1 zł
2 600 000 zł

CIEŚLEWSKI Tadeusz (syn) (1895-1944)

FRAGMENT PŁOCKA (WIEŻA I), 1925

sucha igła, akwaforta, 12 x 8,5 cm na arkuszu 21 x 17,5 cm,
sygnowana i datowana pod płytą ołówkiem "T. Cieślewski syn" i "1925".

Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, w katalogu prac graficznych poz. 564.

Minimalne, sklejone naddarcie kartonu, poza odciskiem płyty.

cena wywoławcza: Wykup abonament

WIEŻA, 1925

litografia, 18 x 13 cm na arkuszu 24 x 19 cm,
sygnowana ołówkiem pod kamieniem l.d. "T. Cieślewski syn" i datowana p.d. "1925".

Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, s. 36-37. W katalogu prac graficznych - poz. 614 oraz reprodukcja tamże, il. 9.

Zabrudzenia marginesów (poza odbitką).

Śpiąca (żona artysty), 1935

Drzeworyt rylcem na sztorcu grabowym, papier kremowy; wym.: 250 x 177 mm; sygn. płyta l.d.: T. Cieśl. Jn.
Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski Syn, Wrocław 1962, kalatog, poz. 182, s. 130. Nowoczesna Grafika Polska, Kraków 1938 (reprodukcja).

Warszawa - Puck, 1933 r.

drzeworyt/papier, 17,7 x 13,2 cm (zadruk)
sygnowany i opisany u dołu na klocku: 'Warszawa - Puck drzeworyt T. Cieślewskiego syna'

- Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 152, poz. 126

Polska leży nad morzem, 1936 r.

drzeworyt/papier, 17,5 x 24,2 cm (zadruk)
sygnowany ołówkiem p.d.: 'T. Cieślewski jr'

LIETRATURA:
- Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 133, poz. 199

Madonna Rucellai z Florencji, 1927

Drzeworyt; wym.: 180 x 129 mm; sygn. oł. l.d.: T. Cieślewski jr.; grafika do książki "Dawne miasta. Fiorenza", Oficyna Tyszkie­wicza, Warszawa-Florencja 1928. Lit.: M. Grońska, "Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 50.

MARIENSZTAT, 1936

drzeworyt, 12,5 x 16,5 cm; odbitka czarną farbą [były tez niebieskie]. sygnowany pod klockiem, ołówkiem p.d., po lewej tytuł.
M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Ossolineum 1962, w katalogu prac graficznych poz. 196 [jako Śnieg w Warszawie I lub Ulica Źródłowa w zimie]. Odnotowuje egzemplarze w zbiorach Muz. Narodowego w Warszawie i Ossolineum.

Księżyc Śpioszek - ilustracja i rękopis bajki, 1940 r.

akwarela, ołówek, tusz/papier, 30,5 x 22 cm
ilustracja sygnowana p.d.: 'Tadeusz Cieślewski jr.'
rękopis 26,5 x 18 cm, na końcu bajki sygnowany: 'TADEUSZ CIEŚLEWSKI SYN'

Port w Pucku

sygn. na klocku p.g.
drzeworyt
18x13.3 cm

Śnieg w Warszawie

drzeworyt/papier 12,5 x 16 cm (zadruk)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'T. Cieślewski jr.'

stan zachowania: do konserwacji

LIETRATURA:
- Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, poz. kat. 197, s. 132

Madonna Rucellai, 1927 r.

drzeworyt/papier, 18 x 13,2 cm (zadruk) 33 x 23,5 cm (arkusz)
sygnowany ołówkiem l.d.: 'T.Cieślewski jr'
stan zachowania: przerwana górna krawędź arkusza

- Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, poz. kat. 50, s. 112

Podwórko kamienicy Baryczków na Starym Mieście w Warszawie

drzeworyt/papier, 16,8 x 11,6 cm (zadruk) 30 x 20,5 cm (arkusz)
sygnowany u dołu ołówkiem: 'T. Cieślewski jr'

- Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, poz. kat. 251, s. 139

Widok ulicy

piórko/papier, 20 x 26 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'T. Cieślewski'

Warszawa -Puck, 1938

drzeworyt sztorcowy, papier; 28 x 21 cm;
zamieszczony w "Sztukach Pięknych" w roku 1950

Izba, 1924

drzeworyt/bibuła, 9 x 13 cm (odcisk klocka)
sygn. l.d.: T. Cieślewski syn, dat. p.d.: 1924
na odwrocie przy dolnej krawędzi pieczęć: 6

Podwórze, 1924

drzeworyt/bibuła, 13 x 9 cm (odcisk klocka)
sygn. p.d.: T. Cieślewski syn, dat. l.d.: 1924
na odwrocie przy dolnej krawędzi pieczęć: 5

Praca wzmiankowana i reprodukowana [w:] Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, il. 3.

KOLUMNA ZYGMUNTA, 1930

19,5 x 13,2 cm
W katalogu dzieł artysty (M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn. Życie i dzieło, Wrocław 1963), poz. 592.
Akwaforty datowane i sygnowane na płycie, opatrzone rozmaitymi remarkami i znakiem wydawcy. Zamówione przez wydawcę Jakuba Mortkowicza do książki Pieśni o Rynku i zaułkach Artura Oppmana. Książka odniosła wspaniały sukces w 1931 r. na Międzynarodowej Wystawie Książki w Petit Palais w Paryżu.

WYLOT ULICY DŁUGIEJ NA FRETA, 1929

19,7 x 14,9 cm
W katalogu dzieł artysty (M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn. Życie i dzieło, Wrocław 1963), poz. 588

RÓG ŚWIĘTOJAŃSKIEJ i RYNKU, 1929

19,5 x 14,6 cm
W katalogu dzieł artysty (M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn. Życie i dzieło, Wrocław 1963),poz. 583

KSIĘŻYC ŚPIOSZEK, Warszawa 1940 [rękopis bajki]

25,5 cm, s. 7, [1] - papier czerpany, broszura przeszyta i związana sznurkiem, w okładkach z kartonu. Na s. 1 i [1] oraz na okładkach napisy i rys. kredką.
Dołączona ilustracja barwna [akwarela, tempera, sygn. p.d.] na papierze czerpanym, 23 x 14 cm, naklejona na karton 31 x 22 cm. U dołu, na kartonie odręcznie "Marysieńce Puchalskiej /w dniu imienin /Autor i jego Żona /Cieślewscy /2. II. [19]40”.

liczba obiektów: 146