacko-Naukowym IKC z dnia 10.04.1933 roku.

Przemoc

gwasz, 21 x 15 cm
sygn. p.d.: "jmbrzeski"; okładka do książki I.Krzywickiej

To jest morderstwo

gwasz, 21 x 15 cm
sygn. u dołu: "jmbrzeski"; okładka do książki M.R.Frenkla

Ryś, wilk i dziewczyna, 1950

gwasz, 24 x 17 cm
sygn. u dołu: "jmbrzeski"; okładka do książki Janusza Meissnera

[Lezaca i aniol]

Linoryt trojbarwny 12,5x12,5 na ark. 28x20 cm. Kompozycja przedstawiajaca lezaca kobiete wsrod zminiaturyzowanych budynkow miasteczka, na tle nieba - aniol z szarfa. Grafika utrzymana w poetyce prac Chagalla. Pod kompozycja z prawej sygnatura olowkiem "JMB". Odbitka na cienkim papierze przebitkowym. Na odwrocie fragment winietki komisowej. Niewielkie zalamania papieru, stan dobry.

IKC (Pałac Prasy w Krakowie)

collage
wym.: 20,5x20,5 cm
sygn. p.d.: M.B.

Kraków Główny

(Projekt okładki do przewodnika po Krakowie z 1954 r.)
collage
niesygn.
wym.: 15,5x24 cm

Cracovia (Projekt plakatu)

technika własna
wym.: 23x17 cm
sygn. l.d.: MB/34

KAWIARNIA DONA 1933 r.

Tusz na papierze
48 x 34 cm
Sygnowany p.d. - "JMBrzeski / 33."

LA BAURDELE 1929 r.

Drzeworyt na papierze
14 x 13 cm (arkusz)
Sygnowany p.d. - "Janusz Maria Brzeski / Paris 1929"
Nakład - 1/100

Sen o plaży, 1934

olej, płótno, 37,5 x 45,5 cm
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności wystawione przez Bożenę Gałkowską (Kraków, 1991 r.) z tytułem "Akt z muszlą"

Chałupy (Wędzarnia na Helu), 1948

olej, karton, 31 x 36 cm;
sygn. p.d.: jMBrzeski

TEN WIELKI ŚWIAT 1935 r.

Tusz, akwarela na papierze 28 x 24 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "JMB / 35"

PRZED LUSTREM 1931 r.

Ołówek na papierze 25,5 x 17 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany l.d. - "jmBrzeski"

JOANNA Z LUSTREM 1945 r.

Olej na kartonie 24 x 20 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "jmBrzeski / 45"

Paryż

Tusz, papier, 25 x 20 cm;
Sygn. p.d.

Akt (1929)

sygn. dat na klocku p.d.
drzeworyt
15.5x14.5

HOTEL DU NORD, 13 ILUSTRACJI I 13 TEKSTÓW

ołówek, kredka, akwarela, tempera
na kartonie formatu 32,5 x 25 cm

Kobieca moda, 1929

kolaż, tusz, akwarela, 20 x 16
sygn. u dołu po środku: :J. M. Brzeski 1929

Paryski cmentarz, 1929

drzew. na bibule, odbicie płyty: 122 x 122 mm,
sygn. tuszem p.d., l.d. nr 3/100.

Domy nad kanałem, 1929

olej, deska
22 x 27 cm

Paryżanka

piórko, tusz, akwarela, gwasz, papier, 42 x 27 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: Jauszn Maria Brzeski / Paris 1930

Tryptyk: Akt, Para kochanków, Akt kobiecy (1931)

sygnowany, datowany
tusz,ołówek, kredka, papier
wymiary: 47x34.5, 47.5x35, 37.2x34 (w świetle passe-partout)

Paryż, 1930

akwarela, kredka, papier
51,5 x 36,6 cm

"TRZY KAZANIA ARJANA W ODPOWIEDZI KS. PIOTROWI SKARDZE", 1939

rękopis ilustrowany, 6 akwarel o tematyce erotycznej, karta tytułowa i przedtytułowa oprawa pergamin

Przechadzka, 1930

akwrela, tusz, papier
41,5 x 27 cm

Collage, 1929

kolaż, gwasz, tusz, papier
34,5 x 23 cm

AUTOMOBIL

tusz lawowany, 30,7 x 23 cm w świetle passe-partout,
sygn. u dołu dwukrotnie "J.M.B"

Moja nieznajoma

olej, płótno, 58 x 47,5 cm;
sygn. u dołu na nadgarstku kobiety: JANUSZ MA- / RIA BRZESKI / PARIS - 19305

MŁODA KOBIETA

ołówek, gwasz, 14,5 x 13,1 cm (w świetle p-p)
sygnowany po prawej "JBM"

W stoczni 1949

olej, karton, 34x29 cm,
sygn. l.g.: - J. M Brzeski

Akt

ołówek i kredka na papierze,
32 x 29 cm
Ze zbiorów rodziny artysty.

Portrecik Z

olej na kartonie, 25 x 20,5 cm
sygnowany l.d.: "jmbrzeski"
ze zbiorów Andrzeja Wierzchowskiego

Akt

ołówek i kredka na papierze,
32 x 29 cm
Ze zbiorów rodziny artysty.

Widok na Aleje Jerozolimskie od strony Mostu Poniatowskiego

tusz na papierze, 18 x 25 cm, sygnowany p.d.: "Brzeski"
reprodukowany w "Kurierze Literacko-Naukowym" IKC, 10 IV 1933
Ze zbiorów rodziny artysty.

liczba obiektów: 142