1 zł
2 600 000 zł

KUNISADA Utagawa (Toyokuni III) (1786 - 1864)

Tryptyk - Wieczorne spotkanie w dzielnicy rozkoszy, Japonia, okres Edo, poł. XIX w.

drzeworyt barwny, nishiki-e, 3 x oban tate-e (36,5 x 24 cm)

cena wywoławcza: Wykup abonament

Watanai i krew Kinshojo pod zamkiem Shishigajo, 1850

Drzeworyt barwny; dyptyk; wym.: 360 x 255 oraz 358 x 255; sygnatura Toyoku­ni ga w kartuszu tomiyama. Scena ze sztuki kabuki Kokusen'ya Gassen; aktorzy od lewej: Bando Shuka I jako Kinshojo, Ichikawa Danjuro VIII jako Watonai, oraz Ichikawa Ebizu V jako generał.

Grająca na bębenku, 1838

Drzeworyt barwny; 345 x 243 mm; sygn.: Goto­tei Kunisada ga; pieczęć kiwame. Sscena z teatru kabuki: Tamasaburo I (aktor onnagata) jako piękność Tasogare.

Pojedynek samurajów, 1847-1852

Drzeworyt barwny; dyptyk; wym.: 345 x 245 mm oraz 330 x 245 mm; sygn.: Toyokuni ga w kartuszu tomiyama. Scena z teatru kabuki: aktorzy od lewej: Bando Take­saburo I oraz Bando Hikosaburo IV. Okres od 1847 do 1852 (dwie pieczątki cenzorskie - nanushi), pieczęć owalna: rok szczura (Ne), roku (6) = 1852.

Spotkanie przy księżycu, Japonia, 1860 r.

tryptyk, drzeworyt barwny nishiki-e, format oban; scena ze sztuki teatru Kabuki "Asagao, dziennik porannej sławy"; aktorzy od lewej: Ichikawa Ichizo III jako Miyagi Asojiro, Sawamura Tanosuke III jako Miyuki, córka Itto oraz Arashi Hinasuke VII jako Shimoyo, żona Itto.

Aktor Bando Takesaburo jako Chunagon Yukihira, 1852

Drzeworyt barwny; wym. 365 x 250 mm; sygn. w obrębie kompozycji; na grafice pieczęcie cenzorskie. Ilustracja do wiersza "Fujiwara no Kiyomasa" z serii "Porównania 36 poematów".

Aktorzy Ichikawa Shinsha I, Nakamura Shikan IV, 1861

Drzeworyt barwny; wym.: 352 x 244 mm; sygn. w obrębie kompozycji: aratame: 12/1861. Aktorzy odtwarzają role Oyasu i Shunkan ze sztuki (także seria grafik): "Ki no Ji zukushi" ("Lista słów które zawierają ki"). Wydawca: Izutsuya Shohei.

Aktorzy Sawamura Tanosuke i Nakamura Momosaburo, 1861

Drzeworyt barwny; wym.: 352 x 244 mm; sygn. w obrębie kompozycji: aratame: 12/1861. Aktorzy odtwarzają role Oshichi i Bencho ze sztuki (także seria grafik): "Ki no Ji zukushi" ("Lista słów które zawierają ki"). Wydawca: Koshimuraya Heisuke.

Przy wodospadzie, przed 1865

Dyptyk; drzeworyt barwny; wym. plansz po 358 x 248 mm; sygn. w obrębie kompozycji (Toyokuni ga); wydawca: Yamazakiya Seishichi.

W łodzi, 1852

Dyptyk; drzeworyt barwny; wym. plansz po 358 x 243 mm; sygn. w obrębie kompozycji. Lit.: Merritt, Helen and Nanako Yamada. Guide to Modern Japanese Prints: 1900-1975. Honolulu 1992.

Letni poranek, 1847-1852

Tryptyk, drzeworyt barwny; wym. całości: 357 x 754 mm; pieczęcie cenzorów Ichiyosai Toyokuni oraz Kochoro Toyokuni (używane w latach 1847-1852) oraz pieczęć wydawcy Sumiyoshiya Masagoro. Grafika znana też jako "Piękności odpoczywające po kąpieli".

Poemat Onakatomi Yorimoto: Ichikawa Ebizo V jako Kiichi Hogen, 1852

Drzeworyt barwny; wym. planszy: 364 x 249 mm; w prawym górnym rogu pieczęcie cenzorów Watanabe Shoemon oraz Mera Ta-ichiro (używane w latach 18511853) oraz owalna pieczęć datująca (rok szczura). Grafika z serii "Porównania dla 36 wybranych poematów".

Aktor Sawamura Sojuro III jako Date no Yosaku, 1852

Drzeworyt barwny; wym. planszy: 364 x 246 mm; marginesy boczne lekko przycięte; z lewej pieczęcie cenzorów Watanabe Shoemon oraz Mera Ta-ichiro (używane w latach 1851-1853), owalna pieczęć datująca (rok szczura) oraz pieczęć wydawcy Iseyo Kanekichi. Grafika z serii "53 stacje Tokaido".

Aktor teatru kabuki Sawamura Chojuro V jako Choemon, 1852

Drzeworyt barwny; wym. planszy: 364 x 246 mm; marginesy boczne lekko przycięte; z lewej pieczęcie cenzorów Watanabe Shoemon oraz Mera Ta-ichiro (używane w latach 1851-1853), owalna pieczęć datująca (rok szczura) oraz pieczęć wydawcy Iseyo Kanekichi. Grafika Minakuchi: Sawamura Chojuro V jako Choemon z serii "53 stacje Tokaido".

Yuranosuke, przywódca 47 roninów, 1852

Tryptyk; drzeworyt barwny; wym. plansz: 360 x 250 mm; grafiki zakurzone; dobrze zachowane kolory; w obrębie kompozycji owalna pieczęć datująca: rok szczura (1852) oraz dwie pieczęcie cenzorów Watanabe Shoemon i Mera Taichiro (1851-1853);

Skryty powrót do domu, ok. 1844

Drzeworyt barwny; wym. planszy: 380 x 250 mm; nadwątlone marginesy, uszkodzone górne narożniki; praca sygnowana Gototei Kunisada Ga; na odbitce stempel cenzorski Yoshimury Gentaro, czynnego w latach 1843-1846.
Lit.: R. Lane, Richard, Images from the Floating World, The Japanese Print, Oxford 1978; A. Newland. Hotei Encyclopedia of Japanese WoodblockPrints. Amsterdam 2005; Merkury.lcs.mit.edu.

Przy bramie świątyni Boga Burzy w Asakusa, 1853

Dyptyk; drzeworyt barwny; łączny wymiar plansz: 350 x 495 mm; grafiki zakurzone; dobrze zachowane kolory; owalna pieczęć datująca odbitkę: 6 miesiąc roku bawoła (1853) oraz dwie pieczęcie cenzorów Muramatsu Genroku i Fukushima Giemon (używane w latach 1849-1853).

Scena z teatru Kabuki, 1856

Drzeworyt barwny; wym. planszy: 360 x 240 mm; marginesy boczne lekko przycięte, podklejone uszkodzenie (ok. 1 cm); na lewym marginesie widoczna cześć pieczęci aratame oraz owalnej pieczęci datującej (rok smoka 1856). U góry sylaba "To" (Totenko kogut z długim ogonem); scena aktorska: Ichikawa Ebizo V jako Toshibei oraz Nakamura Utaemon IV jako Sukune Taro.
Lit.: Lane, Richard, Images from the Floating World, The Japanese Print, Oxford 1978; A. Newland. Hotei Encyclopedia of Japanese WoodblockPrints. Amsterdam 2005; Merkury.lcs.mit.edu.

Gejsza i jej kochanek, 1857

Drzeworyty barwne, dyptyk;
wym.: 355 x 257 mm każdy. Grafika obrazuje sztukę: Moyo Doro no Kikukiri;
od lewej: Ichakiwa i Kodanji IV

Na moście, 1859

Drzeworyty barwne, tryptyk;
wym.: 360 x 250 mm każdy.
Grafika obrazuje sztukę "Shinzo Izayoi". Ukazani aktorzy to od lewej: Kawarazaki Gonjuro I jako Yaegaki no Monzo, Iwai Kumesaburo III jako Shino Izayoi, Ichikawa Kodanji IV jako Seishin, mnich ze świątyni Gokuraku-ji.

Oiso: Iwai Hanshiro VII jako Oiso no Tora, 1852

Drzeworyt barwny;
wym.: 363 x 252 mm. Grafika przedstawia wyjątek ze sztuki kabuki: "Soga Mono"

Sylaba E jako kwiat wiśni Edo (Edozakura), Kawarazaki

Gonjuro I jako Sukeroku oraz Ichikawa Kodanji IV jako Ikyu, 1856
Drzeworyt barwny;
wym.: 358 x 240 mm;
grafika pochodzi z serii "Siedem wariacji na temat Iroha". Połączenie sceny z teatru Kabuki z sylabami kana typ iroha.

Aktorzy Kabuki (od lewej: Nakamura Shikan IV, Sawamura Tanosuke III, Ichimura Uzaemon XIII), 1862

drzeworyt barwny, format 3 oban (tryptyk), 73,4 x 35,5 cm,
stan zachowania bardzo dobry

Bijin-e (Wizerunek z pięknymi kobietami), ok. 1849-1853

drzeworyt, 36,5 x 25 cm [oban], sygnowany,
przedarcia, ubytki (w tym po owadach), podklejenia - przy brzegach

PRZEJAŻDŻKA ŁODZIĄ,

około połowy XIX w.
trzy drzeworyty, tryptyk oban, łącznie 35,7 x 72 cm, sygnowane

Mężczyzna we wnętrzu

sygnowany na klocku p.d.
drzeworyt barwny
37x25

Kobieta na moście

sygnowany na klocku l.śr.
drzeworyt barwny
35x25

PORTRET KOBIETY W BŁĘKITNYM KIMONIE, 1822

drzeworyt barwny, 36,4 x 24,5 cm w świetle passe-partout, sygnowany, na odwrocie nalepka GLASS GALLERY z Nowego Jorku z danymi o rycinie (autor, tytuł, data powstania)

Gejsze

drzeworyt japoński, 35,5 x 25 cm

AKTOR GENNOSUKE III NA SCENIE TEATRU KABUKI, Japonia, ok. 1818-30 r.

Drzeworyt barwny na papierze 37 x 25,5 cm
Sygnatura: Gototei Kunisada ga
Pieczęć cenzora: kiwame
Pieczęć wydawcy: Yamaguchi-ya Tobei, Kinkodo

Piorąca kobieta-scena z teatru kabuki

sygn. na klocku l.śr. (odbitka późniejsza)
drzeworyt barwny
36.2x25

Portret dwóch aktorów teatru kabuki

sygn. na klocku p.d.
drzeworyt barwny
36.4x24.5

POPIERSIE DWÓCH AKTORÓW

Japonia, 1806 r.
Drzeworyt barwny na papierze 36,5 x 26 cm
Sygnatura: Oju(?) Toyokuni ga
Pieczęć cenzora: kiwame
Cenzorska pieczęć datująca: 12. miesiąc roku Tygrysa = 1806
Pieczęć wydawcy

KOBIETA WPINAJĄCA SZPILKĘ WE WŁOSY I DZIEWCZYNKA PODAJĄCA JEJ ZWITEK PAPIERU, koniec drugiej dekady XIX w.

drzeworyt,
sygnowany po prawej "Gototei Kunisada go", stempel cenzora "Kiwame", stempel wydawcy "Matsumura Yahei"

KOBIETA STOJĄCA POD MIŁORZĘBEM

Japonia, ok. 1853-57 r.
Drzeworyt barwny na papierze 35,3 x 24,3 cm
sygnatura: Toyokuni ga
pieczęć cenzorska: aratame z datą
pieczęć wydawcy
pieczęć drzeworytnika: Yokogawa TakejirŘ

MĘŻCZYZNA I DZIECKO

Japonia, ok.1860 r.
Drzeworyt barwny na papierze 35 x 23,8 cm (w świetle passe-partout)
sygnatura: Toyokuni ga
pieczęć wydawcy

KOBIETA PRZY TOALETCE

Japonia, 1818-1830 r.
Drzeworyt barwny na papierze 35,7 x 25,2 cm (w świetle passe-partout)
sygnatura: Gototei Kunisada ga
pieczęć cenzora: kiwame
pieczęć wydawcy: Yamamoto-ya Heikichi

KOBIETY WE WNĘTRZU

Japonia, ok. 1850 r.
Drzeworyt barwny na papierze 34,4 x 23,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnatura: Kunisada ga
pieczęć wydawcy: Minato-ya Kohei
pieczęć cenzora: Murata

Mężczyzna zdejmujący sandały

sygnowany na klocku p.d.
drzeworyt barwny
wymiary: 35x24 (w świetle passe-partout)

Kobieta z dzieckiem (1847-48)

sygnowany na klocku p.d.
drzeworyt barwny

AKTOR POD GAŁĘZIĄ KWITNĄCEJ ŚLIWY

Japonia, 1847-1853 r.
Drzeworyt barwny na papierze 36 x 25 cm
ślepe tłoczenie karazuri, pieczęć wydawcy: Minato-ya Kohei, pieczęcie cenzorów: Kinugasa Fusajiro- (druga nieczytelna)

KOBIETA WYCHODZĄCA Z WNĘTRZA DOMU

Japonia, 1852 r.
Drzeworyt barwny na papierze 36 x 24 cm
ślepe tłoczenie karazuri, pieczęcie cenzorów: Fukushima Gi`emon i Muramatsu Genroku

AKTOR Z CZASZKĄ PRZY BALUSTRADZIE

Japonia, ok. 1859 r.
pieczęć wydawcy: Kiyaso-jiro-

liczba obiektów: 46