1 zł
2 600 000 zł

GRONOWSKI Tadeusz (1894 - 1990)

JEJ ULUBIONY PAPIEROS, 1931

Rotograwiura barwna; wym.: 295 x 212 mm
Sygnowany z płyty: Gronowski 31; l.d.: Druk rot. Prasa Polska S.A. Warszawa.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Akt leżący

pastel/brystol, 50,5 x 70,5 cm
na odwrociu numer katalogowy: KAT 67

Martwa natura z gołębiem, l. 1970.

tempera, ołówek/brystol, 31,5 x 47 cm (w świetle passe-partout)
na odwrociu: ucięty fragment kompozycji temperą

Pejzaż ze słonecznym dyskiem, 1975

tempera/brystol; 70 x 100 cm
sygn. i dat. p.d.: TG 75
na odwrociu studium pejzażu

Projekt wnętrza V, 1985

akwarela, gwasz, ołówek, karton; 51 x 73 cm
p.d.: sygnowany i datowany ołówkiem: "gronowski 1985"; ślady po zagięciu kartonu

Projekt hallu I-ego piętra

akwarela, gwasz, ołówek, karton; 47 x 81 cm
p. g. napis: "PERSPEKTYWA / HALL'U Igo PIĘTRA";
p. d. okrągła pieczątka SPP z napisem w otoku: PRACOWNIE SZTUK PLASTYCZNYCH";
ślady po zagięciu kartonu

Tancerka

tempera/papier naklejony na sklejkę, 98 x 124 cm
sygnowany p.d.: 'Gronowski'

Zestaw 7 pozycji

1. III-e Festival International de Musique Contemporaine.
Varsovie 12-20 Septembre 1959, 1959;
offset barwny, papier; 100 x 70 cm,
sygn. i dat. p. d.: gronowski 59 (faksymile); na odwrocie opis ręką autora: Plakat muzyczny 1959; nr kat. 94.;
Plakat przed konserwacją, liczne uszkodzenia i podklejenia;

2. Plakat - Fantazy Państwowego Teatru Polskiego, Ku uczczeniu 100-ej rocznicy śmierci Juliusza Slowackiego, Fantazy;
offset, papier; 86 x 60 cm;
stan zachowania: liczne zagniecenia i drobne przedarcia papieru.

3. Okładka płyty - Muzyka Symfoniczna,1958 Muzyka Symfoniczna. Mikołaj Rimski-Korsakow "Szecherezada";
druk (Wydawnictwo Muza Polskie Nagrania), papier; 31 x 31,
sygn. i dat. w kompozycji p. g.: g58 (druk); nr kat. 126.

4. Wystawa prac Tadeusza Gronowskiego. 1964-1965, Klub Oficerski, Warszawa, Al. Niepodległości 141, kwiecień 1966, 1966;
druk n.n., offset barwny, papier; 49,5 x 70 cm,
sygn. i dat w kompozycji p. g.: t.g 66.; nr kat. 96; liczne uszkodzenia papieru.

5. Martwa natura z gołębiem; lata 70-te XX w.
tempera, ołówek, brystol; 50 x 70 cm; nr kat. 49.

6. Kazimiera Rychterówna, lata 20-te XX w.;
Afisz bez tekstu anonsujący występ Kazimiery Rychterówny;
druk n.n., offset barwny, papier; ok. 69 x 94 cm;
sygn. l. d.: T. GRONOWSKI; liczne uszkodzenia krawędzi papieru; Kazimiera RYCHTERÓWNA (1891-1963) recytatorka, aktorka, pedagog. Jeździła po kraju z występami recytatorskimi. nr kat. 123.

7. Plakat-Subskrypcja Grafiki Artystycznej, 1955;
offset barwny, papier; 61 x 86 cm,
sygn. i dat. w kompozycji, przy prawej krawędzi po środku.: g 55;
Pod patronatem Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Gł. Związku Polskich Artystów Plastyków Komisja Porozumiewawcza Towarzystw Przyjaciół Sztuk Pięknych ogłasza Ogólnopolską Subskrypcję Grafiki Artystycznej. Salon Wystawowy Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych W-wa ul. Rutkowskiego 5, 1955; nr kat. 92.

Prace Tadeusza Gronowskiego pochodzą ze spuścizny po artyście.

Zestaw 10 prac i okładek

1. Okładka płyty Cyrulik Sewilski Rossini "Cyrulik Sewilski" … Opera w 2 aktach…, 1962 - 3 szt.;
druk Wydawnictwo Muza Polskie Nagrania, papier; 31 x 32
drukowana sygn. w kompozycji po środku u dołu: g 62; nr kat. 127.

2. Film produkcji radzieckiej Lubow Jarowaja część II…Rozpowszechnianie C.W.F., 1953;
offset barwny, papier; 84,5 x 61 cm,
sygn. i dat. p. d.: gronowski 53 (faksymile); Druk Dom Słowa Polskiego, Warszawa; nr kat. 90.; stan zachowania: uszkodzenia papieru;

3. Wiejska chatka w Małachowie;
ołówek, kredka, papier; 21 x 29,5 cm;
sygn. p. d.: g oraz opisany l. d.: Małachów 10 x 44;

4. Chata w Małachowie;
ołówek, kredka; papier; 21 x 30 cm;
opisany l. d.: Małachów 57 44; na odwrocie nr: Poz. KAT 16.

5. Kompozycja z odcinkami kół, lata 70-te XX w.;
tempera, ołówek, brystol; 41,5 x 61 cm;
Kompozycja zbudowana z przecinających się odcinków koła (zielono-błękitno-biała) sugerująca spadające krople; nr kat. 56;

6. Para obwolut płyt
druk, papier; 31 x 31 cm (wymiar każdej);
6. 1. Muza - Polskie Nagrania [okładka z instrumentem muzycznym]: drukowana sygn. i data śr. d.: g60;
6. 2. Wielcy Polscy Artyści Grają Beetthovena, Muza - Polskie Nagrania; drukowana sygnatura w kompozycji: g 62.

7. Akt siedzącej kobiety, tyłem; ołówek, papier; 61 x 86 cm.

Zestaw 9 rysunków oraz odcisk pieczątki

1. Pejzaż ze starym dębem i chatą;
ołówek, papier; 17 x 24,5 cm;

2. Szkic z kompozycją geometryczną i SR;
ołówek, brystol; 32,5 x 23 cm; na odwrocie: szkic techniczny ołówkiem;

3. Szkic techniczny mebla;
kredka, brystol; 23 x 32 cm; na odwrocie: szkic kredką i flamastrem;

4. Dom;
długopis, papier; 30 x 42 cm;
opisany p. d.: ... 19(?)3 - słabo czytelnie

5. Szkic z niedźwiedziem;
ołówek, papier; 18 x 23 cm;

6. Szkic z powalonym drzewem;
długopis, papier; 29,5 x 42 cm;

7. Szkic techniczny z kwiatem;
ołówek, kreska, brystol; 23 x 32,5 cm;
na odwrocie: szkic techniczny z kompozycją okręgów;

8. Szkic techniczny z inicjałami SR;
ołówek, tempera, brystol; 32 x 23 cm;
inicjały SR pod koroną, ujęte w prostokąt; poniżej napisy (nieczytelne); na odwrocie: szkic techniczny ołówkiem;

9. Studium pejzażowe z zabudowaniami;
długopis, papier; 23 x 37 cm.

10. Pieczątka PZF;
tusz, papier; 21 x 18 cm; na papierze wytłoczony napis: TOWA.KR (odwrotnie).

Centralna Rada Związków Zawodowych, 1967

tempera, ołówek, brystol; 91 x 61 cm (w świetle passe-partout);
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, nr kat. 112;

Projekt logotypu - Projekt kompozycji [ściennej?]

tempera, ołówek, brystol; 21,5 x 24 cm (w świetle oprawy);
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście.

Zestaw 8 akwarel

1. Pejzaż wiejski z chatą i beczką;
akwarela, papier; 42 x 29,5 cm;
na odwrocie: niebieskie plamy barwne akwarelą; stan: dwa rozdarcia papieru przy górnej krawędzi, ok. 2,5-3 cm

2. Gospodarstwo w Mikołajewie, 1979;
akwarela, ołówek, papier; 27 x 46,5 cm;
dat. i opisana p. d.: Wigry, 1979,
ponadto napis l. d.: Mikołajewo podwórze u Turynowiczów; na odwrocie opisana: Wigry 1979 / Tadzio;

3. Pejzaż z dwiema basztami,
akwarela, ołówek, papier; 40 x 29 cm;
stan: zagniecenie papieru przy dolnej krawędzi;

4. Pejzaż z kościołem;
akwarela, papier; 25 x 35 cm;

5. Pejzaż z jeziorem;
tempera, papier; 22,5 x 31 cm;

6. Martwa natura ze skrzypcami;
tempera, papier; 13,5 x 22,5 cm;
stan: oderwany znaczny fragment wzdłuż całej dolnej krawędzi

7. Las
akwarela, papier; 42 x 30 cm.

8. Stodoła;
ołówek, akwarela, karton; 30,5 x 52,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: [podpis artysty] 70 / Wigry - stara stodoła u jeziora.

Prace pochodzą ze spuścizny po artyście.

Wystawa Grafiki Reklamowej, 1961

Polskie Dzieło Plastyczne w XV-lecie PRL. 15 I-28 II 62. Warszawa "Zachęta". Ministerstwo Kultury i Sztuki, Związek Polskich Artystów Plastyków
tempera, brystol, elementy naklejane; 109 x 81 cm,
sygn. i dat. śr. d.: gronowski 61;
praca zwinięta;
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście nr kat. 108.

Zestaw 5 prac

1. Projekt parawanu w formie drzwi dwuskrzydłowych, lata 60-te XX w.;
tempera, brystol pokryty werniksem; 152 x 73 cm;
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, nr kat. 168.; praca zwinięta;

2. Akt leżącej kobiety wpisany w trójkąt, lata 70-te XX w.;
ołówek, papier; 86 x 61 cm;
na odwrocie studium aktu leżącej postaci wykonane ołówkiem.

3. Luminator, 1962;
ołówek, brystol; 90 x 57 cm;
sygn. p. d.: TGronowski,
l. d.: adnotacja ołówkiem ręką autora: Luminator (bar) oraz data: 17 XII 62;
Luminator stojący o formach klasycyzujących (prawdopodobnie przeznaczony dla Opery Narodowej); nr kat. 138.; stan zachowania: uszkodzona dolna krawędź papieru;

4. Akt stojącej z ręką uniesioną do góry, lata 70-te XX w.;
kredka, brystol; 75,5 x 50 cm; nr kat. 81.;

5. Kompozycja czarno-błękitna, po 1955;
tempera, brystol; 50 x 70 cm;
nr kat. 54; ślad po złożeniu papieru na pół.

Prace pochodzą ze spuścizny po artyście;

5 projektów sal dla Orbisu

1. Orbis Sala 1 - strona wschodnia, 1972;
tempera, ołówek, brystol; 22 x 60 cm (w świetle passe-partout);
pieczęć p. d.: "art." Komisja Artystyczna Ocen i Wycen;
strona wschodnia (proj. ściany przeszklonej dwoma dużymi oknami, z których lewe przedzielone panneau dekoracyjnym przedstawiającym stylizowaną mapę z rozmieszczeniem najważniejszych miast w Polsce); nr kat. 151;

2. Orbis Sala 1 - str płd i zach, 1972;
tempera, ołówek, brystol; 22 x 98 cm (w świetle passe-partout);
strona południowa, strona zachodnia, 1mtr=5cm (rozplanowanie ścian z rozmieszczeniem plakatów turystycznych); nr kat. 153;

3. Orbis Sala 1 - str zach, płn, wsch, 1972;
na odwrocie dwie pieczęcie: Komisja Artystyczna Ocen i Wycen "art" uprawniona przez Ministra Kultury i Sztuki zatwierdza projekt data: 16 XI. 72, Nr prot. 100/1/72, podpis nieczytelny oraz "art." Komisja Artystyczna Ocen i Wycen, nr kat. 152;
proj. rozplanowania ścian z panneaux dekoracyjnymi i częściami przeszklonymi; nr kat. 152;

4. Orbis Sala 2 - strona wschodnia, 1972;
na odwrocie pieczęć: "art." Komisja Artystyczna Ocen i Wycen;
strona wschodnia (proj. ściany przeszklonej trzema dużymi oknami, z których środkowe przedzielone panneau dekoracyjnym z logo Orbisu i wizerunkami środków transportu na poliniowanym tle); nr kat. 154;

5. Orbis Sala 2 - strona zachodnia;
tempera, ołówek, brystol; 22 x 97 cm (w świetle passe-partout);

Zestaw 4 projektów dla Orbisu

1. Polskie Biuro Podróży Orbis, 1972;
tempera, ołówek, brystol; 39,5 x 86 cm (wymiar całości - dwóch arkuszy);
(rozplanowanie ścian z rozmieszczeniem plakatów i panneau dekoracyjnie w formie logo "Orbisu" i stylizowanej mapy świata); nr kat. 155.
stan zachowania: projekt z ubytkami i śladami kleju przy globie;

2. Orbis. Exchange, geldwechsel, obmien dienieg,
(projekt kantoru wymiany walut z panneau dekoracyjnym w formie rogu obfitości), 1972;
tempera, ołówek, brystol; 40 x 43 cm; nr kat. 156;

3. Orbis Parter Hall, 1972;
zachodnia, strona północna
(proj. wnętrza z zaznaczeniem wejścia głównego, schodów oraz rozwiązaniem graficznym ścian wraz z panneaux dekoracyjnymi i plakatami o tematyce turystycznej);

4. Orbis - projekt panneau1, 1972;
tempera, ołówek, brystol; 34 x 81 cm (w świetle passe-partout);
nr kat. 150;
proj. panneau dekoracyjnego dla przedstawicielstwa Orbisu (pozioma wydłużona kompozycja abstrakcyjna o formach spiralnych i owalnych na poliniowanym tle; po lewej stronie logo Orbisu);

XXXV Międzynarodowe Targi Poznańskie, 1965

tempera, brystol, deska; 100 x 70 cm;
sygn. i dat. p. d.: gronowski / 65;
na odwrocie nalepka w języku rosyjskim (plakat brał udział w wystawie polskiego plakatu w Moskwie); Poznań, 1965;
Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, nr kat. 110;

XV lat Polski Ludowej, 1959

tempera, brystol; 113 x 77 cm;
sygn. p. d.: gronowski 59;
stan: przedarcie papieru wzdłuż górnej, prawej i dolnej krawędzi;

Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, nr kat. 104;

Na białym tle zespół pionowych kwadratów

tempera, ołówek, brystol, deska; 115 x 82 cm;
na białym tle zespół poliniowanych kwadratów, rombów i trójkątów urozmaicony czarnymi, nieregularnymi plamami, lata 80-te XX w.;
stan: uszkodzony prawy górny róg;

Praca pochodzi ze spuścizny po artyście, nr kat. 6;

liczba obiektów: 199