1 zł
2 600 000 zł
/7

HISZPAŃSKA-NEUMANN Maria (1917 Warszawa - 1980 Warszawa)

Zamyślony, 1946

drzeworyt, papier; 13 x 8 cm na arkuszu 18 x 16 cm;
sygn. i dat. pod klockiem: [mysz] / MHiszpańska / 1946;
dedykacja autorki: Zochnie bardzo kochanej / Mysz 17. III. 47.
Z kolekcji Józefa Wacława Zawadzkiego.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Odpoczynek, 1946

drzeworyt, papier; 10 x 11 cm na arkuszu 20 x 14 cm;
sygn. pod klockiem l. d.: MHiszpańska [myszka];
dat. p. d.: 1946.

Przekupka, 1947 r.

sucha igła/papier, 15,9 x 12,2 cm (zadruk)
sygnowana, opisana i datowana ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska [znak myszki] Przekupka / sucha igła 1947'
wymiary arkusza: 19 x 15,5 cm

Rodzeństwo, 1952 r.

drzeworyt/papier, 28 x 14 cm
sygnowany, opisany i datowany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska-Neumann 1952 | Rodzeństwo (drzeworyt) 16/30'

Macierzyństwo, 1956

drzeworyt, bibuła; 30 x 24,5 cm (wymiar arkusza);
sygn., dat. i opisany u dołu: rysunek myszy [znak graficzny artystki] "Macierzyństwo" (drzeworyt) 9/15 1956 (ołówkiem); na passe-partout dedykacja z 4 VII 1956 r.

Para drzeworytów

1. Nawiedzenie, 1947, drzeworyt, papier; 12,5 x 9,5 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn., dat. i opisany u dołu: [znak graficzny artystki] MHiszpańska Nawiedzienie (drzeworyt) 1947 (ołówkiem);

2. Nowa Ruda, 1952, drzeworyt, papier; 13 x 18,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn., dat. i opisany u dołu: rysunek myszki [znak graficzny artystki] MHiszpańska-Neumann Nowa Ruda (drzeworyt) 1952, poniżej na passe-partout dedykacja z 1955 r.: Kochanej Baśce - na najserdeczniejsze przywitanie - / mysz [znak graficzny artystki] / z całą mysią rodziną / 6/ I. 55.

Nad wodą, 1957

drzeworyt, bibuła; 46,5 x 26,5 cm;
opisany u dołu, na odwrocie: [znak graficzny artystki] mysz „Nad wodą” 1957 (ołówkiem), poniżej dedykacja okolicznościowa od autorki.

"Starodzieje", 1961 r.

drzeworyt/bibułka, 18 x 15 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem dołu: 'MHiszpańska - Neumann, odb.2, 1961 | "Starodzieje" J.Porazińskiej, il. V, drzew.'

"Starodzieje" , 1961 r.

drzeworyt/bibułka, 19,8 x 15 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska - Neumann, odb. 2, 1961 | "Starodzieje" J. Porazińskiej, il. II, dzew.'

"Nasza ziemia"

drzeworyt/papier, 48,5 x 26,6 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHiszpańska-Neumann, „Nasza ziemnia” (drzew) | „Nostre sol” 15/25 1957 | (novembre)'

W góralskiej wiosce, 1946

drzeworyt, karton; 12 x 10,5 cm na arkuszu 21,5 x 17 cm;
sygn. i dat. pod klockiem: "MHiszpańska", "1946" oraz gmerk artystki.
Drzeworyt ze zbiorów Wacława Józefa Zawadzkiego (1899-1978), wybitnego kolekcjonera, wydawcy, bibliofila.

Arab na pustyni, 1964 r.

olej/płyta, 119,5 x 58 cm
sygnowany i datowany autorskim monogramem wiązanym p.d.: 'mysz (znak graficzny artystki) MHN | 64'
na odwrociu naklejka z opisem pracy w języku niemieckim

Stajenka Betlejemska, 1949 r.

drzeworyt/papier, 13,5 x 10,4 cm
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: 'MHN | Stajenka Betlejemska (drzeworyt) 1949'

Uliczka w miasteczku, 1946 r.

drzeworyt/papier, 16,5 x 11,8 cm
sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: '3. 1946 Hiszpańska'

Teatr w Sandomierzu, 1952 r.

drzeworyt/papier, 16 x 19 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: monogram wiązany: 'MHiszpańska - Neumann' oraz datowany i opisany p.d.: 'Teatr w Sandomierzu (drzeworyt) 1952'

MACIERZYŃSTWO, 1955

Drzeworyt, papier; 32 x 23,5 cm (odcisk)
Sygnowany ołówkiem pod ryciną: mysz, MHiszpańska-Neumann "Macierzyństwo" (drzeworyt) 1955

Wygasły piec, 1948

drzeworyt, bibuła; 17,8 x 20,3 cm (wymiar bibuły);
sygn. l. d.: [znak autorski w kształcie myszy] / MHiszpańska-Neumann / "Wygasły piec" /drzeworyt/ 1948 (ołówkiem); oraz napis autorski na passe-partout z lewej u dołu: a to w charakterze dokładki - za spóźnienie! / [znak autorski w kształcie myszy] 30.XI.50.

Widok na miasto, 1946 r.

drzeworyt/papier, 17 x 11,5 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'MHiszpańska oraz gmerk autorski', datowany p.d.:'1946'

Droga do Betlejem, 1958 r.

drzeworyt/papier,33,5 x 18 cm (zadruk)
sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '(gmerek autorski) M. Hiszpańska-Neumann "Droga do Betlejem" (drzew.) 1958 | 11 105/200'

W kręgu ciszy, 1958

Drzeworyt; wym. komp.: 295 x 390 mm; sygn. oł. pod kompozycją: [rysunek Mysz - znak autorki] M. Hiszpańska-Neumann
"W kręgu ciszy" /drzeworyt/ dalej dedykacja autorska dedykacja i rok powstania grafiki. Egz. 20/25; marginesy postrzępione, bez szkody dla kompozycji. Lit.: Katalog wystawy, ZPAP, Warszawa 1961.

/7
liczba obiektów: 137