1 zł
2 600 000 zł

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

Warszawa-Kraków, 1912 [wydanie drugie rozszerzone]; nakład Gebethnera i Wolffa.
260 rysunków w tekście, 8 intagliodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety według Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza.
35 x 28 cm; oprawa wydawnicza, sygnowana "Tow. Komandytowe Puget Jerzyna i S-ka Warszawa Marjensztad 16";

cena wywoławcza: Wykup abonament

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Elekcja Jana Kazimierza, przed 1875 r.

akwarela-sepia, papier, 35 x 69,5 cm w świetle passe-partout; sygn. p. d.: Juliusz Kossak
Praca jest szkicem do zaginionej wielkoformatowej akwareli o tematyce historycznej. Ostateczna wersja Elekcji Jana Kazimierza prezentowana była w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w roku 1875, jak również w 1897 r., w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Orkiestra artystów, 1856

piórko, tusz, papier; 16 x 23 cm w św. p-p.;
dat. p. d.: 1856 (pod passe-partout);
napis u dołu: Faksymile [?] (pod passe-partout);
oznaczenie l. d.: 10 cm (pod passe-partout);

na odwrocie:
- napis p. d.: Do tekstu (pod passe-partout);
- czterostronicowa korespondencja paryska związana z powstaniem pracy;
- pieczęć ramiarska: Robert Jahoda / Zakład galanteryjno-introligatorski [?] / oraz oprawy obrazów / W KRAKOWIE;
- oznaczenia: K1544/C6 180, 00

Obraz wzmiankowany:
- Kazimierz Olszański "Juliusz Kossak", Wydawnictwo "Kossakiana", Kraków 2000, s. 68;
- Stanisław Ignacy Witkiewicz "Juliusz Kossak", Wydanie drugie powiększone bez ilustracyi, Lwów, Nakładem Towarzystwa Wydawniczego, Warszawa - E. Wende i Spółka, 1906, s. 51

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Bogdan Chmielnicki, 1893

akwarela, papier, 33,5 x 26 cm;
sygn. i dat. l. d.: Kossak/ 1893
do oferty dołączona nalepka z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z wystawy pośmiertnej Juliusza Kossaka w 1899 roku z informacjami o pracy.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed karczmą

sygn. l.d.
ołówek, papier
9.2x15.8 cm

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Dobosz

akwarela, papier, 18,5 × 10 cm w świetle passe-partout
sygn. l. d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Stanisław Witkiewicz

260 rysunków w tekście, 8 intagliodruków, 6 faksymiliów kolorowych z akwarel, portrety według Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Witkiewicza;
oprawa wydawnicza, płótno, tłoczenia, złocenia, na licu tłoczony rysunek Kossaka oraz faksymile sygnatury autora, brzegi kart złocone, grzbiet skórzany, współczesny ze złoconą tytulaturą; 35 x 28 cm;
Warszawa-Kraków, 1911 [wydanie drugie rozszerzone]; nakład Gebethnera i Wolffa
Stan zach.: bardzo dobry, przetarcia okładki.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Trójka koni krakowskich

litografia, papier; 20 x 27 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: JKossak

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

W stajni

akwarela, papier; 35,5 x 49,5 cm w św. p-p.;
sygn. l. d.: JK (monogram wiązany)

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Posłaniec wiejski, ok. 1895

akwarela, papier; 29,5 x 21 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Juliusz Kossak
Na odwrocie nalepka wystawowa (przeniesiona z pierwotnej oprawy) TPSP w Krakowie - "Wystawa pośmiertna Juliusza Kossaka" (1899) z tytułem obrazu Posłaniec wiejski.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Południowy odpoczynek [Południe robotnika], 1896

akwarela, papier; 28,5 x 41,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Juliusz Kossak / 1896 [niżej pieczęć lakowa z herbem Kossaków Lis - częściowo zatarty];
na odwrocie opis: Akwarella [sic!] mojego ś. p. Ojca Juliusza / Południowy odpoczynek / Stwierdzam autentyczność / Wojciech Kossak; obok zatarta pieczęć lakowa.
Inny wariant kompozycji z 1895 roku - z tytułem "Południe robotnika" w reprodukcji czarno-białej reprodukuje Kazimierz Olszański ("Juliusz Kossak", Wrocław- Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1988, il. 692).

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Przed karczmą

ołówek, papier, 9,2 × 15,8 cm
sygn. monogramem wiązanym l. d.: JK
Praca posiada ekspertyzę dr Kazimierza Buczkowskiego.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

AMAZONKA, 1892

akwarela, tusz, papier
26,5 x 20,5 cm
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1892

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

MJR JAN GOŁKOWSKI W POŚCIGU ZA KOZAKAMI DOŃSKIMI. MJR JAN GOŁKOWSKI GROMI KOZAKÓW DOŃSKICH, 1898

akwarela, papier
42,5 x 52,8 cm (w świetle passe-partout)
sygn. l.d.: Juliusz Kossak | 1898
Na odwrocie "w okienku" oprawy wyblakły nieczytelny napis odręczny.

Jest to jedna z ostatnich większych akwareli Juliusza Kossaka. Znany jest także ołówkowy szkic do tej kompozycji (wystawiony na aukcjach krakowskiego D.A. Nautilus dn. 21 II 2009 oraz 24 IV 2010).

Obraz opisany i reprodukowany w:
- K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, s. 94-95; kat s. 127 i 144, nr kat. 704, il. 704;
- K. Olszański, Juliusz Kossak, Kraków 2000, s. 274, il. 534.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Odpoczynek, ok. 1850

ołówek, akwarela, papier; 19 x 30 cm (w świetle oprawy)
sygn. l. d.: Juliusz Kossak
na odwrocie napis: Akwarela chłop na wozie z koniem wyprzężonym/ jest oryginałem ś. p. mojego Ojca/ Wojciech Kossak 12/7 917 oraz nalepka z Salonu Dzieł Sztuki Kazimierza Wojciechowskiego z Krakowa z odręczną informacją o pracy. Praca po konserwacji.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Zestaw dwóch ilustracji do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza:

"Poloneza czas zacząć!",
"Robak ratujący Hrabiego przed strzałami Rosjan";
piórko, tusz, papier; 12 x 36 cm (w świetle oprawy);

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

RUSKI ORSZAK WESELNY Z PANEM ZAGŁOBĄ

Sepia, gwasz, papier, 37,5 x 55 cm,
sygn p.d.: Juliusz Kossak /1886 Ekspertyza Pani Wacławy Milewskiej: `...a obraz odnosi się do powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". `...a Kossak opracował temat dwukrotnie, co nie tylko w całej praktyce malarskiej artysty, ale i w przypadku ilustracji do "Ogniem i mieczem", nie było wyjątkiem. `...a Wymiary opiniowanego obrazu, zbliżone do wymiarów ilustracji, które weszły w skład cyklu oraz technika wykonania w sepii nasuwają przypuszczenie, że "Ruski orszak weselny z Panem Zagłobą" miał być może stanowić część cyklu.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

SCENA RODZAJOWA

Tusz, papier, 13,5 x 14,5 cm,
sygn p.d. monogramem wiązanym JK

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

PRZYSTANEK NA PRZEJAŻDŻCE

Chromolitografia, papier; 43 x 74 cm (w świetle ramy)
Sygnowany l.d.: Juliusz Kossak | 1880 | Seitz Wandsbeck
Wydana przez Kunstanstalt G. W. Seitz w Hamburgu-Wandsbek.

KOSSAK Juliusz (1824-1899)

Potyczka pod Iłżą

akwarela, papier, 45,5 x 67,5 cm,
sygn. l.d.: Juliusz Kossak.

liczba obiektów: 438