1 zł
2 600 000 zł

DWURNIK Edward (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

PŁONĄCE KRZYŻE, 1985

olej, płótno
210,5 x 150 cm
sygn. l.d.: E. DWURNIK 85
p.d.: 1746 - 1817 | Tadeusz Kościuszko [w ramce] | PŁONĄCE KRZYŻE
na odwrocie na poprzecznym krośnie dwie nalepki: 1. MN Wrocław styczeń 1987; 2. BWA Sopot 1987

Obraz wystawiany:
- Edward Dwurnik, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Nasza Galeria, Miesięcznik Odra, styczeń 1987, folder bez spisu katalogowego;
- Edward Dwurnik, BWA Sopot, kwiecień 1987, bez kat. Obraz Płonące Krzyże został wystawiony na prestiżowej wystawie Dwurnika, jaka miała miejsce na początku 1987 i została zorganizowana wspólnie przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Naszą Galerię pod patronatem opiniotwórczego wówczas miesięcznika "Odra". Pokazane na niej obrazy Dwurnika odbiegały zdecydowanie od dotychczas znanej problematyki jego kompozycji, co zaowocowało licznymi komentarzami krytyków sztuki.

cena wywoławcza: Wykup abonament

PLAC ZAMKOWY, 2016

akryl, płótno
55 x 46 cm
sygn. p.d.: 2016 | E. DWURNIK
na odwrocie na płótnie sygn.: 2016 | E. DWURNIK | "PLAC ZAMKOWY" | NR: XI [w ramce] - 739 - | - 6627

Stan wojenny, 1981-1982

Zestaw czterech prac: Nadzwyczajne środki, 1982: Ołówek, tusz, stemple graficzne; wym.: 62 x 86 cm; sygn. tuszem p.d.: E. Dwurnik; p.d. tytuł i data; pieczątka autorska London - Paris - New York / Dwurnik. Na odwrocie: tytuł, opis autorski z pieczątkami własnościowymi artysty. Nr inwentarzowy zbioru: 6430; Ulica nędzy, 1981: Ołówek, stemple graficzne, collage; wym.: 59 x 84 cm; sygn. oł. l.d.: tytuł / 1981 III E. Dwurnik; dodatkowo l.d. pieczęcią autorskie oraz stempel: Cykl. Robotnicy. Na odwrocie: tytuł, opis autorski z pieczątkami własnościowymi artysty. Nr inwentarzowy zbioru: 5883; Miesięcznica, 1982: Ołówek, stemple graficzne, collage; wym.: 53,2 x 62 cm; sygn. oł. p.d.: 11 V 82 / E. Dwurnik / tytuł; dodatkowo pieczęć autorska. Na odwrocie: tytuł, opis autorski z pieczątkami własnościowymi artysty. Nr inwentarzowy zbioru: 6138. Papier: Feliks Schoeller Parole (suchy tłok). Nalepka wystawowa Muzeum Sztuki w Łodzi i Galeria Compass w Glasgow (1982; Polish realitis); Lekki przebieg stanu W, 1982: Ołówek, stemple graficzne, collage; wym.: 61 x 86 cm; sygn. oł. śr.d.: 2 XI 82 E. Dwurnik; tusze nr inwentarzowy 6137. U góry tytuł. Na odwrocie: tytuł, opis autorski z pieczątkami własnościowymi artysty. Nr inwentarzowy zbioru: 6137.

Krucha rzecz, 1972

olej, akryl, płótno, 146 × 114 cm
sygnowany p. d.: "1972 | E. Dwurnik | Krucha rzecz [w obramowaniu] l. d. 27 [w obramowaniu]"; sygnowany na odwrocie "E. Dwurnik | 2 7| oraz ślady pieczątek; na odwrocie nalepki wystawowe z danymi obrazu ZPAP BWA Toruń 1976; BWA Łódź 1978; Studio Teatr Galeria 1975; pieczątka autorska z datą 16 XII 72 i nr 27; na blejtramie tytuł (trzykrotnie powtórzony) "Krucha rzecz" oraz nalepki informacyjne: "Galeria Nowa Brama, VIII 1985; Finlandia 1983; BWA Płock 1982; ZPAP 1976; BWA Białystok 1978; BWA Olsztyn 1981

Proweniencja:
- zakup od artysty
Literatura:
- Edward Dwurnik, Sportowcy 1972-1992, Warszawa 2011, s. 96, poz. kat. 27, il. barwna
- Dwurnik. Spis cykli malarskich, opracowała Pola Dwurnik, wyd. Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Cykl XV Sportowcy, poz. 27, Warszawa 2001
- Jyvaskylan Talvi’ 83, Edward Dwurnik, Kuvia Puolasta, Alvar Aalto-museo, Finlandia 27 I-20 II 1983
- Edward Dwurnik. Malarstwo, grafika, rysunek, BWA, Olsztyn, 1980/81
- Edward Dwurnik. Wystawa malarstwa, BWA, Białystok, 1976
- Dwurnik - Kalina, Galeria Teatru Studio, Warszawa 1974/75

Kogut i głowa, 1990

tusz, ołówek, kredka, papier, 40 × 29 cm
sygnowany i datowany p. d.: "E. DWURNIK | Kogut i głowa | 11.08.90."

Zamek Królewski, 2010

olej, płótno, 24 × 30 cm
sygnowany: "2010 E. Dwurnik "Zamek" nr XI - 542 4336"

Proweniencja:
- kolekcja prywatna, Warszawa
- zakup bezpośrednio od artysty

ABSTRAKCJA, 2013 r.

akryl, monety/płótno, 146 x 96 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: 2013 | E. DWURNIK |’OBRAZ NR - 328’- NR: [ XXV] - 328 - [4888]
oraz górnej listwie krosna E. Dwurnik | Nr: [ XXV] - 328 - [4888]

WISŁOUJŚCIE, 1980 r. z cyklu PODRÓŻE AUTOSTOPEM

akryl/płótno, 116 x 89 cm
sygnowany p.d.: E. Dwurnik | 1980 / 632 | śr. WISŁOUJŚCIE. E.D.
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: E. DWURNIK | 1980 | NR: IX -157 | 632,
nalepka Desy, pieczątka wywozowa na płótnie

- kolekcja prywatna Niemcy
- Dwurnik. Spis cykli malarskich, oprac. P. Dwurnik, Galeria Zachęta, Warszawa 2001 (poz. kat. nr 157)

Przedbórz (Nowy kościół), 1997 r.

olej/płótno, 97 x 65 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: '[Przedbórz] E.DWURNIK | 1997'
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '1997 | E.DWURNIK | podr autostopem | IX
- 880 | "Przedbórz" | 2356'

- Spis cykli malarskich Edwarda Dwurnika, opracowała Pola Dwurnik, Warszawa 2001, s. nlb., poz. 880

MAKI, 2016

olej, płótno, 75 x 100 cm
sygn. p.d.: E. Dwurnik 2016
opisany na odwrocie: 2016 E. DWURNIK "MAKI" NR: XXIII-999-6038

WILNO, 2013

olej, płótno, 150 x 210 cm
sygn. p.d.: WILNO 2013 E.DWURNIK
opisany na odwrocie: 2013 E.DWURNIK -WILNO- NR:XI-1782-4932

PRZEMYŚL

Ol/pł. Wymiary: 100 x 73 cm. w świetle ramy.
Sygnowany p.d. "Przemyśl 2007 E. Dwurnik".

Chora kobieta, 1987

akwaforta, papier; 64,5 x 49 cm (odcisk płyty);
sygn. i dat. p. d.: EDwurnik / 87 (ołówkiem),
l. d.: akwaforta 3 /10 (ołówkiem), śr. d. tytuł "Chora kobieta" (ołówkiem).

Dobre, 2015

olej, płótno; 30 x 24 cm;
sygn., dat. i opisany: DOBRE / 2015 / E. DWURNIK;
na odwrocie opis autorski: 2015 / E. DWURNIK / "DOBRE" / NR: IX - 1937 / 5360.

Zambrów, 2015

olej, płótno; 24 x 30 cm;
sygn., dat. i opisany: ZAMBRÓW E.DWURNIK 2015;
na odwrocie opis autorski: 2015 / E. DWURNIK / "ZAMBRÓW" / NR: IX / 1982 / 5351.

Pomarańczowe tulipany, 2016

olej, płótno; 81 x 65 cm;
sygn. i dat. p. d.: 2016 / E. DWURNIK;
na odwrocie, na płótnie napis autorski: 2016 / E. DWURNIK / "POMARAŃCZOWE TULIPANY" / NR: XXIII - 919 - 5689.

Kraków (2016)

sygn. dat. p.d.
akryl, płótno
55x46 cm

Złote tulipany (2016)

sygn. dat. p.d.
akryl, płótno
30x30 cm

Młody Wałęsa

linoryt, papier; 18,5 x 12 cm (wymiar kompozycji),
26 x 15 cm (w arkusza świetle passe-partout);
sygn. p. d.: EDwurnik / 80 (ołówkiem), l. d.: 1 / 11, linoryt, pośrodku tytuł "Młody Wałęsa".

N.Y.C., 2006

olej, płótno; 40 x 40 cm;
sygn., dat. i opisany p. d.: N.Y.C. / 2006 / E. DWURNIK;
na odwrocie, na płótnie opisany: 2006 / E. DWURNIK / "N. Y. C." / NR: IX - 1321 (w prostokącie) / 3605 (w prostokącie), na blejtramie: " N. Y. C. NR: IX - 1321 (w prostokącie) / 3605 (w prostokącie).

liczba obiektów: 1062