1 zł
2 600 000 zł

PŁOŃSKI Michał (1778 Warszawa - 1812 Warszawa)

Koszykarz, 1805

akwaforta, papier,
30 x 23 cm (w świetle oprawy);
sygn. na płycie M. Płoński f 1805 (z lewej strony pod centralną kompozycją)
Do konserwacji.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Dwie akwaforty na jednym arkuszu:

Trzy głowy męskie - z autoportretem, z nr 11 oraz Dziecko z klatką (12). 3,8 x 2 cm oraz 7,4 x 10,5 cm, obie sygn. na płycie "MPlonski f", a w przypadku pierwszej, także "1802". Pochodzą z "Recueil?", ok. 1806; por. poprzednią pozycję katalogu.

14 akwafort

z "Recueil de 19 planches études des figures Dessinées d`apres nature a Amsterdam en 1702 [! - wlaściwie: 1802] et Gravées spirituellement a l`eau forte par M. Plonski a Paris". Wydanie paryskie, ?chez Jean éditeur" [ok. 1806].

CHŁOP HOLENDERSKI

. Akwaforta, 10,7 x 5,8 cm, sygnowana na płycie po lewej "M. Płoński f.", po prawej nr "5". Obcięta do odcisku płyty, naklejona na papier; w ramce. Na odwrocie naklejka i piecz. Desy - Dzieła Sztuki i Antyki PP.

Recueil de 19 planches

etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński a Paris, po 1802.
Teka zawiera kartę tytułową i 18 akwafort (tytuły wg E. Rastawieckiego): Rycerz w zbroi, 160 x125 mm (R. 18) Różne małe figurki w dwóch rzędach, 95 x 184 mm (R. 8) Dziecko siedzące przy klatce, 175 x 105mm (R. 13) Żebrak bez nogi o kuli, 105 x 75 mm (R. 5) Żebrak w łachmanach, 105 x 70 mm (R. 7) Chłopiec czytający książkę, 75 x 60 mm (R. 3) Starzec wsparty na kiju, 70 x 55 (R. 16) Popiersie starca z brodą I, 120 x 95 mm (R. 10) Popiersie starca
z brodą II, 120 x 95 mm (R. 9) Kobieta czytająca książkę (matka Rembrandta) (R. 15) Mężczyzna w kapeluszu (bez inskrypcji) (R. 1) Głowa starej kobiety, 50 x 40 mm (R.2) Siedzący pies, 65 x 80 mm (R. 14) Głowa starca z brodą 50 x 40 mm (R. 4) Wyrobnik w drewnianym obuwiu, 105 x 55 (R.6) Postać starożytnego Polaka, 105 x 60 mm (R. 17) Żyd amsterdamski 170 x 135 mm (R. 11) Trzy główki, 35 x 80 mm (R. 12). Teka wariant I, bez poz. 8b (wg. E. Rastawieckiego).

Koszykarz, 1805

Akwaforta; wym.: 298 x 228 mm; sygn. pł. (l.d. pod centralną postacią): M.Płoński f. 1805. Najlepsza praca artysty, jednocześnie wybitne dzieło polskiej grafiki XIX w. Stan zachowania bardzo dobry; odbitka na papierze żeberkowym.

KOSZYKARZ, 1805

akwaforta, papier
29.8 x 22.9 cm
sygnowany p.d.: Jaxa | 1925
Na odwrocie autorski stempel o treści: Tytuł .... | Rozmiary .... Cena ... | SOTER JAXA MAŁACHOWSKI | Adres | KRAKÓW, ul. Wolska 32

Rycerz w zbroi, 1802

akwaforta;
wym.: 165 x 130 mm;
niesygn.
Stan zachowania: dobra odbitka na grubym papierze; w rogach podklejona do starego papieru.

Portret Rembrandta, 1802

akwaforta;
wym.: 130 x 110 mm;
niesygn.
Stan zachowania: odbitka obcięta bez szkody dla kompozycji, wokół portretu zachowane 1-centymetrowe marginesy.

Sześć prac graficznych

Stara kobieta, 1802
Głowa starca,
Studia głów,
Czytający mężczyzna,
Pies,
Żebrak

Koszykarz, 1805

akwaforta; wym.: 298 x 228 mm; sygn. pł. (l.d. pod centralną postacią): M.Płoński f.1805. Najlepsza praca artysty, jednocześnie wybitne dzieło polskiej grafiki XIX w. Lit.: W. Tatarkiewicz, "Michał Płoński", Warszawa 1926, il. na okładce, także tablica; E. Rastawiecki, "Słownik rytowników polskich", Poznań 1886; J. Jakimowicz, "Pięć wieków grafiki polskiej", Warszawa 1997.

Lekcja muzyki

wg Caspar Netscher (1636 -1684)
akwarela, gwasz na podrysowaniu ołówkiem, papier, 14,2 x 11,2 cm (w świetle oprawy);
opisana u dołu: Netczer pinx. Płoński f 1807
Jeden z 47 kolorowanych rysunków z serii kopii dzieł mistrzów holenderskich wykonanych przez Płońskiego w latach 1804 - 1810 na zamówienie jako ilustracje do wykonania rycin do monumentalnego dzieła: "Cours historique et élémentarie de peinture ou Galerie complette du Musée Napoleon" wydanego przez A. M. Flihol w Paryżu w latach 1804-1815.

Trzy grafiki

Portrait of an Old Man
etching
12 x 9.6 cm

Portrait of a Young Man
etching
10.5 x 8.7 cm
inscribed: Receuil de dix neuf Etudes Gravees a l`eau forte par M. Plonski

Old Woman Reading by the Table
etching
12 x 9.3 cm (oval)

The Basket Seller

etching
size: 29.8 x 22.8 cm
signed, lower left of central image: M Płonski f 1805

Żebraczka, 1802

akwaforta, wym.: 105 x 70 mm. Rycina (nr 7) z Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński, po 1802. Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886.

Rycerz w zbroi, 1802

akwaforta, wym.: 160 x 125 mm. Rycina (nr 18) z Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński, po 1802. Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886.

Głowa starca z brodą II, 1802

akwaforta, wym.: 120 x 95 mm. Rycina (nr 10) z Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński, po 1802. Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886.

Głowa starca z brodą I, 1802

akwaforta, wym.: 120 x 95 mm. Rycina (nr 9) z Recueil de 19 planches etudes de figures, dessinees d`apres nature, a Amsterdamen 1702 (1802) en gravees spiril`uellement a l`eau fore par M. Płoński, po 1802. Lit. E. Rastawiecki, Słownik rytowników polskich, Poznań 1886.

Krakowiak, taniec narodowy ludu polskiego, 1839/1841

rytował Lucian Stypułkowski (1806-1849)
druk, 13 x 16,5 cm
sygn. z płyty, l.d.: "Michel Plonski, del."

liczba obiektów: 44