1 zł
2 600 000 zł

ŁOPIEŃSKI Ignacy (1865 Warszawa - 1941 Warszawa)

SHYLOCK I JESSYKA wg Maurycego Gottlieba

Akwaforta, papier; 45,5 x 35 cm (zadruk)
Sygnowany z płyty p.d.: Gottlieb | 1875 | Op. I | Drohobycz; pod ryciną: Ign Lopienski ag.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Cesarz Wilhelm II na polowaniu

według Juliana FAŁATA (1853-1929)
akwaforta, papier; 11,5 x 27,5 cm (wymiar kompozycji),
17,5 x 33,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
opisany na płycie l. d.: JULIAN FAŁAT PXT,
p. d.: JGN. ŁOPIEŃSKI SCT.

Cesarz Wilhem II na polowaniu wg Juliana Fałata

akwaforta/papier, 13 x 29 cm

opisany na płycie p.d.: 'JULIAN FAŁAT PXT' , l.d.: 'JGN. ŁOPIEŃSKI SCT'

Cesarz Wilhem II na polowaniu

wg. Juliana Fałata
akwaforta, papier, 11,5 x 27,7 cm (kompozycja), 17,7 x 30 cm (arkusz), opisany na płycie p.d.: JULIAN FAŁAT PX , l.d.: JGN. ŁOPIEŃSKI SCT

PRZED KOŚCIOŁEM W PORONINIE

Akwaforta; wym.: 158 x 327 mm, 43 x 25 (arkusz)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: Ignacy Łopieński

Z teki:: "Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903.
Lit.: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 5; I. Jakimowicz, Pięć wieków grafiki polskiej, Warszawa 1997, il. 98, s. 86; I. Kosowska, Narodziny polskiej grafiki artystycznej, Kraków 2000, il. 93.

Bitwa pod Warną, 1895-1896

(według Jana Matejki)
Akwaforta w tonie brązowym wykonana w Monachium; wym.: 503 x 395 mm (w świetle pp); sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński 1897. Przycięte marginesy. Premia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za rok 1896. Obraz Jana Matejki “Bitwa pod Warną" z 1872 znajduje się w Muzeum Narodowym w Budapeszcie. Lit.: Katalog I-go Salonu Grafiki Polskiej urządzonego przez Związek Zawodowy Polskich Artystów Grafików, Warszawa 1928.

Bitwa pod Warną wg Jana Matejki

akwaforta, papier, 31,5 x 49,5 cm
Premia Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie za rok 1896

Scena w hucie

akwaforta/papier, 15,3 x 20,7 cm naklejony na tekturę
sygnowany ołówkiem p.d.: 'Ignacy Łopieński'
sygnowany ołówkiem na tekturze p.d.: 'Ignacy Łopieński'

Shylock i Jessyka

akwaforta/papier, 44,3 x 35 cm
sygnowany i datowany na płycie p.d.: 'Gottlieb | 1875 | Op. I | Drohobycz'
pod kompozycją sygnowany p.d.: 'Jan Lopienski ag', l.d.: 'M.Gottlieb prix'
Akwaforta wg zaginionego dziś obrazu Maurycego Gottlieba z czasów studiów w Monachium
stan zachowania: przycięte marginesy

Portret mężczyzny, 1897 r.

akwaforta/papier, 15,5 x 10,5 cm
sygnowany i datowany p.śr.: `I. Łopieński | 1897` oraz u dołu dedykacja autorska dla malarza Stanisława Sawiczewskego
spuścizna malarza Stanisława Sawiczewskiego (1866 -1943)

Poronin pod Zakopanem (Przed kościołem), 1903

Akwaforta; wym.: 157 x 320 mm, papier żeberkowy z filigranem Van Gelder Zonen, nie sygn. Grafika z: "Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików", Kraków 1903. Stan zachowania: uzupełniony ubytek na marginesie.

BITWA POD WARNĄ wg Jana Matejki, 1896

Akwaforta, karton; 32,5 x 50,5 cm (odcisk płyty); 42,5 x 59,5 cm (arkusz)
U dołu po lewej napis: MAL. J. MATEJKO, po prawej: RYT. I. ŁOPIEŃSKI, poniżej: BITWA POD WARNĄ | Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie członkom swym za rok: 1896 | DRUK: WETTROTH`A
Akwaforta wymieniana i reprodukowana w tygodniku "Wędrowiec", nr 14, R. 25, 1897 s. 264 (reprodukcja na całej stronie).

Głowa starca

akwaforta, papier; 14 x 11 cm (wymiar kompozycji),
19 x 14,5 cm (wymiar arkusza);
sygn. p. d. (ołówkiem): IgnŁopieński

Let`s Speed up Citizens (Edward Gierek and Piotr Jaroszewicz)

1973/2008
gelatin silver print, 44.5 x 45 cm (47 x 59 cm),
signed, dated and described on the reverse,
edition: 8/25

The best known and most widely published photograph by Bogdan Łopieński. The picture is one of the most iconic images of Communist times in Poland. When it won the first prize in the Press Photography Competition in 1974, censors banned it from publication opposing the "undignified" way in which the leaders were shown. Ultimately, Edward Gierek himself lifted the ban. The picture appeared in the press around 200 times and the fees for the publication were enough to buy a Fiat 126 p - the Pole`s dream car at the time. The picture, reproduced in many copies and in large formats, was carried during May Day marches in 1974. There was a fashion among party secretaries to pose in exactly the same way. After some time, the Poles spontaneously renamed the photo as It`s Time to Go. Then, the censors again banned the photo from publication. When the solidarity movement started to grow in force, opposition activists printed a poster showing the photo torn in half. The television service made a film about that action, which was to premier on 13 December 1981 - the day when Martial Law was introduced. Naturally, the film was not aired.
Awards: First Prize at the Press Photography Competition (1974), Warsaw; 1st Prize, Interpress Photo, Berlin (1975).
The photograph has been shown at a number of exhibitions, including Past Perfect, Stara Galeria ZPAF (2006) and Free time, Zachęta National Gallery of Art, Warsaw (2013).
Other prints of the work are part of the collections of the National Museums in Warsaw and Wrocław and of the National Library in Warsaw.

estimate: 2000 - 3000 zł

Shylock i Jessyka, lata 80. XIX wieku

Akwaforta wg zaginionego dziś obrazu M. Gottlieba (z okresu studiów w Monachium); wym. komp.: 457 x 350 mm (plansza: 700 x 550 mm); praca ze zbiorów rodziny Łopieńskiego (na odwrocie pieczątka potwierdzająca pochodzenie ze spuścizny po artyście); zamięcia bocznych marginesów; plama w p.d.r. planszy (bez szkody dla kompozycji). Rzadka praca, stan przedliterowy.

Wyjście żaków z Krakowa w roku 1549, 1893

Akwaforta według obrazu Jana Matejki; wym.: 405 x 685 mm;
sygn. płyty J. Matejko pinx., I. Łopieński aqv. Odbitka bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok 1898. Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty. Lit.: Krystyna Sroczyńska, Matejko. Obrazy olejne, Warszawa 1993, s.268

LINIA ŻYCIA, 1905

akwaforta na kartonie,
39,5 x 38 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą p.d. "Ign. Łopieński 1905";
także tytuł pracy i technika

akwaforta, papier; 11,5 x 27,7 cm (kompozycja),
17,7 x 30 cm (całość);
opisany na płycie p. d.: JULIAN FAŁAT PXT ,
l. d.: JGN. ŁOPIEŃSKI SCT
Na odwrocie stemple: Zbiory i bibljoteka/ Romana Szuszczkiewicza Drobne plamki i wykwity na papierze.

Ignacy Mościcki Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, po 1926

Akwaforta; wym. komp.: 330 x 447 mm, plansza: 440 x 630 mm; sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński; praca ze zbiorów rodziny Łopieńskiego (na odwrocie pieczątka potwierdzająca pochodzenie ze spuścizny po artyście). Rzadkie.

Autoportret Jana Matejki, 1897

Akwaforta; wym. komp.: 342 x 260 cm; sygn. l.d.: J. MATEJKO pxt, p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI sct; odbitka próbna, bez opisów pod kompozycją (na właściwym nakładzie umieszczano dodatkowo tytuł i notę edytorską: Gesellschaft für vervielfältigende Kunst, Wien).

ZIMOWA NOC - WILK SAMOTNIK, 1893

wg Alfreda Wierusza Kowalskiego
akwaforta, akwatinta na papierze,
14,5 x 25 cm na arkuszu 24 x 34,5 cm,
sygnowana na płycie p.d. "A. Wierusz Kowalski",
pod płytą l.d. "A. WIERUSZ KOWALSKI PXT.",
p.d. "IGN. ŁOPIEŃSKI SCT".

Marszałek Józef Piłsudski, lata 30.

Akwaforta; wym. komp.: 598 x 495 mm; nie sygn.; stan przedliterowy. Na odwrocie pieczątka potwierdzająca pochodzenie ze spuścizny I. Łopieńskiego. Rzadkie.

Akwaforta; wym.: 405 x 685 mm; sygn. płyty l.d.: J. Matejko pinx., p.d.: I. Łopieński aqv. Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok 1898. Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty. Lit.: K. Sroczyńska, "Matejko. Obrazy olejne", Warszawa 1993, s. 268.

Shylock i Jessyka, lata 80. XIX w.

Akwaforta wg zaginionego dziś obrazu M. Gottlieba (z okresu studiów w Monachium); wym. komp.: 457 x 350 mm (pl.: 700 x 550 mm); praca ze zbiorów rodziny Łopieńskiego. Rzadka praca, stan przedliterowy.

Akwaforta wg zaginionego dziś obrazu M. Gottlieba (z okresu studiów w Monachium);
wym. komp.: 457 x 350 mm (plansza: 700 x 550 mm);

Wiejski dom, 1935

Suchoryt
wym. komp.: 130 x 177 mm (plansza 190 x 320 mm)
p.d. dedykacja oł. I. Łopieńskiego dla prof. J. Mehoffera, datowana w Warszawie, 7 VI 1935.

Akwaforta; wym. komp.: 342 x 260 cm
sygn. l. d.: J. MATEJKO pxt, p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI sct; odbitka próbna, bez opisów pod kompozycją (na właściwym nakładzie umieszczano dodatkowo tytuł i notę edytorską: Gesellschaft für vervielfältigende Kunst, Wien).

Na polowaniu

Julian FAŁAT (1853-1929) - według
akwaforta, papier,
16,5 x 32,5 cm (odcisk płyty);
l. d.: JGN. ŁOPIEŃSKI SCT

Zimowa noc - Wilk samotnik, 1893 r.

(wg A. Wierusza -Kowalskiego )
akwaforta, akwatinta/papier, 24 x 34,5 cm
sygnowany na płycie p. d.: `IGN. ŁOPIEŃSKI SCT, l.d.: A. WIERUSZ-KOWALSKI PXT`, opis typograficzny: Druck & Verlag der Gesellshaft f. vervielf. Kunst in Wien.

Estymacja: 500 - 800 zł

WYROK NA MATEJKĘ WG JANA MATEJKI, 1900

Akwaforta, papier; 47 x 38,5 cm
Sygnowana pod ryciną: J. MATEJKO PINX | ODBIJAŁ I.ŁOPIEŃSKI WARSZAWA | I.ŁOPIEŃSKI SC.

Wyjście żaków z Krakowa w roku 1549

Akwaforta wg obrazu Jana Matejki;
wym.: 405 x 685 mm;
sygn. pł. l.d. J. Matejko pinx., p.d.:. Łopieński aqv. Odbitka stanowa, bez napisów tytułowych, jedynie z adnotacją (cyrylicą) o zgodzie carskiej cenzury na publikację. Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok 1898. Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty.

KOBIETA W CHUSTCE

Akwaforta;
27 x 23 cm (odcisk płyty)
Sygnowany p.d.: Ign. Łopieński

wg Alfreda WIERUSZA-KOWALSKIEGO (1849-1915)

"WILK"
akwaforta,
21,5 x 31,5 cm,
sygnowana na płycie, "IGN. ŁOPIEŃSKI SCT." i "A. WIERUSZ-KOWALSKI PXT."

Zimowa noc - Wilk samotnik, 1893

Akwaforta, akwatinta (wg A. Wierusza-Kowalskiego);
wym.: 213 x 312 mm;
sygn. na pł. p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI SCT, l.d.: A. WIERUSZ-KOWALSKI PXT; opis typograficzny: Druck & Verlag der Gesellshaft f. vervielf. Kunst in Wien.

Akwaforta;
32,5 x 50,5 cm
Akwaforta wymieniana i reprodukowana w tygodniku „Wędrowiec”, nr 14, R. 25, 1897 s. 264 (reprodukcja na całej stronie).

Portret gen. Jana Weyssenhoffa, przed 1904

Akwaforta;
wym.: 278 x 198 mm;
sygn. pł. p.d.: I. Łopieński sc.,

wg Juliana FAŁATA

NA POLOWANIU
akwaforta 12 x 27,5 cm,
sygnowana na płycie "Ign.Łopieński sct." i "Julian Fałat pint".

Autoportret Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, 1897

Akwaforta; wym.: 332 x 260 cm (odcisk płyty), arkusz przycięty bez szkody dla kompozycji i napisów; sygn. l. d.: ANNA BILIŃSKA pxt., p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI sct.; pod kompozycją opisy wydawnicze: Gesellschaft für vervielfältigende Kunst, Wien.

Akwaforta;
wym.: 342 x 260 cm (odcisk płyty), arkusz przycięty bez szkody dla kompozycji i napisów;
sygn. l. d.: J. MATEJKO pxt., p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI sct.; pod kompozycją opisy wydawnicze: Gesellschaft für vervielfältigende Kunst, Wien.

Autoportret

wg Jana MATEJKI (1838 - 1893)
akwaforta, papier,
27,5 x 18,8 cm (odcisk płyty);
sygn. l. d.: J. MATEJKO pinx., JGN. ŁOPIEŃSKI SCT;
drobne przedarcia u dołu

Autoportret

wg Jana MATEJKI (1838 - 1893)
akwaforta, papier, 27,5 x 18,8 cm (odcisk płyty);
drobne przedarcia u dołu

Łódka, schyłek XIX w.

Akwaforta
wym.: 290 x 410 mm
sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński.

Cesarz Wilhelm II na polowaniu, 1893

Akwaforta (według Juliana Fałata)
wym.: 175 x 340 mm (plansza 360 x 480 mm)
sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: Julian Fałat pxt.
Praca wymieniona w SAP, T. V, s. 177 (biogram artysty).

Samotnik, 1893

Akwaforta (według Alfreda Wierusza-Kowalskiego);
wym.: 205 x 310 mm (plansza 360 x 475 mm);
sygn. pł. p.d.: Ign. Łopieński sct, l.d.: A. Wierusz-Kowalski pxt.

Scena z Polowania

akwaforta, 19 x 34 cm;
opisany u dołu;
wg Juliana FAŁATA (1853 - 1929)

akwaforta; papier żeberkowy z filigranem Van Gelder Zonen,
wym.: 157 x 320 mm,
niesygn. Grafika z: Teka Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików, Kraków 1903.
Stan zachowania: grafika po konserwacji, uzupełniony ubytek na marginesie.

akwaforta;
wym.: 405 x 685 mm;
sygn. płyty J. Matejko pinx., I. Łopieński aqv.
Odbitka według obrazu Jana Matejki, bez napisów tytułowych.
Grafika była premią TZSP w Warszawie na rok 1898.
Stan zachowania: po lewej ślady złożenia arkusza, niewielkie brązowe plamki na marginesach, z lewej pęknięcie planszy dochodzące do odbicia płyty.

Samotnik, 1893

akwaforta (według Alfreda Wierusza-Kowalskiego);

akwaforta (według Juliana Fałata);
wym.: 175 x 340 mm (plansza 360 x 480 mm);

Wilk samotnik, 1893

akwaforta, papier, 14,8 x 25,1 cm (odcisk płyty);
sygn. p.d.: A. Wierusz Kowalski (na płycie);
napisy pod ryciną - l.d.: A. WIERUSZ=KOWALSKI PXT; p.d.: IGN. ŁOPIEŃSKI SCT
wg Alfred WIERUSZ - KOWALSKI (1849 - 1915)

Zagajnik, przełom XIX i XX w.

akwaforta, wym.: 185 x 270 mm, sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński.

Zagajnik

akwaforta, wym.: 19 x 27,2 cm
sygn. na płycie p.d.: Ignacy Łopieński

Przed domem, 1912

akwaforta, akwatinta, wym.; 35,5 x 29,5 cm
sygnatura nieczytelna

Pejzaż z Hesji

akwaforta, akwatinta, wym.: 35 x 42,5 cm
sygn. oł. p.d. nieczytelnie

W pracowni - Camille Cloudel, 1907

akwaforta,
235 x 160 mm,
sygn. oł. p.d.: Ignacy Łopieński: 1907

W pracowni - portret rzeźbiarki

sucha igła, papier, 23,7 x 15,9 cm (odcisk płyty), 25 x 17 cm ( w świetle oprawy); sygn. p.d.: Ignacy Łopieński 1907 (ołówkiem)

Wilk, (wg. A. Wierusza-Kowalskiego)

akwaforta, staloryt, 210 x 305 mm (komp. 120 x 250 mm)

liczba obiektów: 60