1 zł
2 600 000 zł

GOYA Y LUCIENTES Francisco (1746 - 1828)

Kaprysy (Los Caprichos), 1799/1970

miedzioryt/papier Lana pur fil, 45,5 x 31 cm
wyd. Jean de Bonnot, Paryż
na odwrociu gwarancja wydawcy
80 grafik w oprawie z jedwabnej mory.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Sopla - Tchnienie, z cyklu Caprichos 1799, wydanie III

akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 20,9 x 14,6 cm (odcisk płyty),
30 x 19,4 cm (wymiar arkusza);
sygn. l. d.: Goya (na płycie);
poniżej pośrodku tytuł: Sopla.;
nr p. g.: 69.;
Wydanie z XX wieku.

Podarunek dla mistrza, Obsequnio a el Maestro;

z cyklu: Caprichos 1799, wydanie III
akwaforta, akwatinta, papier; 21,3 x 14,8 cm (odcisk płyty), 29,8 x 19,7 cm (wymiar arkusza);
poniżej pośrodku tytuł: Obsequnio a el maestro.; nr p. g.: 47.
Powtórzenia pochodzą z XX wieku.

Wszyscy kiedyś upadną, Todos Caeran

z cyklu Caprichos 1799, wydanie IV
akwaforta, akwatinta, papier; 21,7 x 14,5 cm (odcisk płyty), 32,3 x 22,4 cm (wymiar arkusza);
poniżej pośrodku tytuł: Todos Caeran..; nr p. g.: 19.

Muerte de Pepe Illo - z cyklu Tauromachia

reprodukcja ręczna, akwaforta, akwatinta, 20,5 x 30,5 cm
Numer E z serii 40 odbitek (numerowanych 1-33 + A-G)

Prace z cyklu "Tauromachia" zostały zakupione w salonie towarzystwa zarządzającego prawami do spuścizny po Goi. Do pracy dołączony jest certyfikat.

Otra locura suya en la misma plaza - z cyklu Tauromachia

Numer 19 z serii 40 odbitek.

Kaprysy-stroją się, l. 1918-1928

akwaforta, papier, 36,5 × 26 cm
10 edycja 170 egzemplarzy wydanych przez Zakład Miedziorytniczy Akademii Królewskiej w Hiszpanii w latach 1918-1928 na papierze Vergata spessa ze znakiem Jose Guarro z podobizną Goi w kapeluszu.

Kaprysy-Stroją się, 1918 - 1928

akwaforta, papier, wym. 36,5 x 26 cm, 10 edycja 170 egzemplerzy wydanych przez Zakład Miedziorytniczy Akademii Królewskiej w Hiszpani w latach 1918-1928 na papierze Vergata spessa ze znakiem Jose Guarro z podobizną Goi w kapeluszu.

ORIGEN DE LOS ARPONES O BANDERILLAS (Pochodzenie sztuki wbijania harpunów, czyli banderilli), 1816

Akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 200 x 316 mm (kompozycja), 245 x 350 (odcisk), 300 x 475 arkusz
Nr 7 z cyklu Tauromachia
Na odwrocie owalna pieczęć własnościowa: wokół orła napis: SCHELSICHE MUSEUM D. BILDENEN KÜNSTE
Na odwrocie p-p długopisem napis własnościowy: Olszewski Kazimierz
Stan zachowania: rozdarcie z prawej strony po środku, nie sięgające kompozycji; zagniecenia; przebarwienia przyklejony na krawędziach do p-p
Pochodzenie: przed 1945 r. w zbiorach Ślaskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu

UN CABALLERO ESPANOL MATA UN TORO DESPUES DE HABER PERDIDO EL CABALL (Rycerz hiszpański straciwszy konia, śmiertelnie godzi byka

Nr 9 z cyklu Tauromachia
Akwaforta, akwatinta, sucha igła, papier; 205 x 310 mm (kompozycja), 240 x 350 mm (odcisk płyty), 325 x 410 mm
Stan zachowania: w lewym dolnym rogu ubytek sięgający kompozycji, rozdarcia, podklejenia, przebarwienia, przyklejony na krawędziach do p-p

Varilarguero y chulos haciendo el quite a un torero cogido, 1816

Akwaforta, akwatinta, sucha igła; wym.: 246 x 354 mm; nie sygn.; plansza nr 39 z cyklu "Tauromachia", edycja VI (z ory- ginalnej płyty przez Circulo de Bellas Artes, Madryd 1929). Zachowany oryginalny opis.

Temeridad de Martincho en la plaza de Zaragoza, 1816

Akwaforta, akwatinta, sucha igła; wym.: 246 x 354 mm; nie sygn.; plansza nr 18 z cyklu "Tauromachia", edycja VI (z ory- ginalnej płyty przez Circulo de Bellas Artes, Madryd 1929). Na odwrocie potwierdzenie autentyczności i opis.
Lit.: E. Piot, "Catalogue raisonné de l`oeuvre gravé de Francisco Goya y Lu- cientes", I (1842) 358; T. Harris, Goya: Engravings and Li- thographs, t. II, n. 221; E. Lafuente Ferrari, La Tauromaquia, Barcelona 1974, p. 15.

Akwaforta, akwatinta, sucha igła; wym.: 246 x 354 mm; nie sygn.; plansza nr 18 z cyklu "Tauromachia", edycja VI (z oryginalnej płyty przez Circulo de Bellas Artes, Madryd 1929). Na odwrocie potwierdzenie autentyczności i opis.

El Buitre Carnivoro, 1815-1820

Akwaforta, akwatinta; wym.: 155 x 195 mm; nie sygn.; w l.g. rogu: nr 76, pod kompozycją tytuł;

Ensayos, 1799

Akwaforta, akwatinta;
wym.: 185 x 125 mm;
sygn. pł. l.d.: Goya. Plansza nr 60 ze słynnego cyklu "Los Caprichos", sztandarowego dzieła grafiki europejskiej.

Los Caprichos [Kaprysy], 1799

Album 72 prac w akwaforcie i akwatincie
wym. kart: 330 x 240 mm; do kompletu (80) brak plansz: 8, 9, 43, 52, 53, 61, 62, 64; V edycja wydana przez Calcografia Nacional dla Akademii Królewskiej w Madrycie [1881-86]; nakład 210 egz.

Chochliki; z cyklu Los Caprichos

akwaforta, akwatinta,
22 x 15,6 cm (w świetle oprawy);
zatytułowana na dole: Duendecitos, oraz numer p. g.: 49 (odbitka późniejsza)

Chochliki (Duendecitos, Pl.49 z cyklu Los Caprichos)

niesygnowany (odbitka późniejsza)
akwaforta, akwatinta
21.5x15

Donde va mama? (Dokąd mamę niosą diabli?), odbitka po 1878

akwaforta, akwatinta, papier
20,7 x 16,6 cm;
sygn. na płycie "Goya".

akwaforta, akwatinta, papier, 20,7 x 16,6 cm;
sygn. na płycie "Goya".
Stan V-VII. Plansza 65 z serii "Kaprysy"; rysunek przygotowawczy do tej grafiki nosi objaśnienia autora: "Sen. Potężna czarownica, która ma puchlinę musi być wieziona na wycieczkę przez
najlepszych latawców", na odwrocie stempel kolekcji Fransa Boymansa z Rotterdamu.

Sopla - rycina nr 69.

miedzioryt, papier, 21 x 14,7 cm (odcisk płyty);
sygn. l.d.: Goya (na płycie)

Sopla - rycina nr 69.

sygn. l.d.: Goya (na płycie)

Sopla - rycina nr 69.

z cyklu Los Caprichos, XIX / XX w.
sygn. l.d.: Goya (na płycie)

Brabisimo! - z cyklu Los Capricios, 1799

akwaforta, akwatinta, 17,5 x 12,5 cm
(w świetle oprawy), 19,8 x 14,5 cm;

MAŁY WIĘZIEŃ

akwaforta, 11 x 8,5 cm (na arkuszu 26,5 x 18 cm), napisy na płycie: "Gazette des Beaux-Arts" i "Imp. Dela^tre. Paris"

"FARANDULA DE CHARLATANES", z cyklu "DESASTRES DE LA GUERRA"

(powstawał w l. 1810-13, pierwsze wydanie ukazało się po śmierci Goyi, dopiero w 1863 r.)
akwaforta z akwatintą, 17 x 22 cm, sygnowana l. g., liczba "15"
Odbitka pochodzi z pierwszej edycji.

liczba obiektów: 28