1 zł
2 600 000 zł

CIEŚLEWSKI Tadeusz (syn) (1895-1944)

AKROSTYCH IMIENINOWY. Najmilszej Zosi w dniu imienin 1938, 1942

Dwa egz. Rękopisy, k. [2], 25 x 17,5 cm, pisane niebieskim tuszem, wersalikami. U dołu k [1] dopisek: "15 maja 42 roku. przepisane dla J. W. P.” i odręcznie atramentem: w egzemplarzu [1]: "Aleksandra Puchalskiego przyszłego Mecenasa piśmiennictwa polskiego”; w egzemplarzu [2]: "Antoniny Puchalskiej poetki "bigosu imieninowego”. W tym egzemplarzu, u góry k. [1] jest też autograf Stanisława Piotra Koczorowskiego [niewątpliwie złożony w 1938 r.]. W części wierszowanej - akrostychu - w tym egz. błędny inicjał [E zamiast W] w wersie dwunastym.

cena wywoławcza: Wykup abonament

Teka Zamość, 1929 r.

drzeworyt/papier, 33 x 25 cm
plansze: 1. Ratusz; 2. Dzwonnica przy kolegiacie; 3. Sień w podcieniach Rynku; 4. Podcienia kamienic ormiańskich; 5. Widok na wieżę ratusza; 6. Sień kamienicy; 7. Stare domy.

Teka siedmiu drzeworytów wydanych przez Koło Miłośników Książki w Zamościu.
- Maria Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 150

EX LIBRIS PUCHALSKIEJ ANTONINY, 1942

drzeworyt na bibułce, 9 x 6,5 cm, podklejony u góry na kartoniku 17,5 x 12,5 cm,
sygnowany i datowany u dołu ołówkiem "T. Cieślewski jr." i "VI. 1942". Na kartoniku, pod ekslibrisem dedykacja (ołówkiem): "Toni /w Dniu Imienin /1942 /na książki
z Jej bibljoteki /Autor".
Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, w katalogu prac graficznych poz. 362.

FRAGMENT PŁOCKA

(WIEŻA I), 1925
sucha igła, akwaforta, 12 x 8,5 cm na arkuszu 21 x 17,5 cm,
sygnowana i datowana pod płytą ołówkiem "T. Cieślewski syn" i "1925".
Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, w katalogu prac graficznych poz. 564.

Minimalne, sklejone naddarcie kartonu, poza odciskiem płyty.

WIEŻA, 1925

litografia, 18 x 13 cm na arkuszu 24 x 19 cm,
sygnowana ołówkiem pod kamieniem l.d. "T. Cieślewski syn" i datowana p.d. "1925"

Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, s. 36-37. W katalogu prac graficznych - poz. 614 oraz reprodukcja tamże, il. 9.
Zabrudzenia marginesów (poza odbitką).

Artur Oppman, Nowe oczy, 1937

Wydanie pośmiertne wierszy Oppmana przygotowane przez Antoniego Bogusławskiego, wydane nakładem Zarządu Miejskiego Miasta Stołecznego Warszawy.
Zawiera 3 drzeworyty o tematyce warszawskiej: Motyw dzielnicy staromiejskiej od strony Powiśla (wym.: 168 x 111 mm), Podwórko kamienicy Baryczków na Starym Mieście (wym.: 168 x 116 mm), Kościół Panien Sakramentek na Nowym Mieście (wym.: 186 x 116 mm).
Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1969, poz. 250-252.

DOROŻKA NA RYNKU STAREGO MIASTA

akwaforta, 18 x 23 cm na arkuszu 25 x 35 cm, u dołu, ołówkiem pod płytą: "1935" (l.d.), "T. Cieślewski" (p.d.)

ŚNIEG w WARSZAWIE, 1936

drzeworyt (odbitka farbą niebieską), 12,5 x 16,5 cm na arkuszu 24 x 27,5 cm, sygnowany l.d., ołówkiem pod klockiem: "T. Cieślewski jr."
Istnieją też (Muz. Narodowe w Warszawie, Gabinet Rycin UW) odbitki farbą czarną. Drzeworyt przedstawia fragment ulicy na Mariensztacie z kawiarenką pośrodku i śniegiem na dachach domów i ulicy.
Literatura: Maria Grońska, Tadeusz Cieślewski syn. Życie i dzieło, Wrocław 1962, w katalogu nr 197.

TARG NA SZEROKIM DUNAJU, 1929

akwaforta, 19,5 x 14,5 cm na arkuszu 27 x 21 cm, sygnowana na płycie l.d. "1929 T. Cieślewski syn inv. del. et sc.", z prawej znak wydawcy (Jakuba Mortkowicza); także sygnowany odręcznie ołówkiem "T. Cieślewski syn".

Kamienica Baryczków

drzeworyt/papier, 17,5 x 12,7 cm (w świetle passe-partout)

Portret Mikołaja Kopernika

drzeworyt/papier, 43 x 29,5 cm
- M. Grońska, "Tadeusz Cieślewski syn", Wrocław 1962, poz. 142, s. 124.

FRAGMENT PŁOCKA (WIEŻA I), 1925

Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, w katalogu prac graficznych poz. 564.

STARE MURY. Motyw z ulicy Brzozowej, 1924

sucha igła, akwaforta, 12 x 9,5 cm, na arkuszu 28,5 x 21,5 cm,
sygnowana i datowana pod płytą ołówkiem l.d. "T. Cieślewicz syn", p.d. "1924".
Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, w katalogu prac graficznych poz. 565.

ZAUŁEK (w Paryżu?)

sucha igła, akwaforta, 8 x 5,3 cm na arkuszu 28,8 x 21,5 cm,
niesygnowany. Por. M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, w katalogu prac graficznych, poz. 568.

WIEŻA, 1925

litografia,
18 x 13 cm na arkuszu 24 x 19 cm,
Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Ossolineum 1962, s. 36-37. W katalogu prac graficznych - poz. 614 oraz reprodukcja tamże, il. 9.

ŚWIAT ZAMKNIĘTY, 1924

akwatinta na papierze czerpanym,
8,5 x 6,5 cm na arkuszu 27 x 20,5 cm,
sygnowana ołówkiem pod płytą l.d. "T. Cieślewski syn" i datowana p.d. "1924"
Literatura: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Ossolineum 1962. W katalogu prac graficznych - poz. 562.

Morze polskie, 1935

Drzeworyt; wym.: 184 x 248 mm;
sygn. oł. l.d.: T. Cieślewski, po p.: dedykacja autorska dla przyjaciela datowana 26 II 1939;
sygn. pł. l.d.: T. Cieślewski syn (ś odwrócone). Lit.: M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Wrocław 1962, s. 130, poz. 184.

Portret Mikołaja Kopernika, 1933

Drzeworyt; wym.: 431 x 294 mm; opis w kartuszu pod portretem astronoma; grafika wykonana z okazji 700-lecia założenia Torunia. Lit.: M. Grońska, "Tadeusz Cieślewski syn", Wrocław 1962, poz. 142, s. 124.

Baptysterium we Florencji

Drzeworyt sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski syn. 1927. Wym.: 13 x 18 cm (25 x 35,5 cm). Stan dobry. Lit.: M. Grońska, "Tadeusz Cieślewski syn", Wrocław 1962.

Polska leży nad morzem [Polska leży nad Bałtykiem]

drzeworyt, papier; 18,2 x 24,5 cm (wymiar odbitki),
23,5 x 32,7 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. p. d.: T. Cieślewski jr (ołówkiem)
Bibl. M. Grońska, Tadeusz Cieślewski syn, Warszawa 1962, s. 133, poz. 199.

liczba obiektów: 146